AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun təsis etdiyi “Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatı kitabxanası” seriyası çərçivəsində Ceyhun Hacıbəylinin “Seçilmiş əsərləri” kitabının təqdimatı olub.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi" və 2018-ci ilin ölkəmizdə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsi haqqında Sərəncamlarını xatırladıb, bu istiqamətdə akademiyada görüləcək işlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, Ceyhun Hacıbəylinin “Seçilmiş əsərləri” kitabı cümhuriyyət irsimizin öyrənilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Sonra kitabın tərtibçisi, ön söz və qeydlərin müəllifi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Abid Tahirli “Ceyhun Hacıbəylinin əsərlərinin nəşri tarixindən” adlı məruzə ilə çıxış edib. Qeyd edib ki, kitabda C.Hacıbəylinin mühacirətdə qələmə aldığı hekayələri, “Bir il xəyallarda... və bütöv bir ömür” adlı memuarı, elmi araşdırmaları və publisistik məqalələri toplanıb.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Mustafayev, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Vüqar Əhməd, kitabda yer alan əsərlərin fransız dilindən tərcüməçisi Mirzəbala Əmrahov, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Solmaz Tohidi, mühacirət irsinin gənc tədqiqatçısı Dilqəm Əhməd, filologiya üzrə elmlər doktoru Nikpur Cabbarlı, Ceyhun Hacıbəylinin qohumu, professor Telman Ağdamski və digərləri çıxış edərək yazıçının həyat və yaradıcılığı ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Sonda Mirzəbala Əmrahov ədibin nəvəsi Kleman Hacıbəylinin tədbir iştirakçılarına ünvanladığı məktubu səsləndirib.

Presented "Selected Works" book by Jeyhun Hajibeyli within the framework of the "Azerbaijan Literature Library" series founded by the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS.
Vice-President of ANAS, academician Isa Habibbeyli reminded President Ilham Aliyev's decree on the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic and the declaration of 2018 as the "Year of the People's Republic of Azerbaijan". He noted that Jeyhun Hajibayli's book "Selected Works" is of great importance in terms of studying our republican heritage.
Then, the author of the book, the author of the foreword and notes, philosopher Abid Tahirli made a report entitled "From the history of Jeyhun Hajibeyli's works".
Corresponding member of ANAS Tehran Mustafayev, doctor of philological sciences, professor Vugar Ahmed, translator from French language of the works in the book Mirzabala Amrahov, doctor of history, professor Solmaz Tohidi and others shared their views on the writer's life and creativity.
At the end, Mirzabala Amrahov issued grandson of the writer Kleman Hajibeyli’s letter to the participants of the event.