“Science City” yaşayış kompleksinin ətrafında iməcilik və ağacəkmə aksiyası keçirilib
Bu gün ölkəmizdə həyata keçirilən sosial-iqtisadi islahatların əsas məqsədlərindən biri də ətraf mühitin mühafizəsi, insanların rahat yaşayışını yüksək səviyyədə təmin etmək və sağlam gələcək üçün lazımi şəraiti yaratmaqdır. Bu məqsədlə ölkədə yaşayış komplekslərinin abadlaşdırılması, ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması üçün geniş bir hərəkata start verilib.
Aprelin 19-da Abşeron rayonu Saray qəsəbəsində inşa edilən “Science City” yaşayış kompleksinin ətrafında iməcilik və ağacəkmə aksiyaları keçirilib. Aksiyada AMEA-nın İşlər İdarəsiAzad Həmkarlar İttifaqı, eləcə də akademiyanın digər elmi müəssisə və təşkilatlarının nümayəndələri və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvləri iştirak ediblər.
Onlar öncə “Science City” yaşayış kompleksində aparılan tikinti və abadlaşdırma işləri ilə tanış olublar. Bildirilib ki, ekoloji təmiz ərazidə yerləşən kompleksdə müvafiq sosial infrastrukturun yaradılması, həmçinin ictimai iaşə, məişət, məktəb, uşaq bağçası və digər xidmət obyektləri üçün qeyri-yaşayış sahələrinin istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.
Sonra təşkil edilmiş ekoloji aksiyada şam, sərv kimi ağaclar daxil olmaqla, 700-dən çox ağac əkilib, ərazidə təmizlik işləri aparılıb, yaşıllaşdırma və ətraf mühitin sağlamlaşdırılması kampaniyaları çərçivəsində  bir sıra tədbirlər həyata keçirilib.
Məlumat üçün qeyd edək ki, AMEA əməkdaşlarının mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə tikilən “Science City” yaşayış kompleksinin həyəti və ətrafında böyük parkların salınması, 1, 2 və 3 otaqlı mənzillərin müasir dizaynda və yüksək keyfiyyətlə tikilməsi planlaşdırılır.

Сегодня одним из основных целей социально-экономических реформ, осуществляемых в нашей стране, является охрана окружающей среды, обеспечение высокого уровня жизни людей, создание необходимых условий для их спокойного и здорового будущего. С этой целью в стране дан старт движению по благоустройству и улучшению экологической ситуации жилых комплексов.
19 апреля вокруг жилого комплекса "Science City" в поселке Сарай Апшеронского района был проведен субботник в рамках акции по высадке деревьев. В акции принимали участие представители Управления делами НАНА, Объединенного профсоюзного комитета, а также других научных учреждений и организаций академии и члены Совета молодых ученых и специалистов.
Вначале они ознакомились с работами по строительству и благоустройству, проведенными в жилом комплексе "Science City". Было сообщено, что в комплексе, расположенном на экологически чистой территории, планируется строительство соответствующей социальной инфраструктуры, а также сдача в эксплуатацию нежилых участков для объектов обслуживания.
В организованной далее экологической акции было посажено более 700 деревьев, в рамках кампании был проведен ряд мероприятий по озеленению и оздоровлению окружающей среды.
Для информации отметим, что в зданиях, состоящих из 1, 2 и 3 комнатных квартир, в которых будут соблюдены строительные принципы “Smart City – Умный городок”, будут применены самые последние технологические новшества.