AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli 11-14 mart 2018-ci il tarixlərində Ukraynanın paytaxtı Kiyev şəhərində elmi ezamiyyətdə olub.
Alim səfər çərçivəsində “Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının 100 illiyi: keçmiş və müasirlik” mövzusunda keçirilən elmşünaslıq və elm tarixi üzrə XXVIII beynəlxalq Kiyev simpoziumunda iştirak edib.
Tədbirdə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) dövründə təhsilin tarixi səhifələri” mövzusunda məruzəsini təqdim edən M.Seyidbəyli AXC hökumətinin təhsil siyasəti, təhsil almaq üçün xarici ölkələrə və Ukrayna ali təhsil müəssisələrinə göndərilən gənclər barədə məlumat verib.
Azəbaycanlı alim, həmçinin Ukrayna Milli Elmlər Akademiyası Q.M.Dobrov adına Elmi Texniki Potensialın Tədqiqi və Elm Tarixi İnstitutunun illik hesabatınnın dinlənilməsi və təhlili üzrə keçirilən iclasda ekspert şürasının üzvü kimi iştirak edib. Daha sonra o, həmin institutun direktoru, professor Boris Malitskiy, rusiyalı alim, professor U.Baturin və Qırğızıstan, Gürcüstan, Belarusdan olan görkəmli alimlərlə görüşüb. Görüşlərdə qarşılıqlı maraq kəsb edən ikitərəfli münasibətlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb, əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.

Институт истории науки НАНА расширяет свои международные связи
11-14 марта 2018 года директор Института истории науки НАНА, доктор исторических наук Марьям Сеидбейли находилась с визитом в столице Украины - городе Киеве.
В рамках визита ученый приняла участие в XXVIII Международном киевском симпозиуме по науке и истории науки «100-летие Национальной академии наук Украины: прошлое и современность».
Представляя доклад «Исторические страницы образования в Азербайджанской Демократической Республике (АДР)», М.Сеидбейли проинформировала об образовательной политике правительства АДР, молодежи, отправленной в зарубежные страны и высшие учебные заведения Украины для обучения.
Азербайджанский ученый также приняла участие в заседании по слушанию и анализу годового отчета Института исследования научной техники и истории науки им. Г.М.Доброва Национальной академии наук Украины в качестве члена экспертного совета. Затем она встретилась с директором этого института, профессором Борисом Малицким, российским ученым, профессором У.Батуриным и видными учеными из Кыргызстана, Грузии и Беларуси. Стороны обменялись мнениями по двусторонним отношениям, представляющим взаимный интерес, и обсудили перспективы сотрудничества.