Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Doktorantlar, ali təhsil, orta ixtisas və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələri və şagirdləri, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsi üzrə tələbələri üçün müəyyən edilmiş təqaüdlərin artırılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, tələbələrin və şagirdlərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi məqsədi ilə qərara alıram:
1. Doktorantlar, ali təhsil, orta ixtisas və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələri və şagirdləri, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsi üzrə tələbələri üçün Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 30 avqust tarixli 3108 nömrəli Sərəncamı ilə müəyyən edilmiş təqaüdlərin aylıq məbləği 2018-ci il martın 1-dən 10 faiz artırılsın.
2.1. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasına dair təkliflərini bir ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
2.2. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasını bir ay müddətində təmin edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
2.3. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlasın və bunun icrası barədə üç ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
2.4. bu Sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.
3. Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının və normativ xarakterli aktların bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasını təmin edib Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə məlumat versin.

Order of the President of the Republic of Azerbaijan
Order of the President of the Republic of Azerbaijan on raising scholarships for students and pupils of doctoral students, higher education, secondary special and primary vocational education institutions, as well as for the Master's degree students of the Azerbaijan National Academy of Sciences
Guided by Article 32, paragraph 109, of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, I hereby resolve to strengthen the social protection of students and pupils:
1. Monthly amount of pensions stipulated by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated August 30, 2013 No. 3108 for students and pupils of doctoral students, higher education, secondary special and primary vocational education institutions as well as undergraduate students of the Azerbaijan National Academy of Sciences 2018 increase from March 1 to 10 percent.
2. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan:
2.1. To prepare and submit to the President of the Republic of Azerbaijan proposals on adaptation of acts of the President of the Republic of Azerbaijan to this Order within a month;
2.2. Inform the President of the Republic of Azerbaijan within one month of bringing the normative legal acts of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan to this Order;
2.3. keep control over compliance of normative-legal acts of the central executive bodies to this Order and inform the President of the Republic of Azerbaijan within three months;
2.4. to resolve other issues arising from this Order.
3. The Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan shall provide information to the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan for ensuring compliance with normative legal acts and normative acts of central executive authorities to this Order.