“Kosmosu mənə göstər” müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb
AMEA N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında “Kosmosu mənə göstər” müsabiqəsinin nəticələrinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov məktəblilər arasında bu cür müsabiqələrin keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, uşaq və yeniyetmələrdə astronomiyaya dair dünyagörüşün formalaşdırılması onların gələcək inkişafında mühüm rol oynayacaq.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru, rəsədxananın direktor müavini, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev çıxış edərək ölkəmizdə elmin inkişafı istiqamətində dövlət siyasətindən, həyata keçirilən layihələrdən bəhs edib. O, respublikamızda digər sahələrdə olduğu kimi elm sahəsində də davamlı inkişafın mövcud olduğunudu deyərək, Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən ölkəmizdə elmin inkişafını və təbliğini təmin etmək məqsədilə müxtəlif müsabiqə və layihələrin həyata keçirirldiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü, rəssam İlham Səfərli tədbir iştirakçılarına 1987-ci ildə Moskva şəhərində yerləşən Kosmonavtların Hazırlaşdırma Mərkəzinin (Ulduz şəhərciyi) sərgi salonunda nümayiş olunmuş əsərləri haqqında məlumat verib.
Tədbirdə Bakı şəhər məktəblərində yerləşən RUGİM-nin Ekoklublarının üzvləri arasında 12 aprel - Kosmonavtika Gününə həsr olunmuş “Kosmosu mənə göstər” müsabiqəsinin videoçarxları nümayiş olunub.
Sonda müsabiqədə fərqlənən 56 məktəbliyə sertifikatlar, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun “Kosmosu mənə göstər” kitabı təqdim olunub. Müsabiqədə 1-ci, 2-ci və 3-cü yeri tutan məktəblilər Təhsil Nazirliyi Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin diplomu və “Azərkosmos” ASC-nin hədiyyələri ilə mükafatlandırılıblar.
Qeyd edək ki, müsabiqə Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası, Respublika Uşaq–Gənclər İnkişaf Mərkəzi, Elmin İnkişafı Fondu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu və Tusi-Bohm Planetariumun birgə təşkilatçılığı ilə reallaşıb.

Announced the results of the contest "Show me the space"
An event dedicated to the results of the contest "Show me the space" was held at Shamakhi Astrophysical Observatory named after N. Tusi.
Director of the Shamakhi Astrophysics Observatory, correspondent member of ANAS Namik Jalilov spoke about the importance of such competitions among schoolchildren. He said that the formation of outlook on astronomy in children and adolescents would play an important role in their future development.
Then Elchin Babayev, Executive Director of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan, Deputy Director of the observatory, Doctor of Philosophy in Physics and Mathematics spoke about state policy in the development of science in our country and implemented projects.
Member of Azerbaijan Artists Union, artist Ilham Safarli informed participants of the event about the works, which were exhibited in the exhibition hall of the Space Center of the Moscow Space Center (Star City) in Moscow in 1987.
The participants of the event were shown video clips of the contest "Show me the space", dedicated to the 12th of April - the Day of Kosmonavtics, among members of the Eco Club of RUGIM.
At the end of the contest, 56 certificates were given to the schoolchildren, as well as the book "Show me the world" by the Knowledge Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan. The pupils who took the 1st, 2nd and 3rd places in the competition were awarded with the diplomas of the Republican Children-Youth Development Center of the Ministry of Education and gifts of Azercosmos OJSC.
The contest was organized jointly by Shamakhi Astrophysics Observatory, Republican Children-Youth Development Center, Science Development Fund, Knowledge Foundation under the President of Azerbaijan and Tusi-Bohm Planetarium.