Tədbiri muzeyin direktoru, fil.ü.e.d. Gülbəniz Babaxanlı açaraq rəhbərlik etdiyi müəssisənin Turan Cavidin təşəbbüsü ilə qurulduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Naxçıvanda H.Cavid məqbərəsinin və heykəlinin ucaldılması, eləcə də ədibin külliyatının orijinal variantına qaytarılmasında ulu öndər Heydər Əliyevin və Turan Cavidin mühüm xidmətləri olub.
Sonra AR Milli Televiziya və Radio Şurasının sədr müavini, “Kaspi” qəzetinin təsisçisi, fil.ü.e.d. Sona Vəliyeva çıxış edərək T.Cavidin həyat və yaradıcılığından danışıb, muzeyin Cavidlər ailəsinin xatirəsinin əbədiləşdirildiyi məkan olduğunu söyləyib.
Daha sonra tədbir iştirakçıları T.Cavidin çoxşaxəli fəaliyyətini əks etdirən sərgi ilə tanış olublar.

A scientific session on the topic “Turan Javid-95” held at the Huseyn Javid’s House Museum.
Opening the event director of the museum, Doctor of Philology Gulbeniz Babakhanli noted that, the institution she leads is based on the initiative of Turan Javid. She noted that, the merits of national leader Heydar Aliyev and Turan Javid played an important role in building the tomb and monument of H.Javid in Nakhchivan, as well as returning to the original version of his collection.
Then, deputy chairman of the National Council of Television and Radio of the Republic of Azerbaijan, the founder of the newspaper “Kaspiy”, Doctor of philology Sona Veliyeva told about the life and work of T.Javid and said that, the museum is a place where the memory of the Javid family is immortalized.
The museum organized an exhibition on the life and work of T.Javid. The exhibition includes her documents, personal belongings and family photos.