M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, AMEA-nın həqiqi üzvü, professor Nərgiz Paşayeva aprelin 23-də dünyanın ən qədim və zəngin kitab məbədlərindən sayılan Oksford Universitetinin Bodleyn Kitabxanasının (https://www.bodleian.ox.ac.uk) direktoru, Amerika Filosoflar Cəmiyyətinin üzvü, Londonun Antik Kitab və Nadir Əşyaların Qorunması Cəmiyyətinin üzvü Riçard Ovenden və Bodleyn Kitabxanasının inkişaf departamentinin rəhbəri Eleyn Gallagher ilə işgüzar görüş keçirib.
Bodleyn Kitabxanasının rəhbəri Riçard Ovenden 2015-ci ilin yazında Amerika Filosoflar Cəmiyyətinin illik yığıncağında bu quruma üzv seçilmiş 27 görkəmli elm, təhsil, mədəniyyət və ictimai xadimdən biridir. Corc Vaşinqton, Tomas Cefferson, XX əsrdə isə Albert Eynşteyn və Robert Frost kimi tanınmış şəxsiyyətlər bu Cəmiyyətin üzvləri olublar. Xatırladaq ki, Amerika Filosoflar Cəmiyyəti 1743-cü ildə Benjamin Franklin tərəfindən “faydalı məlumatları təbliğ etmək” məqsədilə yaradılıb və ABŞ-da ən qədim elmi cəmiyyətlərdəndir.
Riçard Ovenden Darem Universitetinin, Lordlar Palatasının, Edinburq Universitetinin kitabxanalarında və Şotlandiyanın Milli Kitabxanasında müxtəlif vəzifələrdə çalışıb. O, 2003-cü ildən Oksford Universitetinin Bodleyn Kitabxanasında fəaliyyətə başlayıb. 2011-2014-cü illərdə direktor müavini, 2014-cü ildən isə Bodleyn Kitabxanasının rəhbəri vəzifəsini tutur.
Qeyd edək ki, Oksfordda yerləşən və dünyanın ən böyük kitab məbədlərindən olan məşhur Bodleyn Kitabxanası beş böyük binada yerləşir və onun bir çox müxtəlif şöbələri var. Bodleyn Kitabxanası sahəsinə və ölçülərinə görə İngilis Kitab Depozitariyasından sonra ikincidir. Vatikan Kitabxanası ilə yanaşı, Oksford Universitetinin bu kitabxanası Avropanın ən qədim kitabxanasıdır. Maraqlıdır ki, Oksfordun məşhur Bodleyn Kitabxanasının əsası Tomas Bodli tərəfindən deyil, XIV əsrdə yepiskop Tomas Kobhem tərəfindən qoyulub. 1327-ci ildə Vuster yepiskopu Tomas Kobhem Oksford Universitetinin Müqəddəs Məryəm Kilsəsində kitabxana yaradıb. Buradakı ilk kitab kolleksiyası zəngin deyildi, lakin o zaman kitablar çox qiymətli olduğundan, tələbələr onları özləri ilə aparmağa çalışırdılar. Kobhem o dövr üçün adi hesab olunan bir təcrübəni tətbiq etməyi, yəni, kitabların rəflərə zəncirlənməsini təklif etdi. XV əsrin ortalarında Kral V Henrinin qardaşı Gloster hersoqu Hamfri kitabxanaya təxminən 300-ə yaxın qədim yazı və əlyazma hədiyyə etdi. Bundan sonra aydın oldu ki, kilsənin artıq bütün kitab kolleksiyalarını yerləşdirməyə imkanı çatmır və bu fondu yerləşdirmək üçün 1488-ci ildə yeni bir bina ayrıldı. Bu günə qədər bura hersoq Hamfri kitabxanası adlandırılır. Hersoq Hamfri Kitabxanası Bodleyn Kitabxanasının ən qədim oxu zallarından biridir. XVI əsrin sonunda kitabxana tamamilə bağlanmaq təhlükəsi ilə üzləşdi. Kral VI Edvard kitab kolleksiyalarını və hətta kitabxananın mebelini belə satmışdı. Kolleksiyada yalnız bir zamanlar Tomas Kobhem tərəfindən bağışlanan 3 cild qalmışdı. 1598-ci ildə kitabxananın dirçəlişi başlandı. Məhz o zaman Merton Kollecində yunan dilindən dərs demiş, Britaniya parlamentinin keçmiş üzvü, İngiltərənin sabiq Dövlət katibi Tomas Bodli kitabxananın inkişafına dəstək vermək təklifi ilə universitetin vitse-kanslerinə məktub yazdı. Ser Bodli kitab saxlanan binanı tamamilə yenidən qurdu, şəxsən bir neçə cildlik kitabları buraya hədiyyə etdi və 1602-ci ildə Bodleyn Kitabxanası Oksfordda rəsmən açıldı.
