Martın 14-də keçirilən Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Qeyri harmonik analiz şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Bilal Bilalovun "Riyaziyyatın bəzi müasir tətbiq sahələri" mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib.
Natiq bildirib ki, müasir dövrdə kompüter elminin sürətli inkişafı riyaziyyatın yeni tətbiq sahələrini əhəmiyyətli dərəcədə artırır. Belə ki, kompüter elminin sürətli inkişafı təbiət və cəmiyyətin müxtəlif sahələrində tətbiq üçün yeni riyazi üsulların yaranmasına imkan yaradıb.
B.Bilalov qeyd edib ki,ölkəmizdə klassik riyaziyyatın ənənəvi tətbiq sahələri olan Furye analiz, diferensial tənliklər və ədədi üsullarla yanaşı, son illərdə risk riyaziyyatı və ya aktuar riyaziyyatı, əhəmiyyətlilik nəzəriyyəsi, klaster analizi, diskriminant analizi, faktor analizi kimi sahələr də inkişaf etdirilir. Bu sahələrin inkişafı bilavasitə neyron şəbəkə, qeyri-müəyyənliyin qiymətləndirilməsi-entropiya, fuzzy nəzəriyyə, veyvlet analiz, freym nəzəriyyəsi üsullarının inkişafı ilə əlaqədardır.
Məruzəçi vurğulayıb ki, tətbiq sahəsi kimi yaranan veyvlet analiz sahəsinə əsas maraq ötən əsrin 80-ci illərindən fransız alimləri Grossman və Morletin seysmik və akustik siqnalların öyrənilməsi haqqındakı işlərindən sonra başlanıb. Veyvlet analiz klassik Furye analizdən tətbiqi nöqteyi nəzərdən çox böyük üstünlüklərə malikdir. Veyvlet analizin aid olduğu approksimasiya nəzəriyyəsinin əsas mahiyyəti düz və tərs veyvlet çevirmələrdən ibarətdir.
Alim son 10 il ərzində Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda qeyd olunan sahələrdə əhatəli tədqiqatlar təşkil olunduğunu, ölkəmizin, eləcə də ABŞ, Rusiya və Ukraynanın aidiyyətli qurumları ilə elmi əməkdaşlıq əlaqələri yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin AMEA-nın 70 illik yubiley tədbirində kosmik sənayenin inkişafı və peyk verilənlərinin müəyyən identifikasiya məsələlərinə tətbiqi ilə bağlı tövsiyələrini əsas tutaraq "Freym nəzəriyyəsi-veyvlet analizin seysmologiyada və digər sahələrdə siqnalların emalına tətbiqi" və "Neyron şəbəkələrlə yaxınlaşma və freymlərin bəzi sualları" elmi proqramları hazırlanıb. Proqramlar AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən dəstəklənib, bu istiqamətdə fəaliyyət qrupu formalaşdırılıb və institutda "Siqnalların emalının riyazi problemləri" laboratoriyası yaradılıb. Natiq vurğulayıb ki, AMEA-nın Elmi Proqramları çərçivəsində aparılan tədqiqatların nəticələri əsasında hazırlanmış 20-dək məqalə "Clarivate Analytics" agentliyinin bazasına daxil olan jurnallarda dərc edilib. Həmçinin "Siqnallar. Təsnifatı. Veyvlet analiz" və "Peyk verilənlərinə görə torpaq şoranlığının identifikasiyasının riyazi metodları" adlı iki metodik göstəriş nəşr olunub.
B.Bilalov nəzərə çatdırıb ki, veyvlet analizin tətbiqinə dair icra olunmuş bir sıra işlər bu sahədə aparılan tədqiqatların ölkəmiz üçün mühüm elmi və texniki əhəmiyyət daşıdığını göstərir. Tədqiqatların davam etdirilməsi üçün Azərbaycan ərazisinin LandSat peykindən mavi, yaşıl, qırmızı və NİR spektral kanallarına uyğun 1999-2017-ci illəri əhatə edən peyk təsvirləri toplanıb, konkret ərazilər üzrə peyk verilənlərinə görə statistik araşdırmalar aparılıb. O, cari ildə ölkəmizdə seçilmiş əraziyə uyğun yerüstü ölçmələrin verilənlər bazasının və peyk verilənlərinin işlək statistik bazasının yaradılması, torpaq təsnifatı göstəricilərinin təyini, şoranlıq indekslərinin seçilməsi və ya təyini, uyğun proqram təminatının yaradılmasının nəzərdə tutulduğunu əlavə edib.
