AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunun əməkdaşı Türkiyədə beynəlxlaq treninq-seminarda iştirak edir
15.05.2014 00:00
AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunun gənc əməkdaşı İstanbul Texniki Universitetində beynəlxlaq treninq-seminarda iştirak edir.
İnstitutun geodinamika və seysmologiya şöbəsinin elmi işçisi Bəhruz Əhədov “Zəlzələ Mühəndisliyi və Fəlakət İdarəetməsi” proqramı çərçivəsində Türkiyə alimlərinin zəlzələ mühəndisliyi və fəlakətlərin idarə olunması istiqamətində tədqiqatlarının nəticələrini araşdırır. Bu tədqiqatlar dünyada baş vermiş zəlzələlərin qardaş ölkədə toplanılmış məlumatları üzərində aparılıb. Hazırda İstanbul Texniki Universitetinin alimləri həmin məlumatları və nəticələri seminar iştirakçıları ilə bölüşür.
Seminara Azərbaycanla birgə 14 ölkədən nümayəndə iştirak edir.
Adıçəkilən şöbənin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Qədirov bildirir ki, geodinamika və seysmologiya sahələrində gənc kadrların yetişdirilməsi məqsədi ilə indiyədək Türkiyənin bir çox elmi müəssisələri ilə birgə layihələr həyata keçirilmiş, həmçinin təcrübə mübadilələri aparılmışdır. Onun sözlərinə görə, B.Əhədovun seminarda iştirakı institutun uğurlu kadr siyasətinin tərkib hissəsidir.
Mayın 16-dək davam edəcək treninq-seminar Yaponiya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi ilə birgə üç illik proqram çərçivəsində həyata keçirilir.

Associate of ANAS Institute of Geology and Geophysics attends the international training-workshop in Turkiye
Associate of ANAS Institute of Geology and Geophysics attends the international training-workshop in Turkiye.
Bahruz Ahadov, scientific worker of the Institute of Geodynamics and Seismology department investigates scientists’ findings in the field of earthquake engineering and disaster management within the “Earthquake Engineering and Disaster Management” program. At present, scientists at Istanbul Technical University are shared the results of this information with seminar attendees.
Delegates from 14 countries are together participating in the workshop.
According to the above-mentioned department head, corresponding member of ANAS Fakhraddin Gadirov a lot of the projects carried out in collaboration with scientific institutions of Turkiye, as well as exchange of experience was held in order to train young professionals in the fields of geodynamics and seismology.
Seminar will be continued till May 16 is held in conjunction with the Japan International Cooperation Agency within the framework of a three-year program.