Bu gün Bodleyn Kitabxanasında təxminən 11 milyon kitab və yazı nüsxələri yer alıb (kitab rəflərinin ümumi uzunluğu 200 kilometrdən artıqdır). Oxu zallarında 400-dən çox kitabxanaçı oxuculara xidmət göstərir. Nadir və qədim nüsxələrin əksəriyyəti rəqəmsal elektron vasitələrində yerləşdirilib.
Oksford Universitetinin Bodleyn Kitabxanasının əsas binasında professor Nərgiz Paşayeva və kitabxananın direktoru Riçard Ovenden arasında keçirilən görüş zamanı akademik Nərgiz Paşayevanın təşəbbüsü ilə 2013-cü ildə Oksford Universitetinin bir struktur hissəsi kimi yaradılmış Nizami Gəncəvi adına Azərbaycanşünaslıq və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzinin (https://www.orinst.ox.ac.uk/nizami-ganjavi-programme-study-languages-and-cultures-azerbaijan-and-caucasus) fəaliyyəti geniş müzakirə olunub. Mərkəzin elmi-akademik fəaliyyətinin əhəmiyyətindən söz açılıb, fundamental elmi araşdırmalar sahəsində görülmüş işlər və Nizami Gəncəvi Elmi Mərkəzinin gələcək planlarına dair fikirlər səslənib. Maraqlı və olduqca əhəmiyyətli keçən görüşün əsas məqsədi akademik Nərgiz Paşayeva tərəfindən irəli sürülmüş Oksford Universitetinin Şərqşünaslıq İnstitutunun kitabxanasına Nizami Gəncəvinin adının verilməsi təklifinin müzakirəsi idi. Bu təklif Bodleyn Kitabxanasının rəhbərliyi tərəfindən müsbət qarşılandı və yaxın gələcəkdə onun həyata keçiriləcəyi qeyd olundu. Görüşdə bir daha vurğulandı ki, dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin adının Oksford Universitetinin Şərqşünaslıq İnstitutunun kitabxanasına verilməsi böyük və dahi şəxsiyyətin humanizm, ümumbəşəri, insani ideyalarına, onun dərin fəlsəfəsi və yaradıcılığına verilən layiqli qiymətdir. Bu tarixi hadisə Nizami Gəncəvi Elmi Mərkəzinin son beş ildə Oksford Universitetinin bir hissəsi olaraq elmi-akademik, təhsil, arxeologiya və digər sahələrdəki gərgin əməyinin nəticəsi və təsdiqidir.
Görüşdə iştirak edən Oksford Universitetinin inkişaf departamentinin direktor vəzifəsini icra edən professor Entoni Qrin və Nizami Gəncəvi Mərkəzinin Böyük Britaniya tərəfdən rəhbəri, Oksford Universitetinin professoru Edmund Hertsiq Mərkəzin fəaliyyətini olduqca yüksək qiymətləndirərək qeyd etdilər ki, 2013-cü ildə akademik Nərgiz Paşayevanın təşəbbüsü və səyləri nəticəsində Oksford Universitetində yaradılan Nizami Gəncəvi adına Azərbaycanşünaslıq və Qafqazşünaslıq Elmi Mərkəzi dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən qəbul edilmiş qaydalara uyğun olaraq artıq beş ildir ki, uğurla fəaliyyət göstərir.
Görüşdən sonra professor N.Paşayeva Oksford Universitetinin alimləri ilə birgə Bodleyn Kitabxanasının XV əsrdə ilk yaradılan hissələrindən olan İlahiyyat Məktəbində (Divinity School) oldular. Buradan başlanan və Bodleyndə saxlanan ən qədim əlyazmaların kolleksiyası və onların qorunması mərkəzində başa çatan bu gəzinti olduqca maraqlı keçib. Qeyd edək ki, İlahiyyat Məktəbi 1427-1483-cü illər ərzində yaradılmış bir zaldır, burada xüsusi olaraq mühazirələr, teologiya haqqında müxtəlif müzakirələr və imtahanlar keçirilirdi. İlahiyyat Məktəbində mühüm tədbirlər və hətta kralların da görüşləri təşkil edilirdi. 1625-ci ildə Londonda vəba xəstəliyi tüğyan edən zaman burada hətta İcmalar Palatasının iclasları da keçirilirdi. İlahiyyat Məktəbinin tavanı Avropa qotik arxitekturasının ən böyük nailiyyətlərindən biri hesab olunur.
