AMEA Rəyasət Heyəti və Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının (DİA) Elmi Şurasının birgə iclasında DİA-nın rektoru, AMEA-nın müşaviri, akademik Urxan Ələkbərov “İnklüziv inkişaf və innovativ idarəetmə texnologiyaları: Azərbaycan Respublikasının təcrübəsi” adlı məruzə ilə çıxış edib.
Akademik məruzəsində bildirib ki, ölkəmiz 2018-ci ildə inklüziv inkişaf sahəsində dünyada yüksək mövqe qazanıb. Qeyd edib ki, Davos İqtisadi Forumunun dəyərləndirmələrinə görə, respublikamız keçid iqtisadiyyatına malik ölkələr arasında üçüncü yeri tutur. Onun sözlərinə görə, bu qrupdakı ölkələrin üstün iqtisadi imkanlarının olmasına baxmayaraq, onlar arasında Azərbaycan Avropa İttifaqı, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının üzvü olan çox sayda dövlətlərdən irəlidədir: “Azərbaycanın inklüziv inkişaf indeksləri ABŞ, Yaponiya, İtaliya, İsrail, İspaniya, Portuqaliya, Türkiyə, Rusiya və başqa ölkələrin göstəricilərini üstələyir. Bu nailiyyət Azərbaycan Respublikasında sosial siyasətin ümumi inkişaf strategiyasının bir istiqaməti olmasından xəbər verir”.
Natiq qeyd edib ki, ölkəmizin inklüziv inkişaf edən cəmiyyətin qurulması istiqamətində qazandığı uğurların başlıca faktoru insan potensialının formalaşdırılması və səfərbər edilməsinə elmi yanaşmadadır: “Son 15 ildə ölkədə adambaşına düşən gəlirlərin artması, iqtisadi dirçəlişə nail olunması dövlət səviyyəsində elm, təhsil və səhiyyənin inkişafı üçün geniş şərait yaradıb. Təhlillər göstərir ki, Azərbaycan Respublikasında qazanılan uğurların əsasında ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən işlənilmiş, nəzəri əsasları və tətbiq üsulları yeni olan idarəetmə texnologiyaları kompleksi dayanır”.
Məruzədə idarəetmədə istifadə olunan bu yeni sinergetik, komplementar və kompensasion texnologiyalar və onların kompleks tətbiqi sayəsində qazanılan nailiyyətlər geniş təhlil edilib. Qeyd olunub ki, kompleks şəklində vahid çoxkomponentli bir sistem kimi bu texnologiyalardan inklüziv inkişafın planlaşdırılması və idarəedilməsi üçün ilk dəfə Azərbaycanda istifadə edilib. Bu texnologiyalar ümumilikdə dövlət proqramlarının milli proqramlara çevrilməsini, onların reallaşdırılmasında vətəndaş cəmiyyəti və fərdi biznesin iştirakını, milli, xarici və beynəlxalq tərəfdaşların müştərək layihələr üzrə maraqlarına diqqətin artırılmasını nəzərdə tutur.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, professor Fərəh Əliyeva, akademik Gövhər Baxşəliyeva, professorlar - Nazim İmanov, Fuad Məmmədov və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Daha sonra AMEA Rəyasət Heyəti və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının Elmi Şurasının qərarına əsasən, respublikada tətbiq edilən və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən yüksək dəyərləndirilən idarəetmə texnologiyalarının tədqiqinin davam etdirilməsi məqsədəuyğun hesab olunub. Bundan başqa, qərarda elmi nəşrlərdə ölkənin inklüziv inkişaf sahəsində nailiyyətlərinin təhlili ilə bağlı multidissiplinar elmi tədqiqatların nəticələrinin dərc edilməsi, bu sahəyə dair ali məktəblər üçün xüsusi dərsliyin hazırlanması, orta məktəb proqramlarındakı müvafiq fənlər çərçivəsinə inklüziv inkişafa dair bilik və bacarıqlar aşılayan məlumatların daxil edilməsi və digər məsələlər yer alır.

At the joint meeting of the Presidium of ANAS and the Scientific Council of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, rector of the Academy, advisor of ANAS, academician Urkhan Alakbarov made a report on " Inclusive Development and Innovative Management Technologies: Experience of the Republic of Azerbaijan".
Our country has gained a high position in the world of inclusive development in 2018. According to the Davos Economic Forum evaluation, our country ranks third among the countries with transition economies. Indices of inclusive growth in Azerbaijan exceed USA, Japan, Italy, Israel, Spain, Portugal, Russia’s. This achievement is a part of the general development strategy of the social policy in the Republic of Azerbaijan, academician underlined.
The increase in per capita income, economic recovery in the country over the past 15 years created conditions for the development of science, education and health at the state level. The analysis shows that, based on the achievements gained in the Republic of Azerbaijan, a complex of management technologies, is developed by President Ilham Aliyev’s theoretical foundations and methods of application.
The report analyzes the achievements gained through the introduction of new synergetic, complementary and compensation technologies and their complex application. It was noted that, as a single multi-component system in complex form, these technologies were first used in Azerbaijan for the planning and management of inclusive growth. These technologies encompass the transformation of state programs into national programs, the involvement of civil society and individual business in their implementation, and increased attention to the interests of national, international and international partners in joint projects.
Head of Department for Humanitarian Policy of the Administration of the President, Professor Farah Aliyeva, Professor Nazim Imanov and others made speeches and proposals after the report was listened.
Later, it was expedient to continue the study of management technologies applied in the country and highly appreciated by international organizations, based on the Presidium of ANAS and the Scientific Council of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan. In addition, the decision included publication of the results of multidisciplinary scientific research on the country's achievements in the field of inclusive development, preparation of a special textbook for higher education institutions in this area.