AMEA-nın N.Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional şöbəsində Yel çərşənbəsinə həsr olunan şənlik keçirilib.
Tədbir çərçivəsində muzeyin həyəti Novruz bayramının atributları olan - səməni, şamlar, milli şirniyyatlar, rəngli yumurtalar, tonqal, qədim məişət əşyaları və bayram təbriklərini çatdıran panolarla bəzədilib, əl işlərinin sərgisi təşkil edilib.
Şənliyi regional şöbənin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı açaraq Novruz bayramının müjdəçisi olan çərşənbələrlə bağlı adət-ənənələrin, inancların və mərasimlərin xalq tərəfindən həmişə sevilib qorunduğunu söyləyib. O, bu bayramın ölkəmizdə dövlət səviyyəsində qeyd edilməsinin ulu əcdadlarımızın xatirəsinə dərin ehtiramın əlaməti olmasından, Azərbaycan xalqının milli-mənəvi dəyərlərinə sadiq qalmasından danışıb, qarşılıqlı hörmət, səmimiyyət və mehribanlığı aşılayan Novruz bayramı münasibətilə şənliyə toplaşanları təbrik edib.
Sonra şənliyin gənc istedadları Kosa və Keçəlin iştirakı ilə atalar sözləri, tapmacalar, bayatılar və bahara aid şeir proqramlarını təqdim ediblər.

В Аранском региональном отделе Национального музея азербайджанской литературы имени Н.Гянджеви НАНА прошло праздничное мероприятие по случаю «Йел чершенбеси».
В рамках мероприятия двор музея был украшен атрибутами праздника Новруз – свечами, семени, национальными сладостями, крашеными яйцами, кострами, старинными предметами быта, поздравлениями на панно, была организована выставка ручных работ.
Открыв мероприятие, заведующая Региональным отделом, доктор философии по филологии Ягут Бахадургызы отметила, что традиции, верования и ритуалы предвестников Новруза - вторников до сих пор сохранились и осуществляются с большой радостью. Она довела до внимания, что празднование этого праздника в нашей стране на государственном уровне является знаком глубокого уважения к памяти наших предков, приверженности национальным и духовным ценностям азербайджанского народа.
Затем, с участием молодых талантливых Косы и Кечель были прочитаны пословицы, загадки, баяты и представлены весенние поэтические программы.