Bodleyn Kitabxanasının inkişaf departamentinin rəhbəri Eleyn Gallagher professor N.Paşayevanı, həmçinin Bodleyn Kitabxanasının xüsusi kolleksiyalar (Special Collection) bölməsi və Dyuk Hamfri Kitabxanası (Duke Humfrey’s Library) adlandırılan oxu zalı ilə də tanış edib. Burada qədim əlyazmalar və arxiv materialları, nadir kitablar, tarixi əhəmiyyətli xəritələr, qədim musiqi nümunələri və rəqəmsal nüsxələr saxlanılır.
Qeyd edək ki, Nizami Gəncəvi adına Elmi Mərkəz Oksford Universitetinin rəsmən qəbul edilmiş və tanınmış struktur bölməsidir və həmin Universitetin təkcə Şərqşünaslıq fakültəsi ilə bağlı məsələləri deyil, ümumiyyətlə, Oksford Universitetində digər sahələrdə elm və təhsillə bağlı olan bütün məsələlərdə Azərbaycan üzrə koordinator səlahiyyətlərinə malikdir. Mərkəz Azərbaycanın, Qafqazın və Orta Asiyanın zəngin tarixi-mədəni irsinin öyrənilməsi və Qərbin elmi-akademik dairələrinə tanıdılması məqsədilə Oksford Universitetinin bir hissəsi olaraq yaradılmış ilk akademik elmi-tədqiqat ocağıdır.
Elmi Mərkəz yarandığı gündən bir sıra mühüm elmi-akademik layihələr həyata keçirib. Onlardan 2015-ci ilin iyunun 6-da Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Mərkəzinin təşkil etdiyi və Oksford Universitetinin Şərqşünaslıq İnstitutu, həmçinin Qədim Antik Dövr Mərkəzi ilə birgə keçirdiyi ilk elmi tədbiri olan “Şərqi Qafqaz son antik dövrdən erkən İslam dövrünə qədər” adlı elmi-praktik konfransı qeyd etmək olar. Oksford Universitetinin tarixində ilk dəfə olaraq konfransda Azərbaycanın qədim tarixi və mədəniyyəti məhz antik dövrdən İslam dövrünə qədərki müddətdə müzakirə edilib və gələcək tədqiqat işləri üçün atılacaq addımlar müəyyənləşdirilib. Tədbirdə Mərkəzin Azərbaycan tərəfdən rəhbəri akademik Nərgiz Paşayeva, Mərkəzin İngiltərə tərəfdən rəhbəri professor Edmund Hertsiq, Böyük Britaniyanın Bizans imperiyasının tarixi üzrə ən tanınmış mütəxəssislərindən sayılan, Oksford Universitetinin Korpus Kristi Kollecinin fəxri üzvü professor Ceyms Hovard-Conston, Şotlandiyanın Edinburq Universitetinin Roma arxeologiyası üzrə professoru, Oksford və Tübingen universitetlərinin mühazirəçisi, eyni zamanda, Böyük Britaniyanın Farsşünaslıq İnstitutunun və Romaşünaslığın Təbliği Cəmiyyətinin şura üzvü Eberhard Zaur, İngiltərənin Durham Universitetinin arxeologiya üzrə doktoru Dan Lourens, Almaniyanın Fridrix Şiller Universitetinin professoru Annaqret Plöntke Lüninq və başqaları iştirak ediblər.
2016-cı il iyunun 11-də Oksford Universitetinin ən qədim təhsil müəssisələrindən biri olan “Brasenose” kollecində Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin növbəti beynəlxalq elmi konfransı keçirilib. “Trans-Xəzər əlaqələri (V-XIII əsrlər)” mövzusuna həsr olunmuş konfransda Oksford Universitetinin alimləri ilə yanaşı, Rusiya Elmlər Akademiyasının ipək və kətan üzrə aparıcı arxeoloqu və tarixçisi professor Zvezdana Dode, Rusiya Elmlər Akademiyasının Dağıstan Elmi Mərkəzində arxeologiya departamentinin rəhbəri professor Murtazəli Hacıyev, Harvard Universitetinin aparıcı arxeoloqu doktor Kərim Əlizadə, Oksford Universitetinin tarixi antropologiya üzrə mütəxəssisi doktor İrina Şingiray, ABŞ-ın Pensilvaniya Universitetinin arxeologiya üzrə aparıcı mütəxəssisi doktor Lara Fabian, Kanadanın Saskatçevan və İngiltərənin Durham universitetlərinin doktoru Kristen Hopper və Oksford şəhərində yerləşən Ətraf Mühitin İdarə Olunması Təşkilatının aparıcı arxeoloqu Çarlz de Kesne də iştirak ediblər.
