Azərbaycan Aşıqlar Birliyi VI Qurultayını keçirib
Tədbiri giriş sözü ilə Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin sədri, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov açaraq aşıq sənəti haqqında məlumat verib.
Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin ilk qurultayının 1928-ci ildə keçirildiyini deyən R.Hüseynov bu gün altıncı qurultayın gerçəkləşməsini əlamətdar hadisə hesab edib. O, aşıq sənətinin həm də millətin böyük amallarının ifadəsi olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın aşıq sənətinə diqqət və qayğısı çox yüksəkdir. Mehriban Əliyevanın səyləri nəticəsində aşıq sənəti UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edilib. Bu sənət növü artıq bəşəri sənət kimi qorunur.
Akademik R.Hüseynov Azərbaycanın aşıq ensiklopediyasının da işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb.
Sonra Qurultayın mandat komissiyasının sədri Elxan Məmmədlinin hesabatı dinlənilib.
Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev Azərbaycan aşıq sənətinin son illərdəki fəaliyyət istiqamətlərindən danışıb. Nazir vurğulayıb ki, ölkəmizin bölgələrində yerləşən musiqi məktəblərində saz sənəti öyrədilir, tədris olunur, proqrama daxil edilir. Bütün bunlar bu sənətin gələcək nəsillər tərəfindən qorunmasına, yaşadılmasına hesablanmış addımdır.
Nazir qədim, əbədi mənəvi varlığımız olan aşıq sənətinə ulu öndər Heydər Əliyevin yüksək qiymət verdiyini, ümummilli liderin təşəbbüsü ilə UNESCO tərəfindən “Kitabi-Dədə Qorqud”un 1300 illik yubileyinin keçirildiyini xatırladıb. O, ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi xəttinin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin ədəbiyyatımıza, incəsənətimizə, aşıq sənətinə qayğısından, bir çox aşıqlarımıza Prezident təqaüdünün verilməsindən söhbət açıb.
Daha sonra Aşıqlar Birliyinin sədri, Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, fil.ü.e.d. Məhərrəm Qasımlı çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurumun son illər gördüyü işlərdən danışıb. Vurğulayıb ki, son dövrlər milli-mənəvi dəyərlərimizə, o cümlədən aşıq sənəti ilə bağlı olan tarixi dəyərlərimizə ölkəmizdə böyük həssaslıqla yanaşılır və qayğı göstərilir. 2009-cu ildə aşıq sənəti Azərbaycan xalqına məxsus bir inci kimi dünya sənət şedevrləri sırasında - UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib.
M.Qasımlı qeyd edib ki, bu gün aşıq sənəti bir dövlətçilik atributu kimi diqqət mərkəzindədir. Bu sənət dövlətçiliyə bağlı olan sənətdir.
Tədbirdə Xalq şairi Nəriman Həsənzadə, şair Əli Kafkasyalı, Bəstəkarlar İttifaqının sədri, Xalq artisti, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə, professor Qəzənfər Paşayev və digər çıxış edənlər qurultayın əhəmiyyətindən söz açıblar, aşıq sənətinin humanitar mədəniyyət strategiyasındakı rolunu vurğulayıblar.
Çıxışlardan sonra qurultayda təşkilati məsələlərə baxılıb. Səsvermə nəticəsində Məhərrəm Qasımlı yenidən Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin sədri seçilib.

VI Congress of the Azerbaijan Union of Ashugs held
VI Congress of the Azerbaijan Union of Ashugs was held at the Song Theater after R.Behbudov on September 28. Opening the event, chairman of the Culture Committee of the Milli Majlis, director of the National Museum of Literature of Azerbaijan, academician Rafael Huseynov told about ashug art.
The 1st Congress of the union was held in 1928. R.Huseynov noted, today’s VI meeting is a landmark day. He also said that, the art of Ashugs is an expression of the great goals of the people. Attention and care of President Ilham Aliyev and 1st Vice-President Mehriban Aliyeva to the Ashug art is very high. As a result of the work of Mehriban Aliyeva, Ashug art was included in the UNESCO List of Intangible Cultural Heritage. Now this species is protected as the art of humanity. Academician R.Huseynov noted that, Ashug Encyclopedia of Azerbaijan was published.
Then, chairman of the credentials committee of the congress Elkhan Mammadli delivered a report.
Minister of Culture Abulfaz Garayev spoke about the directions of Azerbaijani Ashug art in recent years. The Minister stressed that, music schools in the regions of our country include in to their program the art of Saz learning (folk musical instrument). All this is a step towards preserving this art for future generations.
The minister recalled that, Ashug art, which is our ancient, spiritual heritage, was highly valued by national leader Heydar Aliyev, on his initiative by UNESCO, the 1300th anniversary of Kitabi Dada Gorgud was marked.
Then, chairman of the Ashug Union, head of the department of the Institute of Literature, Doctor of Philology Maharram Gasimli spoke about the work done by the organization in recent years. He noted that, in 2009, Ashug art was included in the Representative List of the Intangible and Cultural Heritage of UNESCO, in a number of world masterpieces as the pearl of art of the Azerbaijani people. This art is associated with statehood and is its attribute.
People's poet Nariman Hasanzadeh, poet Ali Kafkasyali, chairman of the Composers Union, people's artist, corresponding member of ANAS Firangiz Alizadeh, Professor Gazanfar Pashayev and others noted the importance of the congress and emphasized the role of Ashug art in the humanitarian and cultural strategy.
After the speeches at the congress, organizational issues were considered. As a result of the voting, Maharram Gasimli was again elected chairman of the Azerbaijan Ashugi Union. At the end of the meeting, an appeal was made on behalf of the participants to President of Azerbaijan Ilham Aliyev.