AMEA-nın Əsas binasında Şərqşünaslıq İnstitutunun təşkilatçılığı ilə tanınmış ingilis şərqşünası Maykl Aksvörtinin Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş "Nadir şah" kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Vəsait "Şərq-Qərb" nəşriyyatında Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyevin elmi redaktorluğu və geniş müqəddiməsi ilə çap olunub.
Təqdimat mərasimini AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Qərbdə böyük maraqla qarşılanan və akademik dairələrin diqqətini cəlb edən bu əsərin Azərbaycan dilində nəşrinin siyasi tariximizin parlaq simalarından biri hesab edilən Nadir şah Əfşarın dövlətçilik fəaliyyətinə və şəxsiyyətinə dair dəyərli bir kitab olduğunu vurğulayıb. O, əsərdə Qafqazdan Hindistana qədər böyük imperiya yaratmış görkəmli sərkərdə Nadir şahla bağlı 27 məktubun ilk dəfə ana dilimizə tərcümə olunaraq oxucuya təqdim edildiyini söyləyib.
AMEA-nın vitse-prezidenti kitabın redaktoru akademik Ramiz Mehdiyevin elmi və siyasi fəaliyyətindən bəhs edərək, görkəmli alimin geniş müqəddiməsində əsərə və Nadir şah şəxsiyyətinə elmi səviyyədə yüksək qiymət verildiyini bildirib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova kitabın Azərbaycan tarixşünaslıq elminə dəyərli töhfə olduğunu, Osmanlı, İran, Rusiya mənbələrindən geniş istifadə edildiyini bildirib. O, həmçinin xalq arasında Nadir şahla bağlı lətifələrin də əsərdə əksini tapdığını deyib.
Akademik N.Axundova ilk dəfə 2006-cı ildə Avropada çapdan çıxan kitabın Qərbdə qəddar sərkərdə kimi təqdim edilən Nadir şaha qarşı düşüncənin dəyişməsində mühüm rol oynadığını qeyd edib.
Tədbirdə AMEA-nın Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov çıxış edərək hər bir xalqın tarixinə sahib çıxmasının vacibliyini vurğulayıb. O, akademik Ramiz Mehdiyevin Azərbaycanın tarixi ilə bağlı məsələləri daima diqqətdə saxladığını, Səfəvilər dövləti, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti, eləcə də ermənilər tərəfindən soydaşlarımıza qarşı törədilən soyqırımlara dair sanballı əsərlər ərsəyə gətirdiyini bildirib.
Y.Mahmudov Nadir şahın Qərb dairələrində qəddar kimi qələmə verilməsinin doğru olmadığını, əksinə onun imperiyada yaşayan vətəndaşların həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün bir sıra humanist addımlar atdığını diqqətə çatdırıb.
Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva isə çıxışında R.Mehdiyev tərəfindən əsərə yazılmış müqəddiməni Nadir şah Əfşar şəxsiyyətinə və yaratdığı dövlətə yeni konseptual baxış kimi qiymətləndirib. O, akademikin milli tariximizin obyektiv araşdırılmasında əvəzsiz rol oynadığını və Azərbaycan xalqının strateji maraqlarına hər zaman önəm verdiyini vurğulayıb.
Kitabda mühüm tarixi faktların, təsvir və sxemlərin əks olunduğunu deyən G.Baxşəliyeva mənbəşünaslıq sahəsində sistemli tədqiqatların aparılması üçün İctimai Elmlər Bölməsinin daxilində Koordinasiya Şurasının yaradılmasının vacibliyini önə çəkib.
Təqdimat mərasimində Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Şahin Mustafayev, müəssisənin İran tarixi və iqtisadiyyatı şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Vidadi Mustafayev, Cənubi Azərbaycan şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Səməd Bayramzadə, Fəlsəfə İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, f.ü.f.d. Eynulla Mədətli və digərləri çıxış edərək kitabın tərcüməsinin tarixi önəmindən danışıblar.

British well-known orientalist Michael Axworthy’s "Nadir shah" book, translated into Azerbaijani, organized by the Institute of Oriental Studies named after Z.Bunyadov, presented at the Main Building of ANAS.
The book was published in "East-West" publishing house under the editorship of head of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, academician Ramiz Mehdiyev.
The ceremony was opened by academician Isa Habibbayli, vice-president of ANAS, and he said that R.Mehdiyev has been one of the key figures of the political-ideological processes under the leadership of great leader Heydar Aliyev and now President Ilham Aliyev. He said that the academician, as a statesman and scientist, plays an important role in studying the scientific and theoretical foundations such as Azerbaijanism, national-moral values, and modernity.
27 letters about the Nadir Shah, who created a great empire from the Caucasus to India, were translated to our mother language for the first time and were presented to the reader together with commentary.
The book is a valuable contribution to the Azerbaijani historiography, the author uses the sources of Ottoman, Iranian and Russian sources, as well as reflects anecdotes about Nadir shah Academician-Secretary of the Department of Social Sciences of ANAS, academician Nargiz Akhundova stated.
Then director of the Institute of History of ANAS, academician Yagub Mahmudov emphasized the importance of the history of each nation. He said that academician Ramiz Mehdiyev always pays attention to the history of Azerbaijan, the Safavid Empire, Azerbaijan Democratic Republic.
Y.Mahmudov noted that Nadir Shah was brutally punished in western circles, but instead made many humanistic steps to improve the living conditions of the empire.
Director of the Institute of Oriental Studies, Academician Govhar Bakhshaliyeva underlined the importance of the Coordination Council within the Social Sciences Department to conduct systematic studies in the field of science.
Deputy director of the Institute of Oriental Studies, academician Shahin Mustafayev, head of the department of Iranian history and economics, Phd in history, docent Vidadi Mustafayev, head of Southern Azerbaijan department, Phd in history, docent Samad Bayramzadeh, PhD in philosophy, Deputy Director for scientific Works, Eynulla Madatli and others spoke about the historical importance of translation of the book.