Misir Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzində AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən nəşr edilən ümummilli lider Heydər Əliyevin 95 illik yubileyinə həsr olunmuş “Ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazı: tarixi gerçəklikdən ideala” adlı kitabın təqdimatı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, ulu öndər Heydər Əliyevin dövlətimiz və xalqımız qarşısındakı əvəzsiz xidmətlərindən danışıb. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Heydər Əliyev ədəbiyyatı, Azərbaycan ədəbi-ictimai fikrini xalqın böyük ideallarına doğru məharətlə istiqamətləndirmiş və inkişaf etdirmişdir. Məhz ulu öndər Heydər Əliyevin apardığı məqsədyönlü siyasət sayəsində XX əsrin 70-80-ci illərindən Azərbaycan ədəbiyyatı milli mənəvi dəyərləri vəsf etmiş və xalqın tarixi ilə bağlı mövzulara və şəxsiyyətlərə doğru böyük dönüş baş vermişdir.
"Ulu öndər Azərbaycan xalqının çoxəsirlik tarixində azərbaycançılıq təlimini müstəqil dövlətin ideologiyası səviyyəsinə çatdırıb, respublikamızın siyasi-ideoloji və iqtisadi-mədəni inkişaf konsepsiyasının möhkəm əsaslarını yaradıb" - deyə bildirən İ.Həbibbəyli “Ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazı: tarixi gerçəklikdən ideala” kitabında ilk dəfə olaraq ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazının tədqiqata cəlb edildiyini bildirib. Qeyd edib ki, kitabda görkəmli sənətkarların və yeni ədəbi nəsillərin müxtəlif janrlarında bu istiqamətdəki yaradıcılıq axtarışları geniş təhlil olunaraq elmi-nəzəri ümumiləşdirmələr aparılıb. Monoqrafiyada, həmçinin müasir şəraitdə ədəbiyyatda Heydər Əliyev ideallarının yaşadılmasının davam etdirilməsi və bədii obrazın yeni təfəkkür əsasında canlandırılması məsələlərinə işıq salınıb.
Akademik İ.Həbibbəyli çıxışında Azərbaycan-Misir ədəbi əlaqələrindən danışaraq bildirib ki, bu gün Misir universitetlərində Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Cəlil Məmmədquluzadə ayrıca kurs kimi tədris olunur.
Tədbirdə çıxış edən Misir Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin sədri Əhməd Sami Əl-Aydi ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan-Misir əlaqələrinin banisi olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Misirdə xarici dövlət liderlərindən yalnız Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin heykəli vardır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun icraçı direktoru Oktay Səmədov isə çıxışında kitabı ədəbiyyatda ulu öndərin obrazını verən mühüm tədqiqat əsəri kimi dəyərləndirib. O, monoqrafiyanın tədqiqatçı və mütəxəssislər üçün faydalı mənbə olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Mustafayevin “Ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazı: tarixi gerçəklikdən ideala” adlı məruzəsi dinlənilib.
Konfrasnda professor İmamverdi Həmidov, filologiya üzrə elmlər doktoru Yaşar Qasımbəyli, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elnarə Akimova çıxış edərək “Ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazı: tarixi gerçəklikdən ideala” kitabı haqqında fikirlərini bölüşüblər.

В Центре культуры и образования Египта состоялась презентация книги «Образ Гейдара Алиева в литературе: от исторической правды к идеалу», изданной Институтом литературы им. Низами Гянджеви НАНА и посвященной 95-летию общенационального лидера Гейдара Алиева.
Открывая мероприятие, вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли рассказал о неоценимых заслугах архитектора и созидателя современного Азербайджанского государства, общенационального лидера Гейдара Алиева перед нашим государством и народом. Академик Иса Габиббейли отметил, что благодаря целенаправленной политике великого лидера Гейдара Алиева с 70-80-х гг. XX века азербайджанская литература начала придерживаться национально-духовных ценностей и обращалась к темам, связанным с историей народа.
Академик И.Габиббейли довел до сведения, что в книге «Образ Гейдара Алиева в литературе: от исторической правды к идеалу» образ Гейдара Алиева впервые привлечен к исследованию. Он отметил, что в книге широко проанализированы и обобщены творческие поиски известных мастеров и новых литературных поколений в данном направлении. В монографии также освещены вопросы продолжения идеалов Гейдара Алиева в литературе в современных условиях и олицетворения художественного образа на основе нового мышления.
Говоря об азербайджано-египетских литературных связях, академик И.Габиббейли отметил, что сегодня в египетских университетах жизнь и творчество известного представителя азербайджанской литературы Джалиль Мамедгулузаде преподается как отдельный курс.
Выступая на мероприятии, председатель Центра культуры и образования Египта Ахмед Сами аль-Айди сказал, что общенациональный лидер Гейдар Алиев был основателем азербайджано-египетских отношений. Он отметил, что в Египте из иностранных лидеров имеется памятник общенациональному лидеру Гейдару Алиеву.
Исполнительный директор Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики Октай Самедов в своем выступлении высоко оценил книгу как важную исследовательскую работу в области литературы, раскрывающую образ великого лидера. Он подчеркнул, что монография является полезным источником для исследователей и специалистов.
Далее был заслушан доклад члена-корреспондента НАНА Техрана Мустафаева «Образ Гейдара Алиева в литературе: от исторической правды к идеалу».
На конференции профессор Имамверди Гамидов, доктор филологических наук Яшар Гасымбейли, доктор философии по филологии Эльнара Акимова поделились своими взглядами о книге.