Azərbaycanlı alim Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının xarici üzvü seçilib
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin sədrliyi ilə Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının (RTEA) Azərbaycan Elmi Mərkəzinin (AEM) növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə RTEA-nın vitse-prezidenti, akademik Əzizağa Şahverdiyev, AMEA-nın müxbir üzvləri Tulparxan SalavatovQeylani PənahovQurban Yetirmişli və digərləri iştirak ediblər.
İclasda qurumlar arasında birgə elmi əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib, bu əlaqələrin hansı istiqamətlər üzrə davam edəcəyi müəyyənləşdirilib.
Dövlətlərarası elmi əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayan akademik İ.Quliyev bildirib ki, 2014-ci il noyabrın 13-də AMEA və RTEA rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə yaradılan RTEA-nın Azərbaycan Elmi Mərkəzinin fəaliyyəti hər iki qurum arasında texnologiya, texnika və təhsil sahələrində əlaqələrin yaranmasına, fundamental və tətbiqi araşdırmaların genişlənməsinə və müasir elmi istiqamətlər üzrə aparılan tədqiqatlara gənc alimlərin cəlb olunmasına yönəlib.
Tədbirdə, həmçinin RTEA-nın prezidenti, akademik Oleq Kuznetsovun sədrliyi ilə keçirilən RTEA Rəyasət Heyətinin iclasında gizli səsvermə yolu ilə AMEA Rəyasət Heyətinin Fənlərarası Analitik Mərkəzinin direktoru, professor Rüfət Məmmədovun bu qurumun xarici üzvü seçildiyi diqqətə çatdırılıb. Alimə RTEA-nın xarici üzvü diplomu, vəsiqəsi və fərqlənmə nişanı təqdim olunub.

Азербайджанский ученый избран иностранным членом Российской академии естественных наук
Под председательством вице-президента Национальной академии наук Азербайджана, академика Ибрагима Гулиева состоялось очередное заседание Азербайджанского научного центра (АНЦ) Российской академии естественных наук (РАЕН). На мероприятии приняли участие вице-президент РАЕН, академик Азизага Шахвердиев, члены-корреспонденты НАНА Тулпархан Салаватов, Гейлани Панахов, Гурбан Етирмишли и другие.
На заседании были обсуждены перспективы научного сотрудничества между обеими организациями, намечены основные направления, по которым будут развиваться эти связи в текущем году.
Подчеркнув значимость развития межгосударственных научных связей, академик Ибрагим Гулиев сообщил, что деятельность Азербайджанского научного центра РАЕН, который был создан по инициативе руководства НАНА и РАЕН 13 ноября 2014 года, нацелена на расширение совместных фундаментальных и прикладных исследований, которые ведутся творческими коллективами обеих организаций, и привлечение молодых ученых к исследованиям, охватывающим современные научные сферы.
На мероприятии было отмечено, что на заседании Президиума РАЕН, которое проходило под председательством президента РАЕН, академика Олега Кузнецова, путем тайного голосования иностранным членом Академии был избран директор Междисциплинарного аналитического центра Президиума НАНА, доктор философии по химии, профессор Руфат Мамедов. В ходе мероприятия ученому были вручены диплом, удостоверение и отличительный знак иностранного члена РАЕН.