Yanvarın 18-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində 20 Yanvar faciəsinin 28-ci ildönümünə həsr olunan “İstiqlal yolunun 20 yanvar aşırımı” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov çıxış edərək 20 Yanvar hadisələrinin Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda aparılan mübarizə tarixinə əbədi qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olduğunu vurğulayıb.
“İstibdaddan istiqlala” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən akademik R.Hüseynov 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecənin canlı şahidi olaraq keçmiş sovet ordusunun insanlığa yaraşmayan faciə törətməsindən, dinc əhaliyə qarşı həyata keçirdiyi vəhşiliklərdən söhbət açıb, bu hadisənin xalqımızın azadlığı və müstəqilliyi yolunda böyük əhəmiyyət daşıdığını söyləyib. Bildirib ki, 20 Yanvar hadisəsi əslində Azərbaycanın sonralar yenidən elan edəcəyi istiqbalının, bərpa edəcəyi dövlət müstəqilliyinin təməlini qoydu. Bu Azərbaycanın öz haqqları, bir millətin azadlığı uğrunda mübarizəsinin təkan nöqtəsi idi.
“Yanvarın 19-da hərbi əməliyyatın növbəti mərhələsi kimi Azərbaycan televiziyasının enerji bloku partladılmış, respublika televiziyası və radiosunun verilişləri tamamilə kəsilmişdi” deyən muzeyin direktoru faciə baş verən gündən isə digər kütləvi informasiya vasitələrinin fəaliyyətinin dayandırıldığını, xalqın informasiya almaq hüququndan məhrum edildiyini bildirib. Akademik R.Hüseynov diqqətə çatdırıb ki, hadisələr baş verən vaxt bu informasiya blokadasını Moskvada təcrid olunmuş vəziyyətdə yaşayan Azərbaycanın böyük oğlu Heydər Əliyev yarıb. 1990-cı il yanvarın 21-də ulu öndər həyatını təhlükəyə ataraq İlham Əliyevlə birlikdə Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gəlib və Bakıda törədilmiş qanlı hadisələrlə bağlı bəyanat verib. Dahi liderin 20 Yanvarla bağlı həqiqətləri əks etdirən bəyanatı informasiya blokadasının yarılması istiqamətində ilk mühüm addım olub.
20 Yanvarın həm də düşüncə günü olduğunu deyən R.Hüseynov bu faciənin hər il dünyanın müxtəlif yerlərində yaşayan soydaşlarımız tərəfindən xalqımıza qarşı törədilmiş cinayət, hüzn, anma günü kimi qeyd olunduğunu bildirib.
Sonra muzeyin Xurşidbanu Natəvan adına Qarabağ filialının elmi işçisi Rəhman Baxşəliyev çıxış edərək 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə ölkəmizin müstəqilliyi uğrunda şəhid olmuş qəhrəman Azərbaycan övladlarının əziz xatirəsinin xalqımızın qəlbində əbədi yaşayacağını vurğulayıb.
Sonda Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Xurşidbanu Natəvan adına Qarabağ filialının əməkdaşlarının dünya muzeylərinə müraciəti səsləndirilib.

18 января в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви состоялась научная сессия на тему «События 20 Января на пути к независимости» », посвященная 28-й годовщине трагедии 20 января.
На мероприятии директор музея, академик Рафаэль Гусейнов отметил, что события 20 Января вошли в историю как героическая страница борьбы за свободу и территориальную целостность Азербайджана.
Выступая на тему «От гнета к независимости», академик Р.Гусейнов, который сам являлся свидетелем ночи с 19-20 января 1990 года, рассказал о трагических событиях, учиненных бывшей советской армией, зверствах против гражданского населения. Он сказал, что события 20 января фактически заложили основу для независимости Азербайджана. Это стало краеугольным камнем борьбы Азербайджана за свободу нации.
Было отмечено, что 19 января, как очередной этап военных действий, был взорван энергетический блок азербайджанского телевидения, полностью прекратилась трансляция передач радио и телевидения республики, а в день трагедии была прекращена деятельность других средств массовой информации, тем самым народ был лишен права получить информацию.
Академик Р.Гусейнов довел до внимания, что эту информационную блокаду во время событий смог прервать великий сын Азербайджана Гейдар Алиев. 21 января 1990-го года он пришел в Постоянное представительство Азербайджана в Москве и выступил перед собравшимся там народом. Он заявил резкий протест в связи с событиями 20 января, выразил соболезнование своему народу, объявил о солидарности с ним. Заявление лидера 20 января стало первым важным шагом на пути распада информационной блокады.
Р.Гусейнов сказал, что эта трагедия ежегодно отмечается нашими соотечественниками, живущими в разных уголках мира, как преступление против нашего народа.
Затем научный сотрудник Карабахского филиала имени Хуршидбану Натаван музея Рахман Бахшалиев сказал, что память о героических сынах Азербайджана, павших шехидами за независимость нашей страны 19-20 января 1990 года, будет всегда высоко чтиться азербайджанским народом.
В заключение сотрудники Карабахского филиала имени Хуршидбану Натавана Национального музея азербайджанской литературы обратились к мировым музеям.