“Kosmosu mənə göstər” müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb
AMEA N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında “Kosmosu mənə göstər” müsabiqəsinin nəticələrinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov məktəblilər arasında bu cür müsabiqələrin keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, uşaq və yeniyetmələrdə astronomiyaya dair dünyagörüşün formalaşdırılması onların gələcək inkişafında mühüm rol oynayacaq.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru, rəsədxananın direktor müavini, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev çıxış edərək ölkəmizdə elmin inkişafı istiqamətində dövlət siyasətindən, həyata keçirilən layihələrdən bəhs edib. O, respublikamızda digər sahələrdə olduğu kimi elm sahəsində də davamlı inkişafın mövcud olduğunudu deyərək, Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən ölkəmizdə elmin inkişafını və təbliğini təmin etmək məqsədilə müxtəlif müsabiqə və layihələrin həyata keçirirldiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü, rəssam İlham Səfərli tədbir iştirakçılarına 1987-ci ildə Moskva şəhərində yerləşən Kosmonavtların Hazırlaşdırma Mərkəzinin (Ulduz şəhərciyi) sərgi salonunda nümayiş olunmuş əsərləri haqqında məlumat verib.
Tədbirdə Bakı şəhər məktəblərində yerləşən RUGİM-nin Ekoklublarının üzvləri arasında 12 aprel - Kosmonavtika Gününə həsr olunmuş “Kosmosu mənə göstər” müsabiqəsinin videoçarxları nümayiş olunub.
Sonda müsabiqədə fərqlənən 56 məktəbliyə sertifikatlar, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun “Kosmosu mənə göstər” kitabı təqdim olunub. Müsabiqədə 1-ci, 2-ci və 3-cü yeri tutan məktəblilər Təhsil Nazirliyi Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin diplomu və “Azərkosmos” ASC-nin hədiyyələri ilə mükafatlandırılıblar.
Qeyd edək ki, müsabiqə Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası, Respublika Uşaq–Gənclər İnkişaf Mərkəzi, Elmin İnkişafı Fondu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu və Tusi-Bohm Planetariumun birgə təşkilatçılığı ilə reallaşıb.

В Шамахинской астрофизической обсерватории им. Н.Туси состоялось мероприятие, посвященное итогам конкурса «Покажи мне космос».
Директор Шамахинской астрофизической обсерватории, член-корреспондент НАНА Намиг Джалилов рассказал о значении подобных соревнований среди школьников. Он отметил, что формирование астрономического мировозрения у детей и подростков сыграет важную роль в их дальнейшем развитии.
Затем исполнительный директор Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, заместитель директора обсерватории, доктор философии по физико-математическим наукам Эльчин Бабаев рассказал о государственной политике и проектах, реализуемых в направлении развития науки в нашей стране. Подчеркнув, что в нашей стране наука продолжает устойчиво развиваться, Эльчин Бабаев довел до внимания, что Фонд развития науки осуществляет различные конкурсы и проекты, преследующие цель развития и продвижения науки в нашей стране.
Член Союза художников Азербайджана, художник Ильхам Сафарли проинформировал участников мероприятия о своих произведениях, демонстрированных в 1987 году в расположенном в Москве выставочном зале Центра подготовки космонавтов (Звездный городок).
На мероприятии были продемонстрированы видеоролики конкурса «Покажи мне космос», проведенного среди членов Эко-клубов РЦДЮР, функционирующих в школах города Баку, и посвященного 12 апреля - Дню космонавтики.
В заключение 56 школьникам, отличившимся в конкурсе, были вручены сертификаты и книга Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики - «Покажи мне космос». Учащиеся, занявшие 1-е, 2-е и 3-е места в конкурсе, были награждены дипломами Республиканского центра детско-юношеского развития Министерства образования и призами ОАО «Азеркосмос».
Конкурс прошел при совместной организационной поддержке Шамахинской астрофизической обсерватории, Республиканского центра детско-юношеского развития, Фонда развития науки, Фонда знаний при Президенте Азербайджана и Планетария Туси-Бохм.