Bu gün AMEA Rəyasət Heyətində AMEA Aqrar Elmlər Bölməsinin (AEB) növbəti yığıncağı keçirildi.
Bölmənin büro üzvlərinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan AEB-in akademik-katibi, akademik Qərib Məmmədov gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verdi.
Daha sonra bölməyə daxil olan institutların 2014-cü il üçün mövzu planlarının təsdiqi məsələsi müzakirə edildi. Q.Məmmədov qeyd olunan istiqamətlərin bütün bölməni əhatə etdiyini vurğuladı.
Tədbirdə AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun yeni təyin edilmiş direktor əvəzi Əmirah Məmmədovun müraciətinə əsasən təhvil-təslim komissiyasının yaradılması məsələsinə baxıldı. AEB-in akademik-katibinin müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Mahmud Abdullayev bu komissiyanın sədri təyin edildi.
Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Çoxillik bitkilər şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Dilşad Bayramovanın 65 illiyinin institut səviyyəsində qeyd edilməsi, 2014-cü ildə elmlər və fəlsəfə doktorlarının attestasiyası məsələləri də müzakirə edildi. Elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantların dissertasiya mövzuları ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, təkliflər səsləndirildi.

25 апреля 2014 года в Президиуме НАНА состоялось очередное заседание Отделения аграрных наук (ОАН).
Мероприятие, в котором принимали участие члены Бюро, вступительным словом открыл академик-секретарь ОАН академик Гариб Мамедов.
Затем был обсужден вопрос утверждения плана тем институтов на 2014 год, включенных в отделение.
Г.Мамедов отметил, что указанные направления охватывают все Отделение.
На мероприятии, по просьбе недавно назначенного на должность исполняющего обязанности директора Института почвоведения и агрохимии НАНА Амираха Мамедова был рассмотрен вопрос о создании комиссии по приему-сдачи.
Заместитель академика-секретаря ОАН, член-корреспондент НАНА Махмуд Абдуллаев был назначен председателем этой комиссии.
Также были обсуждены вопросы аттестации докторов наук и докторов философии в 2014 году и празднования в институте 65-летнего юбилея руководителя Отдела многолетних растений Института генетических ресурсов НАНА, доктора философии по биологии Дильшад Байрамовой.
Были проведены обсуждения по поводу тем диссертаций докторантов-докторов философии и докторов наук, а также выдвинуты предложения.