İyunun 29-da keçirilən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin iclasında ümummilli lider Heydər Əliyevin 95 illik yubileyi münasibətilə gənc alimlər üçün elan olunmuş müsabiqənin qalibləri mükafatlandırılıblar. Qaliblərə mükafatları AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə təqdim edib.
Akademiya prezidentinin 5 aprel 2018-ci il tarixli sərəncamına əsasən, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illiyi münasibətilə akademiyanın gənc alimləri üçün AMEA-nın Rəyasət Heyəti və Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının birgə müsabiqəsi elan olunub. Müsabiqənin keçirilməsində əsas məqsəd aktual və müasir elmi problemlərin həlli ilə bağlı tədqiqatlar aparan gənc alimlərin fəaliyyətini stimullaşdırmaq və onlara əlavə yaradıcılıq imkanları yaratmaqdır.
Müsabiqədə Akademiyanın 46 gənc alimi iştirak edib. Müsabiqənin nəticələrinə görə, mükafata 14 gənc alim layiq görülüb. Qaliblər Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası tərəfindən mükafatlandırılıb.
I yerə Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun böyük elmi işçisi Ziyarət Paşayeva və Qafqazşünaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Elnur Kəlbizadə, II yerə Radiasiya Problemləri İnstitutunun mühəndisi Səbuhi Nuruyev və Ədəbiyyat İnstitutunun böyük elmi işçisi Mehman Həsənov, III yerə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun kiçik elmi işçisi Səmra Mirzəyeva və Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işçisi Ülkər Baxşiyeva layiq görülüblər.
Həvəsləndirici mükafatlara isə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun kiçik elmi işçisi Günay İsgəndərli, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun elmi işçisi Elmir Babayev, Coğrafiya İnstitutunun kiçik elmi işçisi Züleyxa Eyyubova, Dendrologiya İnstitutunun kiçik elmi işçisi Nigar Məmmədova, Dilçilik İnstitutunun böyük elmi işçisi Aysel Qəribli, Elm Tarixi İnstitutunun aparıcı elmi işçisi Amal Həsənli, Mikrobiologiya İnstitutunun baş laborantı Aytən Səfərova və Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun böyük elmi işçisi Əfruz Nəsirova layiq görülüblər.

Young scientists awarded
The winners of the competition announced for young scientists on the occasion of the 95th anniversary of national leader Heydar Aliyev were awarded at the meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences on June 29. Academician Akif Alizadeh, President of ANAS presented awards to the winners.
According to the decree of the President of the Academy dated April 5, 2018, joint competition of the Presidium of ANAS and the Confederation of Trade Unions of Azerbaijan for the young scientists of the Academy was declared on the occasion of the 95th anniversary of our national leader Heydar Aliyev. The main purpose of the competition is to stimulate the activities of young scientists who are carrying out research on current and current scientific problems and create additional creative opportunities for them.
46 young scientists of the Academy participated in the competition. According to the results of the competition, 14 young scientists were awarded. The winners were awarded by the Confederation of Trade Unions of Azerbaijan.
st
place - Ziyaret Pashayeva, Senior Research Fellow of the Institute of Petrochemical Processes and Elnur Kalbizadeh, Leading Researcher at the Institute of Radiation Problems, 2nd place - Engineer of the Institute of Radiation Problems Sabuhi Nuruyev and Senior Research Fellow at the Institute of Literature Mehman Hasanov, 3rd place - PhD, Minor Researcher of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology Samra Mirzayeva and the scientific worker of the Institute of Oriental Studies Ulker Bakhshiyeva.
Junior researcher of the Institute of Information Technology Gunay Iskenderli, researcher of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry Elmir Babayev, Junior researcher of the Institute of Geography Züleykha Eyyubova, Junior researcher at the Dendrology Institute Nigar Mammadova, Senior Researcher at the Institute of Linguistics Aysel Garibli, Leading researcher of the Science History Institute Amal Hasanli, senior laboratory assistant of the Institute of Microbiology Ayten Safarova and senior researcher of the Institute of Bioresources of Nakhchivan Division Afruz Nasirova deserved incentive awards.