“Azərbaycan qəzəli” kitabının təqdimatı olub
Mayın 4-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda tanınmış ədəbi tənqidçi, filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusiflinin “Azərbaycan qəzəli” kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Vaqif Yusiflinin ədəbi tənqid sahəsində klassiklərimizin gördüyü işi uğurla davam etdirdiyini bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan elmi-ədəbi ictimaiyyəti Vaqif Yusiflini müasir ədəbi tənqidin görkəmli simalarından biri kimi qəbul edir. Onun “Azərbaycan qəzəli” kitabı Azərbaycan qəzəlinin inkişaf tarixinin öyrənilməsi baxımından əhəmiyyət kəsb edir. Vaqif Yusiflinin bu monoqrafik tədqiqatı onun sönmək bilməyən Füzuli sevdasından doğub.
Vurğulanıb ki, “Azərbaycan qəzəli” kitabı müstəqillik dövrü ədəbiyyatşünaslıq elmimizdə qəzəl janrının tarixinə və poetikasına həsr olunmuş ilk sanballı elmi araşdırma kimi mühüm əhəmiyyətə malikdir. Kitabda Azərbaycan qəzəlinin mənşəyi, inkişaf mərhələləri və yaradıcıları haqqında tədqiqat əsas yer tutur. Burada ədəbiyyat tarixçiliyi ilə nəzəriyyəçiliyin sintezi vasitəsilə Azərbaycan ədəbiyyatında qəzəl janrının yeri, mövqeyi, əhəmiyyəti və müasir inkişaf səviyyəsinə dair elmi qənaətlər öz əksini tapıb.
Tədbirdə institutun Ədəbi tənqid şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə elmlər doktoru Elnarə Akimova  “Azərbaycan ədəbi tənqidində Vaqif Yusifli obrazı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Sonra filologiya elmləri doktoru, professor Qəzənfər Paşayev, “Azərbaycan” jurnalının baş redaktoru İntiqam Qasımzadə, filologiya elmləri doktoru Əlizadə Əsgərli, filologiya elmləri doktoru, professor Zaman Əsgərli, şair Oqtay Rza, Səyyad Aran, filologiya elmlər doktoru, professor Vüqar Əhməd və başqaları çıxış edərək alimin ədəbi tənqid sahəsində zəngin yaradıcılığından, “Azərbaycan qəzəli” kitabının müsbət məziyyətlərindən danışıblar.

Presentation of the book "Gazal of Azerbaijan" held
Institute of Literature after Nizami Ganjavi held presentation of the book "Gazal of Azerbaijan" by the famous literary critic, Doctor of Philology Vagif Yusifli on May 4.
At the event, Vice-President of ANAS, director of the institute, academician Isa Habibbeyli noted that, Vagif Yusifli successfully continues the work of our classics in the field of literary criticism. Stressed that, the scientific and literary community of Azerbaijan accepts Vagif Yusifli as one of the outstanding figures of contemporary literary criticism. His book "Gazal of Azerbaijan" is of great importance from the point of view of studying the history of the development of Azerbaijan's Gazal.
It was emphasized that, the book "Gazal of Azerbaijan" is of great importance as the first fundamental scientific research devoted to the history and poetics of the gazelle genre in the domestic literary criticism of the period of independence. The book focuses on the study of origin, stages of development and creators of the gazelle genre.
At the event, Elnara Akimova, a leading researcher of the Department of Literary Criticism of the Institute, Doctor of Philology, delivered a report on "The Image of Vagif Yusifli in Literary Criticism of Azerbaijan".
Further, reported doctor of philology, Professor Gazanfar Pashayev, the editor-in-chief of the journal "Azerbaijan" Intigam Gasimzadeh, doctor of philology Alizade Askerli, doctor of philological sciences, Professor Zaman Askerli, poet Ogtay Rza, Sayad Aran, doctor of philology, Professor Vugar Ahmad.