Yanvarın 23-də AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə magistrantların imtahan prosesi ilə tanış olmaq məqsədilə Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda olub. Genetik Ehtiyatlar İnstitutu və Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin “Genetika” ixtisası üzrə təhsil alan magistrantları “Molekulyar biometodlar” fənnindən imtahan veriblər.
İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov rəhbərlik etdiyi müəssisənin akademiyada magistratura pilləsi yaradılan ilk 7 institutdan biri olduğunu və burada qısa müddət ərzində 3 ixtisas üzrə kadr hazırlığına başlanıldığını bildirib. Qeyd edib ki, müəssisədə tədris dünyanın tanınmış universitetlərinin proqramları əsasında hazırlanıb və müasir texnologiyaların imkanlarından istifadə etməklə keçirilir.
Z.Əkpərovun sözlərinə görə, institutda mütəmadi olaraq xarici alimlərin iştirakı ilə seminar və vebinarlar təşkil olunur. Magistrantlar və doktorantlar onlayn təhsil imkanlarından yararlanırlar. Həmçinin 2017-ci ildən müəssisənin bir qrup gənc tədqiqatçısı və magistrantı Moskva Dövlət Universitetinin təşkil etdiyi onlayn kurslarda iştirak edirlər. İnstitutda Bakı Dövlət Universitetinin və Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin baza kafedraları da fəaliyyət göstərir.
Akademik A.Əlizadə magistrantlarla fərdi müzakirələr aparıb, onların dissertasiya mövzuları, tədris şəraiti ilə maraqlanıb. Alim AMEA-da magistratura pilləsinin təşkilinin əhəmiyyətini bir daha nəzərə çatdıraraq, gəncləri onlar üçün yaradılmış elmi mühitdən yararlanmağa, akademik biliklər əldə etməyə çağırıb. Akademik A.Əlizadə rəhbərlik etdiyi elm ocağında fəaliyyət göstərən gəncləri hər zaman dəstəkləməyə hazır olduğunu qeyd edib. AMEA-nın prezidenti institutda aparılan tədqiqatlar haqqında məlumatlı olduğunu bildirərək, nar genomunun ilk dəfə oxunması və dünyanın nüfuzlu məlumat bazalarından birində yerləşdirilməsini Azərbaycan elmi üçün mühüm nailiyyət kimi qiymətləndirib. O, nar genomu üzrə alınan nəticələr, o cümlədən, genom sahəsində dünyada aparılan son tədqiqatlar barədə magistr və doktorantlara mütəmadi məlumatların verilməsi üçün elmi seminarların təşkil olunmasını tövsiyə edib. Akademik A.Əlizadə institutda təhsil sahəsində, xüsusilə magistratura təhsili üzrə görülən işləri yüksək qiymətləndirib, onun daha da təkmilləşdirilməsi üçün tövsiyələrini verib.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, Magistratura şöbəsinin rəisi, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fikrət Feyziyev də iştirak ediblər.

On January 23, academician Akif Alizadeh, President of ANAS, visited the Institute of Genetic Resources getting acquainted with the examining process of masters. Master degree students of the Institute of Genetic Resources and "Genetics" specialty of the Azerbaijan State Agrarian University have been examined in the subject "Molecular biometrics".
Director of the Institute, correspondent member of ANAS Zeynal Akperov said that his institute was one of the first seven institutes establishing master’s degree in the academy, and that there were three training courses in a short time.
According to Z. Akparov, the Institute regularly organizes seminars and webinars with participation of foreign scientists. Masters and PhD students benefit from online learning opportunities. Also, from 2017 a group of young researchers and masters of the enterprise participate in online courses organized by the Moscow State University. The main chairs of the Baku State University and the Azerbaijan State Agrarian University are also functioning at the Institute.
Academician A.Alizade has conducted individual discussions with master’s degree students, interested in the dissertation topics and teaching conditions. The scientist once again underlined the importance of organizing the Masters Degree in ANAS, calling on young people to benefit from the scientific environment created for them and to acquire academic knowledge. The president of ANAS informed about the researches carried out in the institute. Academician A.Alizade highly appreciated the work done in the field of education, especially in the field of master’s degree and gave recommendations for further improvement.
The meeting was attended by the head of the Office of Science and Education of the Presidium of ANAS, correspondent member of ANAS Aminaga Sadigov, the head of the department of master’s degree, PhD in agricultural sciences Fikret Feyziyev.