AMEA Rəyasət Heyəti və Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının (DİA) Elmi Şurasının birgə iclasında DİA-nın rektoru, AMEA-nın müşaviri, akademik Urxan Ələkbərov “İnklüziv inkişaf və innovativ idarəetmə texnologiyaları: Azərbaycan Respublikasının təcrübəsi” adlı məruzə ilə çıxış edib.
Akademik məruzəsində bildirib ki, ölkəmiz 2018-ci ildə inklüziv inkişaf sahəsində dünyada yüksək mövqe qazanıb. Qeyd edib ki, Davos İqtisadi Forumunun dəyərləndirmələrinə görə, respublikamız keçid iqtisadiyyatına malik ölkələr arasında üçüncü yeri tutur. Onun sözlərinə görə, bu qrupdakı ölkələrin üstün iqtisadi imkanlarının olmasına baxmayaraq, onlar arasında Azərbaycan Avropa İttifaqı, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının üzvü olan çox sayda dövlətlərdən irəlidədir: “Azərbaycanın inklüziv inkişaf indeksləri ABŞ, Yaponiya, İtaliya, İsrail, İspaniya, Portuqaliya, Türkiyə, Rusiya və başqa ölkələrin göstəricilərini üstələyir. Bu nailiyyət Azərbaycan Respublikasında sosial siyasətin ümumi inkişaf strategiyasının bir istiqaməti olmasından xəbər verir”.
Natiq qeyd edib ki, ölkəmizin inklüziv inkişaf edən cəmiyyətin qurulması istiqamətində qazandığı uğurların başlıca faktoru insan potensialının formalaşdırılması və səfərbər edilməsinə elmi yanaşmadadır: “Son 15 ildə ölkədə adambaşına düşən gəlirlərin artması, iqtisadi dirçəlişə nail olunması dövlət səviyyəsində elm, təhsil və səhiyyənin inkişafı üçün geniş şərait yaradıb. Təhlillər göstərir ki, Azərbaycan Respublikasında qazanılan uğurların əsasında ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən işlənilmiş, nəzəri əsasları və tətbiq üsulları yeni olan idarəetmə texnologiyaları kompleksi dayanır”.
Məruzədə idarəetmədə istifadə olunan bu yeni sinergetik, komplementar və kompensasion texnologiyalar və onların kompleks tətbiqi sayəsində qazanılan nailiyyətlər geniş təhlil edilib. Qeyd olunub ki, kompleks şəklində vahid çoxkomponentli bir sistem kimi bu texnologiyalardan inklüziv inkişafın planlaşdırılması və idarəedilməsi üçün ilk dəfə Azərbaycanda istifadə edilib. Bu texnologiyalar ümumilikdə dövlət proqramlarının milli proqramlara çevrilməsini, onların reallaşdırılmasında vətəndaş cəmiyyəti və fərdi biznesin iştirakını, milli, xarici və beynəlxalq tərəfdaşların müştərək layihələr üzrə maraqlarına diqqətin artırılmasını nəzərdə tutur.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, professor Fərəh Əliyeva, akademik Gövhər Baxşəliyeva, professorlar - Nazim İmanov, Fuad Məmmədov və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Daha sonra AMEA Rəyasət Heyəti və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının Elmi Şurasının qərarına əsasən, respublikada tətbiq edilən və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən yüksək dəyərləndirilən idarəetmə texnologiyalarının tədqiqinin davam etdirilməsi məqsədəuyğun hesab olunub. Bundan başqa, qərarda elmi nəşrlərdə ölkənin inklüziv inkişaf sahəsində nailiyyətlərinin təhlili ilə bağlı multidissiplinar elmi tədqiqatların nəticələrinin dərc edilməsi, bu sahəyə dair ali məktəblər üçün xüsusi dərsliyin hazırlanması, orta məktəb proqramlarındakı müvafiq fənlər çərçivəsinə inklüziv inkişafa dair bilik və bacarıqlar aşılayan məlumatların daxil edilməsi və digər məsələlər yer alır.

На совместном заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана и Ученого совета Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики (АГУ) ректор АГУ, советник НАНА, академик Урхан Алекперов выступил с докладом «Инклюзивное развитие и инновационные технологии управления: опыт Азербайджанской Республики».
В своем докладе академик сообщил, что в 2018 году наша республика заняла высокие позиции в мире в области инклюзивного развития. Оратор отметил, что в корне этого успеха стоит стратегия развития, которая была определена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и сегодня успешно осуществляется Президентом Ильхамом Алиевым. Он добавил, что, по оценкам Всемирного экономического форума (Давос), Азербайджан занимает третье место среди стран с переходной экономикой. По словам академика, несмотря на то, что входящие в данную группу государства обладают более широкими экономическими возможностями, Азербайджан опережает многие страны, которые являются членами Европейского Союза и Организации экономического сотрудничества и развития: «Индексы инклюзивного развития Азербайджана превосходят показатели таких стран, как США, Япония, Италия, Израиль, Испания, Португалия, Турция, Россия и т.д. Это достижение говорит о том, что в Азербайджанской Республике экономическая, социальная и гуманитарная политика является важным направлением стратегии общего развития».
Ученый сообщил, что основным фактором успехов, которые наша страна добилась в сфере построения инклюзивного общества, является научный подход к формированию и мобилизации человеческого потенциала: «За последние 15 лет увеличение доходов на душу населения и экономическое возрождение республики создали на государственном уровне все условия для развития науки, образования и здравоохранения. При анализе становится ясно, что в основе успехов, достигнутых в Азербайджанской Республике, стоит комплекс технологий управления, опирающихся на новые теоретические основы и методы применения, разработанный главой государства Ильхамом Алиевым».
В докладе были подробно проанализированы новые синергетические, комплементарные и компенсационные технологии, использующиеся в управлении, и достижения, полученные в результате их комплексного применения. Было отмечено, что в качестве единой многокомпонентной системы впервые эти технологии были комплексно применены для планирования и управления инклюзивным развитием именно в Азербайджане. В целом, эти технологии предусматривают превращение государственных программ в национальные программы, участие в их реализации гражданского общества и индивидуального бизнеса, повышение внимания к интересам национальных, зарубежных и международных партнеров по совместным проектам.
После прослушивания доклада Президиум НАНА и Ученый совет Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики приняли постановление, согласно которому было признано целесообразным продолжить изучение технологий управления, применяемых в республике и высоко оцененных международными организациями. Помимо этого, в постановлении нашли свое отражение такие вопросы, как публикация в научных трудах результатов мультидисциплинарных научных исследований, связанных с анализом достижений страны в области инклюзивного развития, разработка для высших школ специального учебника по данной сфере, внесение в учебники по соответствующим дисциплинам школьной программы информации, передающей знания и навыки в области инклюзивного развития, и т.д.