2017-ci il iyunun 5-də Londonda XIX əsr Kraliça Viktoriya dövründə təsviri incəsənətin əsasını qoyan məşhur rəssam Lord Leytonun (1830-1896) ev muzeyində Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi Elmi Mərkəzinin şərqşünas-alim Yevgeniy Bertelsin (1890-1957) “Böyük Azərbaycan şairi Nizami” (The Great Azerbaijani Poet Nizami) kitabının ingilis dilində ilk akademik tərcüməsinin təqdimat mərasimi keçirilib. Bu kitab ilk dəfə 1940-cı ildə rus dilində çapdan çıxıb. Həmin vaxtdan etibarən kitab nəinki ingilis dilində, ümumiyyətlə, təkrar nəşr olunmayıb. Kitab üçün illüstrasiyaların orijinalları dünyanın ən zəngin və tanınmış kitabxanalarından olan Britaniya Kitabxanasından götürülüb və nəfis şəkildə Britaniyanın “Gilgamesh” nəşriyyat evində çap edilib.
Nizami Gəncəvi Elmi Mərkəzinin tədris sahəsindəki fəaliyyətini əks etdirən layihələrdən biri kimi Mərkəzin dəstəyi ilə Oksford Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsində altı tələbənin təhsil almasını qeyd etmək olar. Bu tələbələr (Ceymz Uayt, Keyti Kempbel, Robert Vilyams, Conatan Lorens – Böyük Britaniya, Eliz Maus Pyu – ABŞ, Ufuk Özturk - Almaniya) Oksfordda artıq Nizami Gəncəvi tələbələri adlandırılır və onların elmi işləri haqqında Mərkəz qısa zamanda hesabat hazırlayacaq.
Qafqaz Albaniyasının tarixinin düzgün istiqamətdə öyrənilməsi üçün Nizami Gəncəvi Elmi Mərkəzinin Azərbaycan tərəfdən rəhbəri akademik Nərgiz Paşayevanın və Oksford Universitetinin professoru Robert Hoylandın təşəbbüsü ilə Oksford Universitetinin arxeoloqları 4 il bundan öncə ilk dəfə olaraq Bərdədə qazıntı işləri aparmaq üçün Azərbaycana səfər ediblər. Layihənin rəhbəri qədim İslam tarixi üzrə dünyanın tanınmış alimlərindən sayılan professor Robert Hoylanddır. Oksford Universitetinin “Brasenose” kollecinin doktoru Paul Vordvorsun rəhbərlik etdiyi 10 nəfərlik Britaniyalı Arxeoloji Ekspedisiya Heyəti 2015-ci ildən başlayaraq Bərdənin mərkəzində yerləşən Torpaqqala ərazisində qazıntıları XI-XIII əsrlərin dərinliyinə çatdırıb. Bu alimlər arxeoloji qazıntılar nəticəsində Bərdənin kifayət qədər inkişaf etmiş şəhər olduğunu aşkara çıxarıblar. Bərdənin kənarında, Qaratəpə adlanan yerdə IV-V əsrlərə aid olan yaşayış məskəni aşkar edilib. Qazıntıların nəticəsi beynəlxalq elmi ictimaiyyətə məhz Azərbaycanın qədim tarixi kimi təqdim ediləcək. Məqsəd Bərdə və Qafqaz Albaniyasının başqa şəhərlərinin qədim irsi və zəngin tarixi haqqında dünyanın elmi ictimaiyyətinə daha zəngin məlumat çatdırmaqdan ibarətdir. Onu da qeyd edək ki, Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin arxeoloqlarından ibarət ekspedisiya heyəti Azərbaycan Tarix Muzeyi ilə əməkdaşlıq edir və muzeydə ekspedisiya üzvləri ilə Azərbaycan alimlərinin bir neçə görüşü də keçirilib. Həmçinin arxeoloji qazıntılar nəticəsində tapılan eksponatlar qorunması və saxlanması üçün Tarix Muzeyinə təqdim olunub.
