Azərbaycan Aşıqlar Birliyi VI Qurultayını keçirib
Tədbiri giriş sözü ilə Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin sədri, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov açaraq aşıq sənəti haqqında məlumat verib.
Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin ilk qurultayının 1928-ci ildə keçirildiyini deyən R.Hüseynov bu gün altıncı qurultayın gerçəkləşməsini əlamətdar hadisə hesab edib. O, aşıq sənətinin həm də millətin böyük amallarının ifadəsi olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın aşıq sənətinə diqqət və qayğısı çox yüksəkdir. Mehriban Əliyevanın səyləri nəticəsində aşıq sənəti UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edilib. Bu sənət növü artıq bəşəri sənət kimi qorunur.
Akademik R.Hüseynov Azərbaycanın aşıq ensiklopediyasının da işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb.
Sonra Qurultayın mandat komissiyasının sədri Elxan Məmmədlinin hesabatı dinlənilib.
Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev Azərbaycan aşıq sənətinin son illərdəki fəaliyyət istiqamətlərindən danışıb. Nazir vurğulayıb ki, ölkəmizin bölgələrində yerləşən musiqi məktəblərində saz sənəti öyrədilir, tədris olunur, proqrama daxil edilir. Bütün bunlar bu sənətin gələcək nəsillər tərəfindən qorunmasına, yaşadılmasına hesablanmış addımdır.
Nazir qədim, əbədi mənəvi varlığımız olan aşıq sənətinə ulu öndər Heydər Əliyevin yüksək qiymət verdiyini, ümummilli liderin təşəbbüsü ilə UNESCO tərəfindən “Kitabi-Dədə Qorqud”un 1300 illik yubileyinin keçirildiyini xatırladıb. O, ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi xəttinin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin ədəbiyyatımıza, incəsənətimizə, aşıq sənətinə qayğısından, bir çox aşıqlarımıza Prezident təqaüdünün verilməsindən söhbət açıb.
Daha sonra Aşıqlar Birliyinin sədri, Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, fil.ü.e.d. Məhərrəm Qasımlı çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurumun son illər gördüyü işlərdən danışıb. Vurğulayıb ki, son dövrlər milli-mənəvi dəyərlərimizə, o cümlədən aşıq sənəti ilə bağlı olan tarixi dəyərlərimizə ölkəmizdə böyük həssaslıqla yanaşılır və qayğı göstərilir. 2009-cu ildə aşıq sənəti Azərbaycan xalqına məxsus bir inci kimi dünya sənət şedevrləri sırasında - UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib.
M.Qasımlı qeyd edib ki, bu gün aşıq sənəti bir dövlətçilik atributu kimi diqqət mərkəzindədir. Bu sənət dövlətçiliyə bağlı olan sənətdir.
Tədbirdə Xalq şairi Nəriman Həsənzadə, şair Əli Kafkasyalı, Bəstəkarlar İttifaqının sədri, Xalq artisti, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə, professor Qəzənfər Paşayev və digər çıxış edənlər qurultayın əhəmiyyətindən söz açıblar, aşıq sənətinin humanitar mədəniyyət strategiyasındakı rolunu vurğulayıblar.
Çıxışlardan sonra qurultayda təşkilati məsələlərə baxılıb. Səsvermə nəticəsində Məhərrəm Qasımlı yenidən Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin sədri seçilib.

28 сентября в Театре песни имени Р.Бехбудова состоялся VI Съезд Союза ашугов Азербайджана. Открывший мероприятие, председатель Комитета культуры Милли Меджлиса, директор Национального музея литературы Азербайджана, академик Рафаэль Гусейнов рассказал об ашугском искусстве
Первый курултай союза был проведён в 1928 году. Сегодняшнее шестое собрание является знаменательным днём, отметил Р. Гусейнов. Он также сказал, что искусство ашугов является выражением великих целей народа. Внимание и забота президента Ильхама Алиева и первого вице-президента Мехрибан Алиевой к ашугскому искусству очень высоки. В результате работы Мехрибан Алиевой ашугское искусство было включено в Список нематериально-культурного наследия ЮНЕСКО. Теперь этот вид защищён как искусство человечества. Академик Р.Гусейнов отметил, что в свет вышла Ашугская энциклопедия Азербайджана.
Затем был заслушан доклад председателя мандатной комиссии съезда Эльхана Мамедли.
Министр культуры Абульфаз Гараев рассказал о направлениях ашугского искусства Азербайджана в последние годы. Министр подчеркнул, что музыкальные школы в регионах нашей страны преподают, учат и включают в программу искусство обучения сазу (музыкальный народный инструмент). Все это - шаг к сохранению данного искусства для будущих поколений.
Министр напомнил, что ашугское искусство, которое является нашим древним, духовным наследием, высоко ценилось общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, по его инициативе со стороны ЮНЕСКО был отмечен 1300-й юбилей «Китаби Деде Горгуд».
Затем председатель Союза ашугов, заведующий отделом Института литературы, доктор филологических наук Магеррам Гасымлы рассказал о работе, проделанной организацией за последние годы. Он отметил, что в 2009 году ашугское искусство было включено в Репрезентативный список нематериально - культурного наследия ЮНЕСКО, в ряд мировых шедевров как жемчужина искусства азербайджанского народа. Это искусство, связанное с государственностью и является её атрибутом.
На мероприятии отметили важность конгресса и подчеркнули роль ашугского искусства в гуманитарно- культурной стратегии народный поэт Нариман Хасанзаде, поэт Али Кафкасьялы, председатель Союза композиторов, народный артист, член-корреспондент НАНА Фирангиз Ализаде, профессор Газанфар Пашаев и другие.
После выступлений на конгрессе были рассмотрены организационные вопросы. В результате голосования Магеррам Гасымлы снова был избран председателем Азербайджанского союза ашугов. В конце встречи было принято обращение от имени участников Президенту Азербайджана Ильхама Алиева.