Xocalı soyqırımı XX əsrin ən dəhşətli faciəsidir
Fevralın 23-də AMEA akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsi yad edilib.
Tədbirdə çıxış edən institutun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva Xocalı faciəsinin ağır nəticələri barədə danışıb, xalqımızın bu günü böyük hüzn və kədərlə qeyd etdiyini söyləyib.
Həmin hadisələrdə erməni hərbi birləşmələrinin Rusiya ordusunun 366-cı motoatıcı alayının hərbi texnikasının iştirakı ilə Dağlıq Qarabağın azərbaycanlılar yaşayan Xocalı şəhərinin işğalı zamanı törətdikləri görünməmiş vəhşiliklər barədə danışan alim nəticədə dinc Xocalı sakinlərindən 613 nəfərin, o cümlədən 106 qadın və 63 uşağın şəhid olduğunu, 487 nəfərin şikəst qaldığını, əksəriyyəti qocalar, uşaqlar, qadınlar olmaqla 1275 nəfərin əsir götürülərək ağlasığmaz erməni zülmünə, təhqirlərə və həqarətlərə məruz qaldığını qeyd edib.
Tədbirdə Mərkəzi Asiya ölkələri şöbəsinin müdiri, iqtisadiyyat üzrə elmlər doktoru Dünyamalı Vəliyev, Cənubi Azərbaycan şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Səməd Bayramzadə, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Əkrəm Bije və başqaları çıxış edərək Xocalı soyqırımının Azərbaycan xalqının yaddaşına yazılan ən dəhşətli faciə olduğunu diqqətə çatdırıblar.

23 февраля в Институте востоковедения имени академика Зии Буньядова НАНА была почтена память жертв Ходжалинской трагедии.
Выступая на мероприятии, директор института, академик Говхар Бахшалиева отметила, что 26 февраля - болезненная дата для азербайджанского народа. Говоря о тяжелых последствиях Ходжалинской трагедии, Г.Бахшалиева отметила, что наш народ с большой печалью поминает этот день.
Говоря о беспрецедентных зверствах, совершенных во время оккупации Ходжалы армянскими воинскими объединениями при непосредственном участии личного состава и техники бывшего 366-го мотострелкового полка СССР, ученый отметила, что в результате этого геноцида 613 человек, включая 106 женщин и 63 ребенка, стали шехидами, 487 человек остались инвалидами, 1275 человек, включая пожилых людей, детей, женщин, попав в плен, были подвергнуты невообразимой армянской жестокости, унижениям и оскорблениям.
На мероприятии, заведующий Отделом стран Центральной Азии, доктор экономических наук Дуньямалы Велиев, заведующий Отделом Южного Азербайджана, доктор философии по истории Самед Байрамзаде, доктор философии по экономике Акрам Биже и другие отметили, что Ходжалинский геноцид - самой страшная трагедия, запечатленная в памяти азербайджанского народа.