Sentyabr və oktyabr ayının əvvəllərində AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Səfər Aşurovun rəhbərliyi altında Şabran arxeoloji ekspedisiyası Bakı–Quba–Rusiya Federasiyası ilə dövlət sərhəddinədək yeni çəkilən avtomobil yolunun “Şabran şəhəri” Tarixi Qoruğu ərazisinə düşən hissəsində arxeoloji qazıntı işləri aparılıb.
Ekspedisiyanın əsas məqsədi göstərilən ərazidə əhəmiyyətli memarlıq abidələrinin, tikililərin olub-olmadığını yoxlamaq, eyni zamanda, qədim şəhərin sərhədlərini müəyyənləşdirməkdir.
Bakı–Quba–Rusiya Federasiyası ilə dövlət sərhədinədək çəkilməkdə olan yolunun “Şabran şəhəri” Tarixi Qoruğu ərazisinə düşən hissəsindəki ərazi boyu arxeoloji qazıntı işləri aparılıb. İlkin tədqiqatlar nəticəsində çay daşları ilə döşənmiş küçələr, bişmiş kərpic və çay daşlarından hörülmüş divar qalıqları aşkar olunub. Eyni zamanda, kvadratlardan birində bir neçə təndir aşkar olunduğu üçün buranın təndirxana olduğu ehtimal edilir. Ərazidən kəhriz olması ehtimal edilən bişmiş kərpicdən ibarət tikili qalığı da üzə çıxarılıb. Qazıntı ərazisindən, həmçinin su borusu yerləri, çoxlu sayda qırmızı, yaşıl və göy rəngli şirli qablar, metaldan hazırlanmış silahlar, bəzək əşyaları və s. aşkar edilib.
Tədqiq olunan sahələrdə mədəni təbəqənin daha qalın olduğu və davam etdiyi məlum olub. Kvadratlardan birində arxeoloji qazıntı 4 metr dərinliyə qədər aparılıb.
Aşkar olunmuş tikinti qalıqları və maddi mədəniyyət nümunələri ilkin tədqiqatlara əsasən XI-XV əsrlərə aid edilib.
Şabran arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Səfər Aşurovun bildirdiyinə görə, “Şabran şəhəri” Tarixi Qoruğu ilə bağlı aparılan tədqiqatlar Şirvanşahlar dövlətinin, bütövlükdə isə Azərbaycan tarixinin daha dərindən öyrənilməsi baxımından müstəsna əhəmiyyətə malikdir.

Archeological excavations were carried out under the leadership of head of department of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS Safar Ashurov at the beginning of September and October at the territory of "Shabran city" Historical Reserve on the new highway till the Baku-Guba-Russian Federation borders .
The main purpose of the expedition is to check whether there are significant architectural monuments or buildings in the area, and to identify the boundaries of the ancient city.
An archaeological excavation of six square meters was carried out on the area adjacent to the Baku-Guba-Russia Frontier, which is part of the Shabran City Historic Reserve. As a result of preliminary investigations, the walls of streets, baked bricks and rocks stained with tea were discovered.
It has been discovered that the cultural layer is thicker. An archaeological excavation in one of the squares was carried out to a depth of 4 meters.
According to preliminary research remains of the building and material culture are referred to the XI-XV centuries have been discovered.
According to the head of Shabran Archeological Expedition, PhD in history Safar Ashurov, researches on "Shabran city" Historical Preserve are of exceptional importance for deeper study of the state of Shirvanshahs and in general the history of Azerbaijan.