“Azərbaycan qəzəli” kitabının təqdimatı olub
Mayın 4-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda tanınmış ədəbi tənqidçi, filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusiflinin “Azərbaycan qəzəli” kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Vaqif Yusiflinin ədəbi tənqid sahəsində klassiklərimizin gördüyü işi uğurla davam etdirdiyini bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan elmi-ədəbi ictimaiyyəti Vaqif Yusiflini müasir ədəbi tənqidin görkəmli simalarından biri kimi qəbul edir. Onun “Azərbaycan qəzəli” kitabı Azərbaycan qəzəlinin inkişaf tarixinin öyrənilməsi baxımından əhəmiyyət kəsb edir. Vaqif Yusiflinin bu monoqrafik tədqiqatı onun sönmək bilməyən Füzuli sevdasından doğub.
Vurğulanıb ki, “Azərbaycan qəzəli” kitabı müstəqillik dövrü ədəbiyyatşünaslıq elmimizdə qəzəl janrının tarixinə və poetikasına həsr olunmuş ilk sanballı elmi araşdırma kimi mühüm əhəmiyyətə malikdir. Kitabda Azərbaycan qəzəlinin mənşəyi, inkişaf mərhələləri və yaradıcıları haqqında tədqiqat əsas yer tutur. Burada ədəbiyyat tarixçiliyi ilə nəzəriyyəçiliyin sintezi vasitəsilə Azərbaycan ədəbiyyatında qəzəl janrının yeri, mövqeyi, əhəmiyyəti və müasir inkişaf səviyyəsinə dair elmi qənaətlər öz əksini tapıb.
Tədbirdə institutun Ədəbi tənqid şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə elmlər doktoru Elnarə Akimova  “Azərbaycan ədəbi tənqidində Vaqif Yusifli obrazı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Sonra filologiya elmləri doktoru, professor Qəzənfər Paşayev, “Azərbaycan” jurnalının baş redaktoru İntiqam Qasımzadə, filologiya elmləri doktoru Əlizadə Əsgərli, filologiya elmləri doktoru, professor Zaman Əsgərli, şair Oqtay Rza, Səyyad Aran, filologiya elmlər doktoru, professor Vüqar Əhməd və başqaları çıxış edərək alimin ədəbi tənqid sahəsində zəngin yaradıcılığından, “Azərbaycan qəzəli” kitabının müsbət məziyyətlərindən danışıblar.

Состоялась презентация книги «Газель Азербайджана»
4 мая в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась презентация книги «Газель Азербайджана» известного литературного критика, доктора филологических наук Вагифа Юсифли.
На мероприятии вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли отметил, что Вагиф Юсифли успешно продолжает работу наших классиков в области литературной критики. Подчеркнул, что научно-литературная общественность Азербайджана принимает Вагифа Юсифли как одного из выдающихся личностей современной литературной критики. Его книга «Газель Азербайджана» имеет большое значение с точки зрения изучения истории развития газели Азербайджана.
Было подчеркнуто, что книга «Газель Азербайджана» имеет важное значение как первое фундаментальное научное исследование, посвященное истории и поэтике жанра газели в отечественном литературоведении периода независимости. В книге главное место отведено исследованию происхождения, этапов развития и создателей жанра газели.
На мероприятии ведущий научный сотрудник Отдела литературной критики института, доктор филологических наук Эльнара Акимова выступила с докладом на тему «Образ Вагифа Юсифли в литературной критике Азербайджана».
Далее выступили доктор филологических наук, профессор Газанфар Пашаев, главный редактор журнала "Азербайджан" Интигам Гасымзаде, доктор филологических наук Ализаде Аскерли, доктор филологических наук, профессор Заман Аскерли, поэт Огтай Рза, Сайяд Аран, доктор филологических наук, профессор Вугар Ахмед.