Nizami Gəncəvi Elmi Mərkəzi tərəfindən Azərbaycanda mədəni irsin qorunması məqsədilə ilk dəfə olaraq Britaniyanın “Sərhədsiz İrs” (Heritage Without Borders) təşkilatı Bərdə Arxeoloji Ekspedisiyasının işinə cəlb edilib. Bu təşkilat dünyanın müxtəlif bölgələrində bəşəriyyətin mədəni irsinin qorunması üçün aparıcı mütəxəssisləri bir araya gətirir və işlədiyi ölkələrdə aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı aşkar edilən maddi-mədəniyyət nümunələrinin qorunması və mühafizəsini təşkil edərək, gələcək nəsillərə ötürülməsini təmin edir. Məhz bu məqsədlə Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin Bərdə Arxeoloji Ekspedisiyası çərçivəsində Britaniyanın “Sərhədsiz İrs” təşkilatının rəhbəri, arxeologiya üzrə mütəxəssis doktor Dominika Darkangelo Bakıda və Bərdədə olub və Azərbaycan Tarix Muzeyinin əməkdaşlarına arxeoloji tapıntıların qorunması və mühafizəsi, aşkar edilən maddi-mədəniyyət nümunələrinin konservasiyası və saxlanma üsulları ilə bağlı tövsiyələrini verib.
Bu ilin sonuna qədər Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Elmi Mərkəzi tərəfindən Bərdədə aparılan qazıntı işləri ilə bağlı elmi-akademik təqdimatın keçirilməsi nəzərdə tutulur. Onu da qeyd edək ki, Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin Azərbaycan tərəfdən rəhbəri akademik Nərgiz Paşayevanın təklifi ilə Mərkəzin arxeoloji ekspedisiyası 2017-ci ildən Bakı Dövlət Universitetinin tarix fakültəsinin arxeologiya bölməsinin bir aspirantını (Aslan Qasımov) və iki tələbəsini (Elşən Salayev, Mircavid Ağalarov) arxeologiya sahəsində elmi və praktiki biliklərinin artırılması üçün Bərdədə aparılan işlərə cəlb edib.
Beləliklə, dünyanın ən qədim və zəngin kitabxanalarından olan Bodleyn Kitabxanasında M.V.Lomonosov adına MDU-nun Bakı filialının rektoru, Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi Elmi Mərkəzinin Azərbaycan tərəfdən rəhbəri akademik Nərgiz Paşayeva və Oksford Universitetinin Bodleyn Kitabxanasının direktoru, dünya kitabxanaşünaslıq elminin nüfuzlu nümayəndələrindən olan Riçard Ovenden arasında keçirilən bu mühüm görüş çox əhəmiyyətli və səmərəli olub. Böyük Azərbaycan şairi, dahi Nizami Gəncəvinin adının dünyanın ən qədim elm və təhsil ocaqlarından olan Oksford Universitetinin Şərqşünaslıq İnstitutunun kitabxanasına verilməsi ilə bağlı razılığın əldə olunması tarixi hadisədir və son beş ildə Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi Elmi Mərkəzinin böyük əməyinin nəticəsidir.
Görüşün sonunda akademik Nərgiz Paşayeva Oksford Universitetinin Bodleyn Kitabxanasının Fəxri qonaqlar kitabına xoş təəssüratlarını yazıb.

23 апреля ректор Бакинского филиала Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова, действительный член НАНА, профессор Наргиз Пашаева провела рабочую встречу с директором Бодлианской библиотеки Оксфордского университета, считающейся самым древним и богатым книжным храмом мира (https://www.bodleian.ox.ac.uk), членом Американского философского общества, членом Общества хранения античных книг и уникальных предметов Лондона Ричардом Овенденом и руководителем департамента развития Бодлианской библиотеки Элейн Галлахер.
Ричард Овенден (https://www.bodleian.ox.ac.uk/about/management/biographies/richard-ovenden) является одним из 27 видных деятелей науки, образования, культуры и общественных деятелей, который был избран членом Американского философского общества осенью 2015 года на ежегодном собрании этой структуры. Членами этого Общества были такие известные лица, как Джордж Вашингтон, Томас Джефферсон, а в ХХ веке Альберт Эйнштейн и Роберт Фрост. Напомним, что Американское философское общество было учреждено Бенджамином Франклином в 1743 году с целью «пропаганды полезной информации» и является древнейшим научным обществом США.
Ричард Овенден работал на различных должностях в библиотеках Даремского Университета, Палаты Лордов, Эдинбургского университета и Национальной библиотеке Шотландии. С 2003 года он работает в Бодлианской библиотеки Оксфордского университета. В 2011-2014 годах занимал должность заместителя директора, а с 2014 года руководит Бодлианской библиотекой.
