Novruz bayramı münasibətilə aztəminatlı ailələrə yardım göstərilib
Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin və bu qurumun AMEA bölməsinin təşkilatçılığı ilə Novruz bayramı münasibətilə yardım kampaniyası keçirilib.
AMEA-nın Əsas binasında baş tutan kampaniyada bölmənin rəhbəri Ceyran Nağıyeva çıxış edərək layihə çərçivəsində akademiyanın 15 elmi müəssisə və təşkilatından 70-ə yaxın aztəminatlı ailəyə ərzaq yardımının göstəriləcəyini deyib.
Sonra Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin vitse-prezidenti Qafar Əsgərzadə çıxış edərək qurumun prezidenti, millət vəkili Novruzəli Aslanovun bayram təbriklərini çatdırıb. Təmsil etdiyi qurum barədə məlumat verən Q.Əsgərzadə bildirib ki, Cəmiyyət 1920-ci il martın 10-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə təsis edilib. O, bu gün ölkəmizdə AXC-nin 100 illiyinin qeyd olunduğunu və Cəmiyyətin müsəlman şərqində ilk demokratik respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varislərindən sayıldığını bildirib.
Q.Əsgərzadə Qızıl Aypara Cəmiyyətinin respublikada baş verən fövqəladə və digər hadisələr zamanı ilk yardım edən təşkilatlardan biri olduğunu söyləyib, qurumun insanlara hər zaman sevinc bəxş etdiyini vurğulayıb.
Aprelin 11-də növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin keçiriləcəyini xatırladan Q.Əsgərzadə hər kəsi ölkə başçısı İlham Əliyevə səs verməyə çağırıb.
Daha sonra AMEA-nın İşlər İdarəsinin müdir müavini Sərdar Əliyev bölmənin fəaliyyətinin 2016-cı ildə yenidən bərpa edildiyini və 2 illik fəaliyyəti dövründə bir sıra uğurlara imza atıldığını söyləyib. O, bölmənin təşkilatçılığı və AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşlarının iştirakı ilə qanvermə aksiyasının keçirildiyini xatırladıb. S.Əliyev ənənə halını alan yardım kampaniyasının növbəti illərdə də davam etdiriləcəyini bildirib.

При совместной организационной поддержке Общества Красного Полумесяца Азербайджана и подразделения НАНА этой структуры по случаю праздника Новруз была организована кампания помощи.
В кампании, состоявшейся в Главном здании НАНА, руководитель отделения Джейран Нагиева сообщила, что в рамках проекта будет оказана помощь 70 малообеспеченным семьям из 15 научных учреждений и организаций академии.
Затем вице-президент Общества Красного Полумесяца Азербайджана Гафар Аскерзаде довел до внимания поздравления президента этой структуры, депутата Новрузали Асланова. Г.Аскерзаде отметил, что представляемое им общество было учреждено 10 марта 1920 года в период Азербайджанской Демократической Республики. Он сказал, что сегодня Азербайджан отмечает 100-летие первой демократической республики на мусульманском Востоке – АДР.
Г.Аскерзаде отметил, что Общество Красного Полумесяца является одной из первых организаций помощи в чрезвычайных ситуациях и других событиях в стране.
Напомнив, что 11 апреля в Азербайджане пройдут президентские выборы, Г.Аскерзаде призвал всех голосовать за президента Ильхама Алиева.
Далее заместитель начальника Управления делами НАНА Сардар Алиев отметил, что деятельность подразделения была восстановлена в 2016 году, и за 2-летнюю деятельность были достигнуты большие успехи. Он напомнил, что при организации подразделения и с участием сотрудников научных учреждений и организаций НАНА была организована донорская акция. С.Алиев сказал, что кампания помощи будет продолжена и в последующие годы.