AMEA Gənc alim və mütəxəssislər şurası (GAMŞ) üzvlərinin gənc alimlərlə növbəti görüşü Fizika İnstitutunda baş tutdu.
Görüş çərçivəsində institutun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Suma Hüseynova elmi müəssisədə çalışan gənclərin fəaliyyətindən söz açaraq, qurumda 193 nəfər gənc kadrın fəaliyyət göstərdiyini, institut tərəfindən gənclərin daha geniş miqyasda elmi və elmi-təşkilatı fəaliyyətə cəlb olunması istiqamətində mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirdi.
Şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov Şuranın üzərinə düşən vəzifələri gənclərin nəzərinə çardırdı. O, gənclərin fəaliyyəti, mövqeyinin möhkəmləndirilməsi və elmi təfəkkür səviyyəsinin yüksəldilməsi yönündə yaradılan geniş imkanlardan danışdı.
Şuranın monitorinq qrupunun rəhbəri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Əfsun Sucayev institutlarda keçirilən monitorinqlərin məqsədinin gənclərlə bilavasitə ünsiyyət qurmaq, onların problemləri ilə tanış olmaq və təkliflərini dəyərləndirmək olduğunu bildirdi.
Görüşdə institutun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədr müavini Xuraman Xəlilova, fizika üzrə fəlsəfə doktorları Rəhim Ələkbərov, Vüsalə Cəfərova, Sitarə Bağırova və başqaları sual və təkliflərlə çıxış etdilər.
Şuranın üzvləri institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Cavad Abdinovla da görüşdülər. C.Abdinov institutda gənc kadrların fəaliyyətinin stimullaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumat verdi.

Состоялась очередная встреча членов Совета молодых ученых и специалистов (СМУС) НАНА с молодыми учеными Института физики НАНА.
В рамках встречи, председатель Совета молодых ученых и специалистов института доктор философии по физике Сума Гусейнова, дав информацию о деятельности молодежи, отметила, что в организации работают 193 молодых кадра. Она также рассказала о проведении мероприятий, направленных на привлечение молодежи к научной и научно-организационной деятельности в более широком масштабе.
Председатель СМУС НАНА доктор философии по физике Фамин Салманов дал информацию о задачах Совета. Он рассказал также о широких возможностях, созданных для повышения уровня научного мышления молодежи, их деятельности, а также для укрепления их позиций.
Руководитель мониторинговой группы Совета доктор философии по химии Афсун Суджаев рассказал о том, что целью проведения мониторингов в институтах является общение с молодежью, быть в курсе их проблем и оценивать их предложения.
В ходе встречи с предложениями выступили заместитель председателя СМУС института Хураман Халилова, доктора философии по физике Рагим Алекперов, Вюсаля Джафарова, Ситара Багирова и др.
Члены Совета также встретились с заместителем директора по научной работе членом-корреспондентом НАНА Джавадом Абдиновым. Дж.Абдинов рассказал о мероприятиях, направленных на стимулирование деятельности молодых кадров в институте.
В заключение члены Совета ознакомились с лабораториями, оснащенными современным оборудованием в инновационном секторе института.