Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, dövlət büdcəsindən maliyyələşən bir sıra təşkilatlarda çalışan işçilərin sosial müdafiəsini daha da gücləndirmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının dövlət büdcəsindən maliyyələşən aşağıda göstərilən təşkilatlarda çalışan rəhbər və digər işçilərin aylıq vəzifə maaşları 2018-ci il martın 1-dən orta hesabla 10 faiz artırılsın:
1.1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyəti və aparatı, Gəncə bölməsinin aparatı;
1.2. Heydər Əliyev Mərkəzi;
1.3. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzi;
1.4. “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi;
1.5. Azərbaycanda Atatürk Mərkəzi;
1.6. Azərbaycan Respublikasının dövlət arxivləri və onların filialları, rayon (şəhər) dövlət arxivləri;
1.7. Əsir və İtkin Düşmüş, Girov Götürülmüş Vətəndaşlarla Əlaqədar Dövlət Komissiyasının İşçi Qrupu;
1.8. Azərbaycan Respublikasının Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyasının daimi fəaliyyət göstərən İşçi Qrupu;
1.9. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Dövlət Film Fondu;
1.10. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu;
1.11. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondu;
1.12. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-hökumət təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının Katibliyi;
1.13. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondu;
1.14. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu;
1.15. Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi.
2.1. dövlət orqanlarının tabeliyində olan dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən qurumların dövlət qulluqçusu olmayan işçilərinin (Vahid Tarif Cədvəli əsasında əməkhaqqı alan işçilər istisna olmaqla) vəzifə maaşlarının orta hesabla 10 faiz artırılmasını təmin etsin;
2.2. bu Sərəncamın 1-ci hissəsində və 2.1-ci bəndində nəzərdə tutulan qurumlarda çalışan rəhbər və digər işçilərin vəzifə maaşlarının yeni məbləğlərini təsdiq etsin;
2.3. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasına dair təkliflərini iki ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
2.4. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin normativ hüquqi aktlarının bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasını iki ay müddətində təmin edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
2.5. mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının bu Sərəncama uyğunlaşdırılmasını nəzarətdə saxlasın və bunun icrası barədə üç ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики o повышении заработной платы работников ряда организаций, финансируемых из государственного бюджета
05.03.2018 09:27
Руководствуясь 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях дальнейшего усиления социальной защиты работников ряда организаций, финансируемых из государственного бюджета, постановляю:
1.С 1 марта 2018 года повысить в среднем на 10 процентов ежемесячные должностные оклады руководящих и других работников нижеуказанных организаций, финансируемых из государственного бюджета Азербайджанской Республики:
1.1.Президиум и Аппарат Национальной Академии Наук Азербайджана, Аппарат Гянджинского отделения НАНА;
1.2.Центр Гейдара Алиева;
1.3.Центр стратегических исследований при Президенте Азербайджанской Республики;
1.4.Научный центр «Азербайджанская Национальная Энциклопедия»;
1.5.Центр Ататюрка в Азербайджане;
1.6.государственные архивы Азербайджанской Республики и их филиалы, районные (городские) государственные архивы;
1.7.Рабочая группа Государственной комиссии по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести граждан;
1.8.постоянно действующая Рабочая группа Государственной комиссии Азербайджанской Республики по борьбе с наркоманией и незаконным оборотом наркотических средств;
1.9.Госфильмофонд Министерства культуры и туризма Азербайджанской Республики;
1.10.Фонд развития науки при Президенте Азербайджанской Республики;
1.11.Фонд государственной поддержки развития средств массовой информации при Президенте Азербайджанской Республики;
1.12.Секретариат Совета государственной поддержки неправительственных организаций при Президенте Азербайджанской Республики;
1.13.Фонд молодежи при Президенте Азербайджанской Республики;
1.14.Фонд «Знание» при Президенте Азербайджанской Республики;
1.15.Бакинский международный центр мультикультурализма.
2.1.обеспечить повышение в среднем на 10 процентов должностных окладов не являющихся государственными служащими работников финансируемых из государственного бюджета структур, находящихся в подчинении государственных органов (за исключением работников, получающих заработную плату по Единой тарифной сетке);
2.2.утвердить новые суммы должностных окладов руководящих и других работников структур, предусмотренных в части 1 и пункте 2.1 настоящего Распоряжения;
2.3.в двухмесячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики предложения о приведении актов Президента Азербайджанской Республики в соответствие с настоящим Распоряжением;
2.4.в двухмесячный срок обеспечить приведение нормативно-правовых актов Кабинета Министров Азербайджанской Республики в соответствие с настоящим Распоряжением и проинформировать Президента Азербайджанской Республики;
2.5.проконтролировать приведение нормативно-правовых актов центральных органов исполнительной власти в соответствие с настоящим Распоряжением и в трехмесячный срок проинформировать Президента Азербайджанской Республики об исполнении;