Goranboy ərazisində aşkar edilmiş Kərpiclitəpə abidəsində tədqiqat işləri aparılır
Ötən il “Şahdəniz Mərhələ 2” və Cənubi Qafqaz Boru Kəmərinin Genişləndirilməsi” layihələri üzrə aparılan müvafiq işlər zamanı Goranboy rayonunun Borsunlu kəndinin inzibati ərazisindəki Kərpiclitəpə adlı yerdə tarixi əhəmiyyətli abidə aşkar edilib.
Abidə AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Arxeoloji xidmət şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Qoşqar Qoşqarlının rəhbərlik etdiyi qrup tərəfindən tapılıb. Hazırda ərazidə çöl-tədqiqat işlərinin rəhbəri, institutun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Vaqif Əsədovun başçılığı altında qazıntılar davam etdirilir.
Kərpiclitəpə abidəsi Borsunlu kəndindən təxminən 1,5 km cənub-şərqdə yerləşir. Ötən il aparılmış qazıntılar zamanı iki tikinti horizontu qeydə alınıb. Birinci horizontda əsasən çay daşlarından hörülmüş divar qalıqları, gildən hazırlanmış təndirlər və qızdırıcı sobalar, 2 quraşdırma təndirləri, həmçinin su quyusu aşkar edilib. İkinci horizontda isə şərti olaraq “qəsr” adlandırılan böyük bir tikilinin bir hissəsi, kərpic və keramika bişirildiyi böyük bir soba, çoxsaylı bütöv və quraşdırılma təndirlər, ocaqlar, su və təsərrüfat quyuları aşkarlanıb. “Qəsr”in divarları bişmiş kərpicdən və çay daşından, soba isə çiy kərpicdən hörülüb.
Qazıntılar zamanı çoxlu sayda şirli və şirsiz saxsı qablar və onların fraqmentləri, müxtəlif heyvan sümükləri, mis sikkələr, şüşə qab və qolbaq fraqmentləri, gil və pasta muncuqlar, dəmir və sümükdən hazırlanmış məmulatların detalları və daş əmək alətləri tapılıb.
Aşkar edilmiş tikili qalıqları, saxsı qablar və numizmatik materiallar bu abidənin orta əsrlərin inkişafı dövrünə, daha dəqiq desək, X əsrin sonları - XIII əsrin əvvəllərinə aid olduğunu göstərir. Tikili qalıqlarında tətbiq olunan memarlıq üslubları, olduqca nəfis hazırlanmış keramika nümunələrinin bolluğu və külli miqdarda sikkələrin tapılması abidənin öz dövründə mühüm siyasi əhəmiyyətə malik yaşayış mərkəzi olduğunu deməyə əsas verir. Ehtimala görə, bu yaşayış mərkəzində həyat Çingiz xan istilaları ilə əlaqədar kəsilmişdir.
Qeyd edək ki, 2017-ci il 14 dekabr tarixində Cənubi Qafqaz Boru Kəməri Şirkətinin texniki operatoru olan BP şirkəti və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi aşkar edilmiş Kərpiclitəpə abidəsinin tam təhlil edilməsi üzrə əməkdaşlıq üçün qarşılıqlı anlaşma memorandumu imzalayıblar. Memoranduma əsasən ərazidə 500 kv.m sahəni əhatə edən arxeoloji qazıntılar aparılacaq. Tədqiqatlar Kərpiclitəpə abidəsinin qala, qəsr və ya xanəgah olması barədə ehtimalları təsdiqləyə bilər.

Ведутся исследовательские работы на памятнике Кирпичлитепе, расположенном на территории Геранбоя
В прошлом году в ходе соответствующих работ, проведенных по проектам «Шах-дениз Стадия-2» и «Расширение Южно-Кавказского трубопровода» на административной территории села Борсунлу Геранбойского района на местности под названием Кирпичлитепе был обнаружен памятник исторического значения.
Памятник выявлен группой, возглавляемой заведующим Отделом археологической службы Института археологии и этнографии НАНА, доктором философии по истории Гошгаром Гошгарлы. В настоящее время раскопки на территории продолжаются во главе с руководителем полевых исследовательских работ, ведущим научным сотрудником института, доктором философии по истории Вагифом Асадовым.
Памятник Кирпичлитепе расположен примерно в 1,5 км к юго-востоку от села Борсунлу. В минувшем году в ходе раскопок было зарегистрировано два строительных горизонта. В горизонте, в основном, были обнаружены останки стен, построенных из речных камней, глиняные тандыры и отопительные печи, 2 установленных тандыра, а также колодец. Во втором горизонте часть большой постройки, условно названной «замком», большая печь, предназначенная для изготовления кирпича и керамики, многочисленные целые и установленные тандыры, очаги и колодцы воды и хозяйственные колодцы. Стены «замка» построены из жженого кирпича и речных камней, а печь – из сырого кирпича.
В ходе раскопок было выявлено большое количество эмалированной и неэмалированной керамической посуды и их фрагментов, медные монеты, фрагменты стеклянной посуды и браслетов, глиняные бусы, детали железных и костяных изделий и каменные орудия труда.
Останки построек, фаянсовая посуда и нумизматические материалы свидетельствует о том, что этот памятник относится к концу X - началу XIII вв. Архитектурные стили, использованные при строительстве памятника, изобилие изящно изготовленных образцов керамики и выявления большого количества монет дает основание говорить о том, что памятник являлся жилым центром своего времени, обладавшим важным политическим значением. Существует вероятность того, что после вторжения Чингиз-хана жизнь в этом жилом центре была прекращена.
Отметим, что 14 декабря 2017 года между Компанией BP, являющейся техническим оператором Южно-Кавказской трубопроводной компании, и Министерством культуры и туризма Азербайджанской Республики был подписан меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области полного исследования памятника Кирпичлитепе. Согласно меморандуму, на территории будут проведены археологические раскопки, охватывающие площадь 500 кв м. Исследования смогут подтвердить предположения о том, что является ли памятник крепостью, замком или ханагяхом.