Noyabrın 7-də Dövlət Sərhəd Xidməti (DSX) ilə AMEA arasında niyyət sazişinin imzalanması mərasimi keçirilib. Sazişdə AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında dövlət sərhədinin mühafizəsi təyinatlı müxtəlif növ silahların, döyüş sursatlarının, mühəndis-texniki sistemlərin və qoruyucu hərbi geyim formalarının hazırlanması üzrə əməkdaşlığın həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Sənədi AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə və DSX-nın rəisi, general-polkovnik Elçin Quliyev imzalayıblar.
A.Əlizadə və E.Quliyev tədbirdə çıxış edərək dövlət sərhədlərinin etibarlı mühafizəsinin təşkili üçün müasir texniki nailiyyətlərin tətbiqinin xüsusi əhəmiyyətini vurğulayıb, birgə fəaliyyətin uğurla davam etdirilməsi sayəsində qarşıya qoyulan məqsədlərə nail olunacağına əminliklərini bildiriblər.

Подписано Соглашение о намерениях между НАНА и Государственной пограничной службой
7 ноября в Аппарате Госпогранслужбы (ГПС) состоялась церемония подписания «Соглашения о намерениях» между ГПС и Национальной академией наук Азербайджана. Согласно подписанному соглашению, в Парке высоких технологий НАНА будет осуществляться сотрудничество по изготовлению различных видов оружия для вооружения пограничников, боеприпасов, инженерно-технических систем и защитной военной формы.
Договор подписан президентом НАНА, академиком Акифом Ализаде и начальником ГПС, генералом-полковником Эльчином Гулиевым.
Стороны отметили значимость внедрения достижений современной техники в целях организации надежной охраны государственных границ, и выразили уверенность в успешной реализации поставленных целей.