Отметим, что известная Бодлианская библиотека, находящаяся в Оксфорде и являющаяся крупнейшим книжным храмом мира, размещается в пяти больших корпусах и имеет много различных отделов. Бодлианская библиотека по площади и размеру вторая после Английского книжного депозитария. Наряду с Ватиканской библиотекой, данная библиотека Оксфордского университета самая древняя библиотека Европы. Интересно, что основа известной Бодлианской библиотеки Оксфорда была заложена не Томасом Бодли, а в XIV веке – епископом Томасом Кобэмом. В 1327 году епископ Вустера Томас Кобэм создал библиотеку в Церкви Святой Марии Оксфордского университета. Первая книжная коллекция здесь была не богатой, но поскольку в то время книги были очень ценными, студенты старались забирать их с собой. Кобэм предложил применить опыт, считающийся обыденным для того времени, то есть, приковывать книги к полкам. В середине XV века брат Короля Генриха V герцог Глостера Хамфри подарил библиотеке около 300 древних статей и рукописей. После этого стало ясно, что церковь уже не может размещать все книжные коллекции и в 1488 году для размещения этого фонда было выделено новое здание. По сей день это здание называется библиотекой герцога Хамфри. Библиотека герцога Хамфри одна из древнейших читальных залов Бодлианской библиотеки. В конце XVI века библиотека столкнулась с угрозой полностью закрыться. Король Эдвард VI продал книжные коллекции и даже мебель библиотеки. В коллекции остались только 3 тома, которые были когда-то подарены Томасом Кобэмом. В 1598 году началось возрождение библиотеки. Именно в то время бывший член Британского парламента, бывший Государственный секретарь Англии Томас Бодли, который преподавал греческий язык в Мертонском колледже, написал вице-канцлеру университета письмо с предложением оказать поддержку развитию библиотеки. Сэр Бодли полностью перестроил здание, где хранятся книги, лично подарил несколько многотомников и в 1602 году Бодлианская библиотека была официально открыта в Оксфорде.
Сегодня в Бодлианской библиотеке находятся примерно 11 миллионов книжных и письменных экземпляров (общая длина книжных полок составляет свыше 200 километров). В читальных залах посетителей обслуживают свыше 400 сотрудников библиотеки. Большинство уникальных и древних экземпляров размещены в цифровых электронных средствах.
В ходе встречи профессора Наргиз Пашаевой с директором Библиотеки Ричардом Овенденом в главном здании Бодлианской библиотеки Оксфордского университета была широко обсуждена деятельность Научного центра азербайджановедения и кавказоведения имени Низами Гянджеви, созданного по инициативе академика Наргиз Пашаевой в 2013 году, как одного из структур Оксфордского университета (https://www.orinst.ox.ac.uk/nizami-ganjavi-programme-study-languages-and-cultures-azerbaijan-and-caucasus). Говорилось о значимости научно-академической деятельности центра, были озвучены мнения о работе, проделанной в области фундаментальных научных исследований, а также дальнейших планах Научного центра Низами Гянджеви. Главной целью интересной и весьма значительной встречи было обсуждение выдвинутого академиком Наргиз Пашаевой предложения о присвоении имени Низами Гянджеви библиотеке Института Востоковедения Оксфордского университета. Это предложение было положительно встречено руководством Бодлианской библиотеки. Было отмечено, что в ближайшем будущем оно будет осуществлено. На встрече было еще раз подчеркнуто, что присвоение имени гениального азербайджанского поэта Низами Гянджеви библиотеке Института Востоковедения Оксфордского университета – достойная оценка, данная гуманным, общечеловеческим, человеческим идеям гениальной личности, его глубокой философии и творчеству. Это историческое событие является результатом и подтверждением напряженного труда Научного центра Низами Гянджеви за последние пять лет, как части Оксфордского университета, в научно-академической, образовательной, археологической и других областях.
Принявшие участие во встрече исполняющий обязанности директора департамента по развитию Оксфордского университета Энтони Грин и руководитель Центра Низами Гянджеви со стороны Великобритании, профессор Оксфордского университета Эдмунд Герциг, весьма высоко оценив деятельность центра, отметили, что созданный в 2013 году по инициативе и усилиям академика Наргиз Пашаевой Научный центр азербайджановедения и кавказоведения имени Низами Гянджеви в Оксфордском университете уже пять лет успешно осуществляет деятельность в соответствии с правилами, принятыми мировой научной общественностью.
