Yanvarın 18-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində 20 Yanvar faciəsinin 28-ci ildönümünə həsr olunan “İstiqlal yolunun 20 yanvar aşırımı” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov çıxış edərək 20 Yanvar hadisələrinin Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda aparılan mübarizə tarixinə əbədi qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olduğunu vurğulayıb.
“İstibdaddan istiqlala” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən akademik R.Hüseynov 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecənin canlı şahidi olaraq keçmiş sovet ordusunun insanlığa yaraşmayan faciə törətməsindən, dinc əhaliyə qarşı həyata keçirdiyi vəhşiliklərdən söhbət açıb, bu hadisənin xalqımızın azadlığı və müstəqilliyi yolunda böyük əhəmiyyət daşıdığını söyləyib. Bildirib ki, 20 Yanvar hadisəsi əslində Azərbaycanın sonralar yenidən elan edəcəyi istiqbalının, bərpa edəcəyi dövlət müstəqilliyinin təməlini qoydu. Bu Azərbaycanın öz haqqları, bir millətin azadlığı uğrunda mübarizəsinin təkan nöqtəsi idi.
“Yanvarın 19-da hərbi əməliyyatın növbəti mərhələsi kimi Azərbaycan televiziyasının enerji bloku partladılmış, respublika televiziyası və radiosunun verilişləri tamamilə kəsilmişdi” deyən muzeyin direktoru faciə baş verən gündən isə digər kütləvi informasiya vasitələrinin fəaliyyətinin dayandırıldığını, xalqın informasiya almaq hüququndan məhrum edildiyini bildirib. Akademik R.Hüseynov diqqətə çatdırıb ki, hadisələr baş verən vaxt bu informasiya blokadasını Moskvada təcrid olunmuş vəziyyətdə yaşayan Azərbaycanın böyük oğlu Heydər Əliyev yarıb. 1990-cı il yanvarın 21-də ulu öndər həyatını təhlükəyə ataraq İlham Əliyevlə birlikdə Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gəlib və Bakıda törədilmiş qanlı hadisələrlə bağlı bəyanat verib. Dahi liderin 20 Yanvarla bağlı həqiqətləri əks etdirən bəyanatı informasiya blokadasının yarılması istiqamətində ilk mühüm addım olub.
20 Yanvarın həm də düşüncə günü olduğunu deyən R.Hüseynov bu faciənin hər il dünyanın müxtəlif yerlərində yaşayan soydaşlarımız tərəfindən xalqımıza qarşı törədilmiş cinayət, hüzn, anma günü kimi qeyd olunduğunu bildirib.
Sonra muzeyin Xurşidbanu Natəvan adına Qarabağ filialının elmi işçisi Rəhman Baxşəliyev çıxış edərək 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə ölkəmizin müstəqilliyi uğrunda şəhid olmuş qəhrəman Azərbaycan övladlarının əziz xatirəsinin xalqımızın qəlbində əbədi yaşayacağını vurğulayıb.
Sonda Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Xurşidbanu Natəvan adına Qarabağ filialının əməkdaşlarının dünya muzeylərinə müraciəti səsləndirilib.

ANAS National Museum of Azerbaijan Literature to commemorate victims of 20 January
On January 18, ANAS National Museum of Azerbaijan Literature after Nizami Ganjavi held scientific session “Events of January 20 on the road to independence” dedicated to the 28th anniversary of the January 20 tragedy.
Director of the museum Academician Rafael Huseynov spoke about scientific, political, historical and philosophical essence of 20 January events.
Speaking on "From oppression to independence", Academician R.Huseynov, who witnessed the night from 19-20 January 1990, spoke about the tragic events committed by the former Soviet army, atrocities against the civilian population. He said that, the events of January 20 actually laid the foundation for Azerbaijan's independence. This became the cornerstone of Azerbaijan's struggle for the freedom of the nation.
It was noted that, on January 19, as the next stage of military operations, the power block of Azerbaijani television was blown up, the broadcasts of radio and television broadcasts of the republic were completely stopped, and on the day of the tragedy, the activities of other mass media were stopped, thereby depriving the people of the right to receive information.
Academician R.Huseynov brought to attention that the great son of Azerbaijan Heydar Aliyev was able to interrupt this information blockade during the events. On January 21, 1990, he came to the Permanent Representation of Azerbaijan in Moscow and spoke before the people gathered there. He said a sharp protest in connection with the events of January 20, expressed his condolences to his people and announced solidarity with him. The January 20 statement of the leader was the first important step on the road to the collapse of the information blockade.
Then, researcher of the Garabagh branch museum of the Khurshidbanu Natavan Rahman Bakhshaliyev said that, the memory of the heroic sons of Azerbaijan, who died martyrs for the independence of our country on January 19-20, 1990, will always be highly honored by the Azerbaijani people.
In conclusion, staff of the Khurshidbanu Natavan Garabagh branch of the National Museum of Azerbaijani Literature appealed to the world museums.