Goranboy ərazisində aşkar edilmiş Kərpiclitəpə abidəsində tədqiqat işləri aparılır
Ötən il “Şahdəniz Mərhələ 2” və Cənubi Qafqaz Boru Kəmərinin Genişləndirilməsi” layihələri üzrə aparılan müvafiq işlər zamanı Goranboy rayonunun Borsunlu kəndinin inzibati ərazisindəki Kərpiclitəpə adlı yerdə tarixi əhəmiyyətli abidə aşkar edilib.
Abidə AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Arxeoloji xidmət şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Qoşqar Qoşqarlının rəhbərlik etdiyi qrup tərəfindən tapılıb. Hazırda ərazidə çöl-tədqiqat işlərinin rəhbəri, institutun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Vaqif Əsədovun başçılığı altında qazıntılar davam etdirilir.
Kərpiclitəpə abidəsi Borsunlu kəndindən təxminən 1,5 km cənub-şərqdə yerləşir. Ötən il aparılmış qazıntılar zamanı iki tikinti horizontu qeydə alınıb. Birinci horizontda əsasən çay daşlarından hörülmüş divar qalıqları, gildən hazırlanmış təndirlər və qızdırıcı sobalar, 2 quraşdırma təndirləri, həmçinin su quyusu aşkar edilib. İkinci horizontda isə şərti olaraq “qəsr” adlandırılan böyük bir tikilinin bir hissəsi, kərpic və keramika bişirildiyi böyük bir soba, çoxsaylı bütöv və quraşdırılma təndirlər, ocaqlar, su və təsərrüfat quyuları aşkarlanıb. “Qəsr”in divarları bişmiş kərpicdən və çay daşından, soba isə çiy kərpicdən hörülüb.
Qazıntılar zamanı çoxlu sayda şirli və şirsiz saxsı qablar və onların fraqmentləri, müxtəlif heyvan sümükləri, mis sikkələr, şüşə qab və qolbaq fraqmentləri, gil və pasta muncuqlar, dəmir və sümükdən hazırlanmış məmulatların detalları və daş əmək alətləri tapılıb.
Aşkar edilmiş tikili qalıqları, saxsı qablar və numizmatik materiallar bu abidənin orta əsrlərin inkişafı dövrünə, daha dəqiq desək, X əsrin sonları - XIII əsrin əvvəllərinə aid olduğunu göstərir. Tikili qalıqlarında tətbiq olunan memarlıq üslubları, olduqca nəfis hazırlanmış keramika nümunələrinin bolluğu və külli miqdarda sikkələrin tapılması abidənin öz dövründə mühüm siyasi əhəmiyyətə malik yaşayış mərkəzi olduğunu deməyə əsas verir. Ehtimala görə, bu yaşayış mərkəzində həyat Çingiz xan istilaları ilə əlaqədar kəsilmişdir.
Qeyd edək ki, 2017-ci il 14 dekabr tarixində Cənubi Qafqaz Boru Kəməri Şirkətinin texniki operatoru olan BP şirkəti və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi aşkar edilmiş Kərpiclitəpə abidəsinin tam təhlil edilməsi üzrə əməkdaşlıq üçün qarşılıqlı anlaşma memorandumu imzalayıblar. Memoranduma əsasən ərazidə 500 kv.m sahəni əhatə edən arxeoloji qazıntılar aparılacaq. Tədqiqatlar Kərpiclitəpə abidəsinin qala, qəsr və ya xanəgah olması barədə ehtimalları təsdiqləyə bilər.

Last year, a monument of historical significance was discovered in the administrative territory of the Borsunlu village, Goranboy region, in the course of the relevant works carried out for the Shah Deniz Stage-2 and the South Caucasus Pipeline projects.
The monument was revealed by a group headed by the head of the Department of Archaeological Service of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, PhD in history Goshgar Goshgarly. Currently, excavations in the territory continue under the head of the field research team, the leading research associate of the Institute, PhD in history Vagif Asadov.
The Kirpichlitepe monument is located about 1.5 km southeast of the village of Borsunlu. Last year, during the excavations, two construction horizons were registered. In the horizon, in the main, were found the remains of walls built from river stones, clay tandirs and heating stoves, two installed tandirs, and a well. In the second horizon, a part of a large building, conventionally called a " castle" is a large furnace intended for making bricks and ceramics, numerous whole and established tandirs, pockets and wells of water and household wells. The walls of the "castle" are built of burnt bricks and river stones and the stove is made of damp brick.
During the excavations, a large number of enamel and un-enameled ceramic dishes and their fragments, copper coins, fragments of glassware and bracelets, clay beads, details of iron and bone products and stone tools of labor were revealed.
Remains of buildings, earthenware and numismatic materials indicate that this monument dates back to the late 10th - early 13th centuries. The architectural styles used in the construction of the monument, the abundance of elegantly made samples of ceramics and the discovery of a large number of coins suggests that the monument was a residential center of its time, with important political significance. There is a possibility that after the invasion of Genghis Khan, life in this residential center was discontinued.
It should be noted that, on December 14, 2017, was signed a memorandum of understanding between BP Company, the technical operator of the South Caucasus Pipeline Company and the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan on cooperation in the field of the full study of the Kirpichlitepe monument. According to the memorandum, archaeological excavations covering an area of 500 sq. M will be conducted on the territory. The researches will be able to confirm the assumptions that the monument is a fortress, a castle or a hanagah.