Misir Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzində AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən nəşr edilən ümummilli lider Heydər Əliyevin 95 illik yubileyinə həsr olunmuş “Ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazı: tarixi gerçəklikdən ideala” adlı kitabın təqdimatı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, ulu öndər Heydər Əliyevin dövlətimiz və xalqımız qarşısındakı əvəzsiz xidmətlərindən danışıb. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Heydər Əliyev ədəbiyyatı, Azərbaycan ədəbi-ictimai fikrini xalqın böyük ideallarına doğru məharətlə istiqamətləndirmiş və inkişaf etdirmişdir. Məhz ulu öndər Heydər Əliyevin apardığı məqsədyönlü siyasət sayəsində XX əsrin 70-80-ci illərindən Azərbaycan ədəbiyyatı milli mənəvi dəyərləri vəsf etmiş və xalqın tarixi ilə bağlı mövzulara və şəxsiyyətlərə doğru böyük dönüş baş vermişdir.
"Ulu öndər Azərbaycan xalqının çoxəsirlik tarixində azərbaycançılıq təlimini müstəqil dövlətin ideologiyası səviyyəsinə çatdırıb, respublikamızın siyasi-ideoloji və iqtisadi-mədəni inkişaf konsepsiyasının möhkəm əsaslarını yaradıb" - deyə bildirən İ.Həbibbəyli “Ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazı: tarixi gerçəklikdən ideala” kitabında ilk dəfə olaraq ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazının tədqiqata cəlb edildiyini bildirib. Qeyd edib ki, kitabda görkəmli sənətkarların və yeni ədəbi nəsillərin müxtəlif janrlarında bu istiqamətdəki yaradıcılıq axtarışları geniş təhlil olunaraq elmi-nəzəri ümumiləşdirmələr aparılıb. Monoqrafiyada, həmçinin müasir şəraitdə ədəbiyyatda Heydər Əliyev ideallarının yaşadılmasının davam etdirilməsi və bədii obrazın yeni təfəkkür əsasında canlandırılması məsələlərinə işıq salınıb.
Akademik İ.Həbibbəyli çıxışında Azərbaycan-Misir ədəbi əlaqələrindən danışaraq bildirib ki, bu gün Misir universitetlərində Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Cəlil Məmmədquluzadə ayrıca kurs kimi tədris olunur.
Tədbirdə çıxış edən Misir Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin sədri Əhməd Sami Əl-Aydi ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan-Misir əlaqələrinin banisi olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Misirdə xarici dövlət liderlərindən yalnız Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin heykəli vardır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun icraçı direktoru Oktay Səmədov isə çıxışında kitabı ədəbiyyatda ulu öndərin obrazını verən mühüm tədqiqat əsəri kimi dəyərləndirib. O, monoqrafiyanın tədqiqatçı və mütəxəssislər üçün faydalı mənbə olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Mustafayevin “Ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazı: tarixi gerçəklikdən ideala” adlı məruzəsi dinlənilib.
Konfrasnda professor İmamverdi Həmidov, filologiya üzrə elmlər doktoru Yaşar Qasımbəyli, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elnarə Akimova çıxış edərək “Ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazı: tarixi gerçəklikdən ideala” kitabı haqqında fikirlərini bölüşüblər.

The presentation of the book entitled "Heydar Aliyev's image: from historical reality to ideal", dedicated to the 95th anniversary of national leader Heydar Aliyev, published by the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, was held at the Center for Culture and Education of Egypt.
Opening the event, vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbayli spoke about the invaluable services of the great architect and founder of the modern Azerbaijan state, national leader Heydar Aliyev for our state and people. Thanks to the purposeful policy pursued by the great leader Heydar Aliyev, Azerbaijani literature has characterized national spiritual values from 70-80s of the 20th century, and a great turn towards the history and people's history, vise president underlined.
Great Leader conveyed Azerbaijanism to the level of ideology of the independent state in the history of the Azerbaijani people and created solid foundations of the political, ideological and economic-cultural development of our republic, I.Habibbayli emphasized.
Speaking about Azerbaijani-Egyptian literary relations, Academician I.Habibbeyli said that today Jalil Mammadguluzadeh, a prominent representative of Azerbaijani literature is taught as a separate course in Egyptian universities.
Speaking at the event, Chairman of the Center for Culture and Education of Egypt Ahmed Sami Al-Aydi said that national leader Heydar Aliyev is the founder of Azerbaijani-Egyptian relations. He noted that only Egypt have a statue of national leader Heydar Aliyev.
Executive Director of Science Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan Oktay Samadov in his speech praised the book as an important research work in the field of literature representing the great leader. He emphasized that monograph is a useful source for researchers and professionals.
Then correspondent member of ANAS Tehran Mustafayev reported "The image of Heydar Aliyev in the literature: from the historical truth to the ideal".
Professor Imamverdi Hamidov, doctor of philological sciences Yashar Gasimbeyli, PhD in philology Elnara Akimova shared their views on the book "Heydar Aliyev's image: Ideal from Idea to Book" in the conference.