Fevralın 22-də AMEA Rəyasət Heyəti və “Clarivate Analytics” agentliyi tərəfindən Akademiyanın 20 elmi müəssisəsinin əməkdaşları üçün “Web of Science” məlumat platforması üzrə sertifikasiya proqramı təşkil edilib.
Seminarı giriş sözü ilə açan AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva yüksək indeksli jurnallar, kitablar və digər nəşrləri özündə birləşdirən etibarlı baza kimi “Web of Science” məlumat platformasından istifadənin əhəmiyyətindən danışıb. O, baza haqqında ətraflı məlumatın və onunla əlaqədar alətlərlə iş üzrə nəzəri və praktik biliklərin əldə edilməsində sertifikasiya proqramının mühüm rolunu vurğulayıb.
Proqram “Clarivate Analytics” təşkilatının elmi informasiya resursları üzrə ekspertləri Aygün Babazadə və İrina Tixonkova tərəfindən aparılır və iştirakçılara “Web of Science Core Collection”ın yaranma tarixi, əsas prinsipləri, istinadların analizi, jurnalların seçilməsi, məlumat bazası, axtarış sorğusunun tərtib edilməsi, sorğunun dəqiqləşdirilməsi və axtarış nəticələrinin analizi, nəticələr üzərində iş, müəllif və istinad olunma göstəriciləri, “ResearcherID” istifadəçisinin profili və s. barədə ətraflı məlumat verilir.
İki gün davam edəcək seminarda iştirakçılara “Journal Citation Reports”un jurnallarına istinad üzrə illik hesabatlar, “Journal Citation Reports”un strukturu və interfeysi, “EndNote online” vasitəsilə biblioqrafiya üzərində iş, məlumat bazasında təşkilat üzrə genişləndirilmiş axtarış, “InCites” analitik platformasından istifadə qaydalarına dair məlumat veriləcək.
Qeyd edək ki, proqramın sonunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunacaq və həmin mütəxəssislər işlədikləri təşkilatlarda “Web of Science” platforması üzrə məsul şəxs qismində fəaliyyət göstərəcəklər.

В НАНА организована программа сертификации по информационной платформе «Web of Science»
22 февраля Президиумом НАНА и агентством “Clarivate Analytics” для сотрудников 20 научных учреждений академии организована программа сертификации по информационной платформе “Web of Science”.
Открывая семинар, начальник Управления международных связей Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева рассказала о значении использования информационной платформы “Web of Science” в качестве надежной базы для высокоиндексированных журналов, книг и других изданий. Она подчеркнула важность программы сертификации в получении теоретических и практических знаний о базе и работе с ней.
Программа ведется экспертами научных информационных ресурсов организации “Clarivate Analytics” Айгюн Бабазаде и Ириной Тихонковой. Пользователям предоставляется подробная информация об истории создания, основных принципах “Web of Science Core Collection”, анализе ссылок, подборе журналов, базе данных, составлении поисковых запросов, уточнении запросов, анализе результатов поиска, работе над результатами, профиле пользователя “ResearcherID” и др.
В ходе двухдневного семинара участники также будут проинформированы о ежегодных отчетах по ссылкам к журналам “Journal Citation Reports”, структуре и интерфейсе “Journal Citation Reports”, работе над библиографиями посредством “EndNote online”, расширенном поиске по организации в базе данных, правилах использования аналитической платформы “InCites”.
Отметим, что по завершении программы участникам будут выданы сертификаты. Эти специалисты будут осуществлять деятельность ответственного лица платформы “Web of Science” в организациях, где они работают.