После встречи профессор Н.Пашаева вместе с учеными Оксфордского университета побывали в Теологической школе (Divinity School), являющейся одной из первых созданных частей Бодлианской библиотеки, организованной в XV веке. Прогулка, начатая здесь и завершившаяся в центре хранения коллекции древнейших рукописей, была весьма интересной. Отметим, что Теологическая школа состоит из зала, созданного в 1427-1483 годах, здесь читали лекции, проходили различные обсуждения по теологии, проводились экзамены. В Теологической школе организовывались также важные мероприятия, даже встречи королей. В 1625 году, когда в Лондоне бушевала холера, здесь даже проводились заседания Общественной палаты. Потолок Теологической школы считается одним из самых больших достижений европейской готической архитектуры.
Руководитель департамента развития Бодлианской библиотеки Элейн Галлахер ознакомила профессора Н.Пашаеву также с отделом специальных коллекций (Special Collection) Бодлианской библиотеки и читательским залом, именуемым Библиотекой Дюка Хамфри (Duke Humfrey’s Library). Здесь хранятся древние рукописи и архивные материалы, уникальные книги, карты исторического значения, древние музыкальные образцы и цифровые экземпляры.
Отметим, что Научный центр имени Низами Гянджеви является официально принятым и признанным структурным подразделением Оксфордского университета и обладает полномочиями координатора университета по Азербайджану не только в вопросах, связанных с факультетом востоковедения, но и, в целом, во всех вопросах, касающихся науки и образования других сфер Оксфордского университета. Центр является первым академическим научно-исследовательским заведением, созданным в качестве части Оксфордского университета с целью изучения богатого историко-культурного наследия Азербайджана, Кавказа и Средней Азии и популяризации его в научно-академических кругах Запада.
Со дня своего создания Научный центр реализовал ряд важных научно-академических проектов. Среди них можно отметить научно-практическую конференцию под названием «Восточный Кавказ с последнего античного до раннего исламского периодов», организованную 6 июня 2015 года Центром имени Низами Гянджеви Оксфордского университета, и который является первым научным мероприятием, совместно проведенным с Институтом востоковедения Оксфордского университета, а также Центром древнего античного периода. Впервые в истории Оксфордского университета были обсуждены древняя история и культура Азербайджана именно с античных времен до исламского периода и были определены шаги, которые будут предприняты для дальнейших исследовательских работ. В мероприятии приняли участие руководитель Центра с азербайджанской стороны академик Наргиз Пашаева, руководитель Центра со стороны Англии профессор Эдмунд Герциг, почетный член колледжа Корпус-Кристи Оксфордского университета профессор Джеймс Ховард-Джонстон, считающийся одним из самых известных специалистов Великобритании по истории Византийской империи, профессор Эдинбургского университета Шотландии по римской археологии, лектор Оксфордского и Тюбингенского университетов, а также член совета Института персоведения Великобритании и Общества пропаганды римоведения Эберхард Зауэр, доктор по археологии Дурхамского университета Англии Дан Лоуренс, профессор Университета Фридриха Шиллера Германии Аннагрет Плентке Люнинг и другие.
11 июня 2016 года в колледже Brasenose, являющимся одним из древнейших научных заведений Оксфордского университета, состоялась очередная международная научная конференция Центра Низами Гянджеви. В конференции, посвященной теме «Транскаспийские связи (V-XIII века)», наряду с учеными Оксфордского университета приняли участие ведущий археолог по шелку и льну Российской академии наук профессор Звездана Доде, руководитель Археологического департамента в Дагестанском научном центре Российской академии наук, профессор Муртазали Гаджиев, ведущий археолог Гарвардского университета, доктор Керим Ализаде, специалист по исторической антропологии Оксфордского университета, доктор Ирина Шингерай, ведущий специалист по археологии Пенсильванского университета США, доктор Лара Фабиан, доктор университетов Саскачевана в Канаде и Дарема в Великобритании Кристен Хоппер и ведущий археолог Организации управления окружающей средой, расположенном в городе Оксфорд Чарльз де Кесне.
5 июня 2017 года в Лондоне в доме-музее известного художника Лорда Лейтона (1830-1896), основоположника изобразительного искусства периода Королевы Виктории в XIX веке, Научным центром Низами Гянджеви Оксфордского Университета была проведена церемония презентации первого академического перевода на английский язык книги ученого-востоковеда Евгения Бертельса (1890-1957) «Великий азербайджанский поэт Низами Гянджеви» (The Great Azerbaijani Poet Nizami). Эта книга впервые увидела свет на русском языке в 1940 году. С того времени книга не только не издавалась на английском языке, но и вообще не переиздавалась. Книга, оригиналы иллюстраций для которой взяты в одной из самых богатых и известных библиотек мира – Британской библиотеке, вышла в свет в изящном оформлении в издательском доме «Gilgamesh» Великобритании.
