Xocalı soyqırımı XX əsrin ən dəhşətli faciəsidir
Fevralın 23-də AMEA akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsi yad edilib.
Tədbirdə çıxış edən institutun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva Xocalı faciəsinin ağır nəticələri barədə danışıb, xalqımızın bu günü böyük hüzn və kədərlə qeyd etdiyini söyləyib.
Həmin hadisələrdə erməni hərbi birləşmələrinin Rusiya ordusunun 366-cı motoatıcı alayının hərbi texnikasının iştirakı ilə Dağlıq Qarabağın azərbaycanlılar yaşayan Xocalı şəhərinin işğalı zamanı törətdikləri görünməmiş vəhşiliklər barədə danışan alim nəticədə dinc Xocalı sakinlərindən 613 nəfərin, o cümlədən 106 qadın və 63 uşağın şəhid olduğunu, 487 nəfərin şikəst qaldığını, əksəriyyəti qocalar, uşaqlar, qadınlar olmaqla 1275 nəfərin əsir götürülərək ağlasığmaz erməni zülmünə, təhqirlərə və həqarətlərə məruz qaldığını qeyd edib.
Tədbirdə Mərkəzi Asiya ölkələri şöbəsinin müdiri, iqtisadiyyat üzrə elmlər doktoru Dünyamalı Vəliyev, Cənubi Azərbaycan şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Səməd Bayramzadə, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Əkrəm Bije və başqaları çıxış edərək Xocalı soyqırımının Azərbaycan xalqının yaddaşına yazılan ən dəhşətli faciə olduğunu diqqətə çatdırıblar.

February 23 at the Institute of Oriental Studies after academician Ziya Bunyadov ANAS was honored the memory of the victims of the Khojaly tragedy.
Speaking at the event, Director of the institute, academician Govkhar Bakhshaliyeva noted that, February 26 is a painful date for the Azerbaijani people. Talking about the serious consequences of the Khojaly tragedy, G.Bakhshalieva noted that our people remember this day with great sorrow.
Speaking about the unprecedented atrocities committed during the occupation of Khojaly by Armenian military associations with the direct participation of the personnel and equipment of the former 366th motorized rifle regiment of the USSR, the scientist noted that as a result of this genocide, 613 people, including 106 women and 63 children, became martyrs, 487 the person remained disabled, 1275 people, including the elderly, children, women, were taken prisoner, subjected to unimaginable Armenian cruelty, humiliation and insults.
Head of the Department of Central Asian countries, Doctor of Economic Sciences Dunyamaly Valiyev, Head of the Department of Southern Azerbaijan, Ph.D. in History Samad Bayramzadeh, Ph.D. in Economics Akram Bizhe and others noted that, the Khojaly genocide is the most terrible tragedy in the memory of the Azerbaijani people.