Azərbaycanlı alim Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının xarici üzvü seçilib
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin sədrliyi ilə Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının (RTEA) Azərbaycan Elmi Mərkəzinin (AEM) növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə RTEA-nın vitse-prezidenti, akademik Əzizağa Şahverdiyev, AMEA-nın müxbir üzvləri Tulparxan SalavatovQeylani PənahovQurban Yetirmişli və digərləri iştirak ediblər.
İclasda qurumlar arasında birgə elmi əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib, bu əlaqələrin hansı istiqamətlər üzrə davam edəcəyi müəyyənləşdirilib.
Dövlətlərarası elmi əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayan akademik İ.Quliyev bildirib ki, 2014-ci il noyabrın 13-də AMEA və RTEA rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə yaradılan RTEA-nın Azərbaycan Elmi Mərkəzinin fəaliyyəti hər iki qurum arasında texnologiya, texnika və təhsil sahələrində əlaqələrin yaranmasına, fundamental və tətbiqi araşdırmaların genişlənməsinə və müasir elmi istiqamətlər üzrə aparılan tədqiqatlara gənc alimlərin cəlb olunmasına yönəlib.
Tədbirdə, həmçinin RTEA-nın prezidenti, akademik Oleq Kuznetsovun sədrliyi ilə keçirilən RTEA Rəyasət Heyətinin iclasında gizli səsvermə yolu ilə AMEA Rəyasət Heyətinin Fənlərarası Analitik Mərkəzinin direktoru, professor Rüfət Məmmədovun bu qurumun xarici üzvü seçildiyi diqqətə çatdırılıb. Alimə RTEA-nın xarici üzvü diplomu, vəsiqəsi və fərqlənmə nişanı təqdim olunub.

The next meeting of the Azerbaijan Scientific Center of the Russian Academy of Natural Sciences (RANS) was chaired by the Vice President of ANAS, academician Ibrahim Guliyev. Vice-president of RANS, academician Azizaga Shahverdiyev, correspondent members of ANAS Tulparhan Salavatov, Geylani Panahov, Gurban Yetirmishli and others attended the event.
The meeting discussed the prospects of scientific cooperation between the institutions, and determined the directions of these relations.
Emphasizing the importance of developing interstate science relations, Academician I.Guliyev said that the RANS’s Scientific Center, established on 13 November 2014 by the initiative of the ANAS and RANS leadership, to establish links between the two institutions in the field of technology and education and the expansion of applied research, the involvement of young scientists in research on modern scientific disciplines.