Среди проектов, отражающих деятельность Научного центра Низами Гянджеви в образовательной сфере, можно отметить обучение при поддержке Центра шести студентов на факультете востоковедения Оксфордского Университета. Этих студентов – Джеймса Уайта, Кейт Кемпбел, Роберта Вильямса, Джонатана Лоренса из Великобритании, Элиз Маус Пью из США, Уфук Озтюрк из Германии - уже называют в Оксфорде студентами Низами Гянджеви, и Центр в ближайшее время подготовит отчет об их научной работе.
Для изучения истории Кавказской Албании в правильном направлении по инициативе руководителя Научного центра Низами Гянджеви с азербайджанской стороны академика Наргиз Пашаевой и профессора Оксфордского Университета Роберта Хойланда археологи Оксфордского Университета четыре года назад впервые приехали в Азербайджан для проведения раскопок в Барде. Руководитель проекта – один из всемирно известных ученых по истории древнего ислама профессор Роберт Хойланд. С 2015 года Британская археологическая экспедиция в составе десяти человек под руководством доктора Поля Вордвортса из колледжа Брасеносе Оксфордского Университета довела раскопки на территории Торпаггала в центре Барды до глубины XI-XIII веков. По результатам археологических раскопок ученые выяснили, что Барда была достаточно развитым городом. На окраине Барды, на территории под названием Гаратепе обнаружено жилое поселение, относящееся к IV-V векам. Результаты раскопок будут представлены международной общественности именно как древняя история Азербайджана. Цель заключается в доведении до мировой научной общественности более полной информации о древнем наследии и богатой истории Барды и Кавказской Албании. Отметим также и то, что археологическая экспедиция Центра Низами Гянджеви Оксфордского Университета сотрудничает с Музеем истории Азербайджана, до настоящего времени в музее состоялось несколько встреч азербайджанских ученых с участниками экспедиции. Образцы, найденные в результате археологических раскопок, переданы в Музей истории для хранения.
Для сохранения культурного наследия Азербайджана Научный центр Низами Гянджеви впервые привлек к работе Бардинской археологической экспедиции организацию «Наследие без границ» (Heritage Without Borders) Великобритании. Организация привлекает ведущих специалистов к сохранению культурного наследия человечества в различных регионах мира и, организуя сохранение и защиту образцов материальной культуры, обнаруженных в ходе археологических раскопок в различных странах, обеспечивает доведение их до будущих поколений. Именно в этих целях в рамках Бардинской археологической экспедиции руководитель организации «Наследие без границ», специалист в области археологии доктор Доминика Даркангело побывала в Баку и Барде, дала рекомендации сотрудникам Музея истории Азербайджана по сохранению и защите археологических находок, методах консервации и хранения образцов материальной культуры.
До конца этого года Научный центр Низами Гянджеви Оксфордского Университета планирует проведение научно-академической презентации раскопок в Барде. Отметим, что по предложению руководителя Центра Низами Гянджеви Оксфордского Университета академика Наргиз Пашаевой с 2017 года к археологическим раскопкам в Барде для повышения научных и практических знаний в археологической сфере, привлечены аспирант исторического факультета Бакинского государственного университета Аслан Гасымов и два студента – Эльшан Салаев и Мирджавид Агаларов
Таким образом, важная встреча, состоявшаяся в одной из древнейших и богатых библиотек мира - Библиотеке Бодлейн между ректором Бакинского филиала МГУ имени М.В.Ломоносова, руководителем Научного центра Низами Гянджеви Оксфордского Университета с азербайджанской стороны Наргиз Пашаевой и директором Бодлианской библиотеки Оксфордского Университета, одним из авторитетных представителей мирового библиотековедения Ричардом Овенденом прошла очень плодотворно. Достижение соглашения о присвоении имени великого азербайджанского поэта, гениального Низами Гянджеви библиотеке Института Востоковедения Оксфордского Университета, одного из древнейших научных и образовательных очагов мира, - историческое событие, и является результатом большого труда Научного центра Низами Гянджеви Оксфордского Университета за последние пять лет.
В заключение встречи академик Наргиз Пашаева оставила запись в Книге почетных гостей Бодлианской библиотеки Оксфордского Университета.