Məruzə dinlənildikdən mövzu ətrafında akademiklər - İbrahim Quliyev, Rasim Əliquliyev, Fəxrəddin Qədirov, Nazim Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvləri - Əminağa Sadıqov, Misir Mərdanov, Fizika İnstitutunun laboratoriya müdiri, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Şakir Nağıyev və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Suallar cavablandırıldıqdan sonra Rəyasət Heyətinin qərarı ilə hesabat qənaətbəxş hesab olunub. Qərara əsasən tətbiqi riyaziyyat sahəsində araşdırmalar Azərbaycanda prioritet elmi istiqamətlərindən biri olaraq qəbul edilib. AMEA-nın Fizika Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinə tətbiqi riyaziyyat sahəsində tədqiqatların interdissiplinar və multidissiplinar xarakteri nəzərə alınaraq, bu istiqamətdə araşdırma aparan elmi müəssisələr arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi, dünyanın aparıcı elmi mərkəzləri ilə beynəlxalq elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi, magistrant və doktorantlar üçün dissertasiya mövzularının müəyyənləşdirilməsində tətbiqi riyaziyyat sahəsində elmi problemlərə diqqətin artırılması, tətbiqi riyaziyyat üzrə ümumrespublika konfransının təşkili, dövlət proqramları üzrə xaricdə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı çərçivəsində tətbiqi riyaziyyat sahəsində kadrların hazırlanması üçün müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi və digər istiqamətlərdə müvafiq tapşırıqlar verilib.

Заслушан научный доклад «Некоторые современные области применения математики»
На очередном заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана, которое состоялось 14 марта, был заслушан научный доклад заведующего Отделом негармонического анализа Института математики и механики, члена-корреспондента НАНА Билала Билалова «Некоторые современные области применения математики».
Оратор отметил, что ускоренное развитие компьютерных наук в современный период способствует появлению новых областей применения математики. Так, ускоренное развитие компьютерных наук привело к созданию новых математических методов, которые применяются в природе и различных сферах общественной жизни.
Б.Билалов сообщил, что наряду с такими традиционными сферами применения классической математики, как анализ Фурье, дифференциальные уравнения и арифметические методы, в нашей стране в последние годы развиваются такие области, как математика риска (или актуарная математика), теория существенности, кластерный анализ, дискриминантный анализ, факторный анализ. Развитие данных сфер непосредственно связано с развитием таких методов, как нейронная сеть, оценка неопределенности (энтропия), теория нечетких множеств, вейвлет-анализ, теория фреймов и т.д.
Докладчик отметил, что основной интерес к вейвлет-анализу возник в 80-е гг. прошлого века после публикации работ французских ученых Гроссмана и Морле в области изучения сейсмических и акустических сигналов. По сравнению с классическим анализом Фурье вейвлет-анализ имеет больше преимуществ с точки зрения применения. Основная сущность теории аппроксимации, к которой относится вейвлет-анализ, состоит из прямых и обратных вейвлет-преобразований.
Ученый сообщил, что в течение последних 10 лет в Институте математики и механики были организованы обширные исследования в указанных сферах, налажено научное сотрудничество с соответствующими организациями республики, в также США, России и Украины. Он отметил, что, основываясь на рекомендации Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в связи с развитием космической промышленности и применением спутниковых данных в соответствующих вопросах идентификации, озвученные им на 70-летнем юбилее НАНА, были разработаны научные программы «Применение теории фреймов и вейвлет-анализа в сейсмологии и прочих областях при обработке сигналов» и «Приближение в нейронной сети и некоторые вопросы фреймов». Программы получили поддержку Президиума НАНА, была сформирована соответствующая группа, в институте создана лаборатория «Математические проблемы обработки сигналов». Оратор подчеркнул, что около 20-ти статей, написанных на основе результатов исследований, которые проводились в рамках Научных программ НАНА, были опубликованы в журналах, входящих в базу агентства «Clarivate Analytics». Также изданы два методических указателя: «Сигналы. Классификация. Вейвлет-анализ» и «Математические методы идентификации солонцеватости почв по спутниковым данным».
Б.Билалов сообщил, что ряд работ, выполненных по применению вейвлет-анализа, указывает на важную научную и техническую значимость проводимых в данной сфере исследований. Для продолжения исследований собраны спутниковые описания территории Азербайджана, полученные со спутника LandSat в соответствии с голубым, зеленым, красным и NİR спектральными каналами и охватывающие 1999-2017 гг., на основе спутниковых данных по конкретным территориям проведены статистические исследования. Он добавил, что в текущем году в стране предусмотрено осуществление таких мероприятий, как создание базы данных наземных измерений и рабочей статистической базы спутниковых данных в соответствии с выбранной территорией, определение показателей классификации почв, отбор или определение индексов солонцеватости, создание соответствующего программного обеспечения.
После прослушивания доклада и озвучивания ответов на вопросы Президиум признал доклад удовлетворительным. Согласно принятому постановлению, исследования в области прикладной математики были признаны одним из приоритетных научных направлений в Азербайджане. Учитывая интердисциплинарный и мультидисциплинарный характер исследований в области прикладной математики, Отделению физико-математических и технических наук НАНА было поручено расширить сотрудничество между научными учреждениями, проводящими исследования в данной области, усилить международное сотрудничество с ведущими научными центрами мира, при выборе тем диссертационных работ магистрантов и докторантов оказывать предпочтение темам, посвященным актуальным проблемам прикладной математики, организовать общереспубликанскую конференцию по прикладной математике, осуществить соответствующие мероприятия по подготовке кадров в области прикладной математики в рамках подготовки высокоспециализированных кадров за рубежом по государственным программам и т.д.