AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun təsis etdiyi “Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatı kitabxanası” seriyası çərçivəsində Ceyhun Hacıbəylinin “Seçilmiş əsərləri” kitabının təqdimatı olub.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi" və 2018-ci ilin ölkəmizdə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi haqqında Sərəncamlarını xatırladıb, bu istiqamətdə akademiyada görüləcək işlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, Ceyhun Hacıbəylinin “Seçilmiş əsərləri” kitabı cümhuriyyət irsimizin öyrənilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Sonra kitabın tərtibçisi, ön söz və qeydlərin müəllifi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Abid Tahirli “Ceyhun Hacıbəylinin əsərlərinin nəşri tarixindən” adlı məruzə ilə çıxış edib. Qeyd edib ki, kitabda C.Hacıbəylinin mühacirətdə qələmə aldığı hekayələri, “Bir il xəyallarda... və bütöv bir ömür” adlı memuarı, elmi araşdırmaları və publisistik məqalələri toplanıb.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Mustafayev, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Vüqar Əhməd, kitabda yer alan əsərlərin fransız dilindən tərcüməçisi Mirzəbala Əmrahov, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Solmaz Tohidi, mühacirət irsinin gənc tədqiqatçısı Dilqəm Əhməd, filologiya üzrə elmlər doktoru Nikpur Cabbarlı, Ceyhun Hacıbəylinin qohumu, professor Telman Ağdamski və digərləri çıxış edərək yazıçının həyat və yaradıcılığı ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Sonda Mirzəbala Əmrahov ədibin nəvəsi Kleman Hacıbəylinin tədbir iştirakçılarına ünvanladığı məktubu səsləndirib.

Состоялась презентация книги «Избранные произведения» Джейхуна Гаджибейли, изданной в рамках серии «Библиотека азербайджанской эмигрантской литературы», учрежденной Институтом литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
На мероприятии вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли напомнил о Распоряжениях Президента Ильхама Алиева «О 100-летнем юбилее Азербайджанской Демократической Республики» и объявлении 2018 года в нашей стране «Годом Азербайджанской Демократической Республики», проинформировал о работе, которая будет проделана в этом направлении в академии. Отметил, что книга «Избранные произведения» Джейхуна Гаджибейли имеет важное значение с точки зрения изучения наследия республики.
Затем автор книги, предисловия и примечаний, доктор философии по филологии Абид Тахирли выступил с докладом «Из истории издания произведений Джейхуна Гаджибейли». Он отметил, что книга содержит рассказы, написанные Дж.Гаджибейли в эмиграции, мемуар «Год в мечтах… и целая жизнь», научные исследования и публицистические статьи.
На мероприятии член-корреспондент НАНА Техран Мустафаев, доктор филологических наук, профессор Вугар Ахмед, переводчик произведений писателя, написанных на французском языке, Мирзабала Амрахов, доктор исторических наук, профессор Солмаз Тохиди, молодой исследователь эмиграционного наследия Дильгам Ахмед, доктор филологических наук Никпур Джаббарлы, родственник Джейхуна Гаджибейли, профессор Тельман Агдамский и другие поделились своими взглядами относительно жизни и творчества писателя.
В заключение Мирзабала Амрахов прочитал письмо внука писателя Клемана Гаджибейли, адресованное участникам мероприятия.