AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli 11-14 mart 2018-ci il tarixlərində Ukraynanın paytaxtı Kiyev şəhərində elmi ezamiyyətdə olub.
Alim səfər çərçivəsində “Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının 100 illiyi: keçmiş və müasirlik” mövzusunda keçirilən elmşünaslıq və elm tarixi üzrə XXVIII beynəlxalq Kiyev simpoziumunda iştirak edib.
Tədbirdə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) dövründə təhsilin tarixi səhifələri” mövzusunda məruzəsini təqdim edən M.Seyidbəyli AXC hökumətinin təhsil siyasəti, təhsil almaq üçün xarici ölkələrə və Ukrayna ali təhsil müəssisələrinə göndərilən gənclər barədə məlumat verib.
Azəbaycanlı alim, həmçinin Ukrayna Milli Elmlər Akademiyası Q.M.Dobrov adına Elmi Texniki Potensialın Tədqiqi və Elm Tarixi İnstitutunun illik hesabatınnın dinlənilməsi və təhlili üzrə keçirilən iclasda ekspert şürasının üzvü kimi iştirak edib. Daha sonra o, həmin institutun direktoru, professor Boris Malitskiy, rusiyalı alim, professor U.Baturin və Qırğızıstan, Gürcüstan, Belarusdan olan görkəmli alimlərlə görüşüb. Görüşlərdə qarşılıqlı maraq kəsb edən ikitərəfli münasibətlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb, əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.

ANAS Director of the Institute of Azerbaijan History, Doctor of History Maryam Seyidbeyli visited the city of Kiev, Ukrainian on March 11-14, 2018.
Within the framework of the visit, the scientist participated in the XXVIII International Symposium on Science and History of Science on "100th Anniversary of the Ukrainian National Academy of Sciences: Past and present".
Presenting the report on "History of Education in the Azerbaijan Democratic Republic (ADR)", Seyidbeyli informed the government about the education policy of ADR, young people sent to foreign countries and Ukrainian higher education institutions to study.
The Azerbaijani scientist also participated as a member of the expert council of the Ukrainian National Academy of Sciences on listening and analysis of the annual report of the Scientific Technical Potential Research and Scientific History Institute after G.Dobrov.
Then, he met with the director of this institute, Professor B.Malitsky, Russian scientist, Professor U.Baturin and prominent scientists from Kyrgyzstan, Georgia and Belarus. The sides exchanged views on the issues of mutual interest, and discussed prospects for cooperation.