Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin 2-ci məqsədli birgə İKT müsabiqəsinin qalibi olmuş “Kitabxana innovasiyaları: qabaqcıl dünya nəzəriyyə və təcrübəsinin tədqiqi və alınan nəticələrin elmin informasiya təminatında böyük rol oynayan AMEA-nın kitabxana sisteminə tətbiqi” adlı layihənin yerinə yetirilməsi haqqında Elmin İnkişafı Fondu ilə layihə rəhbəri arasında müqavilə imzalanıb.
Layihənin rəhbəri, AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) Azərbaycanşünaslıq şöbəsinin müdiri, MEK-in Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri Nərminə Abdullayevadır. Məqsəd kitabxana işi sahəsindəki yenilikləri, innovativ dəyişiklikləri, texnoloji innovasiyaları, istifadəçilərin informasiya təminatına yardımçı olacaq yeni xidmət növlərini öyrənmək, alınmış nəticələrin ölkə kitabxanalarının, xüsusilə Mərkəzi Elmi Kitabxananın fəaliyyətinə tətbiqinin iş prnsiplərini işləməkdir.
Layihənin icra müddəti 9 aydır. Həmçinin bu müddət ərzində qazanılmış təcrübə əsasında innovativ texnologiyaların ölkə kitabxanalarında tətbiqi mexanizminin işlənib hazırlanması, alınmış elmi nəticələrin “Kitabxana innovatikası” adı altında ümumiləşdirilməsi və nəşri nəzərdə tutulur.

Был подписан договор между Фондом развития науки при Президенте АР и руководителем проекта «Инновации библиотек: исследование передовой мировой теории и практики и применение полученных результатов в системе библиотек НАНА, которая играет важную роль в информационном обеспечении науки», победившего во втором совместном конкурсе по ИКТ Фонда развития науки при Президенте АР и Министерства связи и высоких технологий АР.
Руководитель проекта – завотделом Азербайджановедения Центральной научной библиотеки (ЦНБ) НАНА, председатель Совета молодых ученых и специалистов ЦНБ Нармина Абдуллаева. Цель проекта – изучение новшеств, инновационных изменений, технологических инноваций, новых видов услуг для обеспечения пользователей информацией в области библиотечного дела, применение полученных результатов в деятельности библиотек страны, в частности в деятельности Центральной научной библиотеки.
Длительность проекта 9 месяцев.
Также в течение этого периода на основе приобретенного опыта предусмотрено разработать механизм применения инновационных технологий в библиотеках страны, обобщение и публикация полученных научных результатов под общим названием “Инноватика библиотеки”.