Fevralın 22-də AMEA Rəyasət Heyəti və “Clarivate Analytics” agentliyi tərəfindən Akademiyanın 20 elmi müəssisəsinin əməkdaşları üçün “Web of Science” məlumat platforması üzrə sertifikasiya proqramı təşkil edilib.
Seminarı giriş sözü ilə açan AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva yüksək indeksli jurnallar, kitablar və digər nəşrləri özündə birləşdirən etibarlı baza kimi “Web of Science” məlumat platformasından istifadənin əhəmiyyətindən danışıb. O, baza haqqında ətraflı məlumatın və onunla əlaqədar alətlərlə iş üzrə nəzəri və praktik biliklərin əldə edilməsində sertifikasiya proqramının mühüm rolunu vurğulayıb.
Proqram “Clarivate Analytics” təşkilatının elmi informasiya resursları üzrə ekspertləri Aygün Babazadə və İrina Tixonkova tərəfindən aparılır və iştirakçılara “Web of Science Core Collection”ın yaranma tarixi, əsas prinsipləri, istinadların analizi, jurnalların seçilməsi, məlumat bazası, axtarış sorğusunun tərtib edilməsi, sorğunun dəqiqləşdirilməsi və axtarış nəticələrinin analizi, nəticələr üzərində iş, müəllif və istinad olunma göstəriciləri, “ResearcherID” istifadəçisinin profili və s. barədə ətraflı məlumat verilir.
İki gün davam edəcək seminarda iştirakçılara “Journal Citation Reports”un jurnallarına istinad üzrə illik hesabatlar, “Journal Citation Reports”un strukturu və interfeysi, “EndNote online” vasitəsilə biblioqrafiya üzərində iş, məlumat bazasında təşkilat üzrə genişləndirilmiş axtarış, “InCites” analitik platformasından istifadə qaydalarına dair məlumat veriləcək.
Qeyd edək ki, proqramın sonunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunacaq və həmin mütəxəssislər işlədikləri təşkilatlarda “Web of Science” platforması üzrə məsul şəxs qismində fəaliyyət göstərəcəklər.

ANAS Presidium and "Clarivate Analytics" agency organized for the staff of 20 scientific institutions of ANAS a certification program on “Web of Science” information platform on February 22.
Opening the seminar, Head of the Office of International Relations of ANAS Presidium, PhD in Biology Esmira Alirzaeva spoke about the importance of using the "Web of Science" information platform as a reliable base for highly indexed journals, books and other publications. She stressed the importance of the certification program in obtaining theoretical and practical knowledge about the base and working with it.
The program is conducted by experts of scientific information resources of the organization "Clarivate Analytics" Aygun Babazadeh and Irina Tikhonkova. Users are provided with detailed information on the history of the creation, the basic principles of the "Web of Science Core Collection", the analysis of links, the selection of journals, the database, the compilation of search queries, the refinement of queries, the analysis of search results, work on results, the user profile "ResearcherID", etc.
During the two-day seminar, participants will also be informed about the annual reports on links to the journals "Journal Citation Reports", the structure and interface of "Journal Citation Reports", work on bibliographies through "EndNote online", an expanded search for the organization in the database, rules for using analytical platform "InCites".
Note that upon completion of the program participants will be issued certificates. These specialists will carry out activities of the responsible person of the "Web of Science" platform in the organizations where they work.