Elm Tarixi İnstitutunun direktoru Rusiyada keçirilən tədbirdə iştirak edib
AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli Moskva şəhərində keçirilən Rusiya Elmlər Akademiyası (REA) S.İ.Vavilov adına Elm və Texnika Tarixi İnstitutunun XXV illik konfransında iştirak edib.
Tədbirdə “Lütfi Zadənin qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsi” mövzusunda məruzəsini təqdim edən M.Seyidbəyli qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsi ilə dünya elminə misilsiz töhfə vermiş görkəmli azərbaycan alimi Lütfi Zadənin zəngin elmi irsi barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib.
Daha sonra o, REA-nın Elm və Texnika Tarixi İnstitutu tərəfindən təşkil olunan “Mühəndis texnologiyaları və informatika EnT 2018” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib.
M.Seyidbəyli, həmçinin REA-nın Elm və Texnika Tarixi İnstitutunun direktoru, professor Dmitriy Şerbinin, Çin Xalq Respublikası Elmlər Akdemiyasının Elm və Texnika Tarixi İnstitutunun direktoru, professor  Baiçun Çanq, rusiyalı alim, professor U.Baturin və Ukraynadan olan görkəmli alimlərlə görüşlər keçirib. Görüşlərdə qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb, əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.

Директор Института истории науки принял участие в юбилейном мероприятии научного учреждения РАН
Директор Института истории науки НАНА, доктор исторических наук Марьям Сеидбейли в городе Москве приняла участие в XXV годовой конференции Института истории науки и техники имени С.И.Вавилова Российской академии наук.
Выступившая на мероприятии с докладом «Теория нечеткой логики Лютфи Заде» М.Сеидбейли проинформировала участников мероприятия о богатом научном наследии выдающегося азербайджанского ученого Лютфи Заде.
Затем она приняла участие в международной научной конференции на тему «Инженерные технологии и информатика Ent 2018», организованной Институтом истории науки и техники РАН.
М.Сеидбейли провела встречи с директором Института истории науки и техники РАН Дмитрием Щербинином, директором Института истории науки и техники Академии наук Китайской Народной Республикой, профессором Баичуном Чангом, российским ученым, профессором У.Батуриным и видными учеными из Украины. На встречах состоялся обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес, обсуждены перспективы сотрудничества.