Akademik Rafael Hüseynov Siyasi Psixologiya Mərkəzində tələbələrə mühazirə oxuyub
AMEA Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov Siyasi Psixologiya Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Siyasi Psixologiya Məktəbində tələbələrə “Milli dil, milli düşüncə və milli ideal” mövzusunda mühazirə oxuyub. Alim öz çıxışında milli düşüncə konsepsiyası və Azərbaycançılıq ideologiyasından, eləcə də Azərbaycançılıq məfkurəsinin milli ideologiya kimi müəyyənləşməsində ümummilli lider Heydər Əliyevin göstərdiyi misilsiz xidmətlərdən bəhs edib.
Sonra alim ölkənin ayrı-ayrı ali məktəblərində təhsil alan tələbələrin, müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən gənclərin çoxsaylı suallarını cavablandırıb.
R.Hüseynov müzakirələrdə iştirak edən, geniş dünya görüşü və maraq dairəsinə malik gənc mütəxəssislərin ağıl, bilik və zövq səviyyəsini yüksək qiymətləndirib. Alim belə bir işıqlı, savadlı gəncliyin yetişməsində Siyasi Psixologiya Mərkəzinin təsisçisi və direktoru, professor Səməd Seyidovun təqdirəlayiq töhfəsi və payı olduğunu bildirib.
Qeyd edək ki, Siyasi Psixologiya Mərkəzi ölkədə siyasət və psixologiya arasındakı əlaqəni araşdıran ilk təşkilatdır. Bu qurum insanların öz bilik və bacarıqlarından istifadə etməklə şəxsiyyətin hərtərəfli inkişafına kömək etmək məqsədini daşıyır.
Gənc mütəxəssislər mütəmadi olaraq mərkəzə dəvət olunan görkəmli alimlər, ictimai xadimlər, siyasətçilərlə görüşür, maraqlı mühazirələri dinləmək imkanı əldə edirlər. Həmçinin tələbələrə beynəlxalq təcrübə və vərdişlərin aşılanması məqsədilə vaxtaşırı Avropa Şurası Parlament Assambleyasının sessiyalarını bilavasitə izləmək, Strasburqa, Avropa Evinə ezamiyyətlərə yollanmaq imkanı yaradılır.

Director of the Museum of National Azerbaijan Literature of ANAS, academician Rafael Huseynov delivered a lecture on "National Language, National Idea and National Idea" at the Political Psychology School, functioning at the Political Psychology Center. In his speech, the scientist talked about the unprecedented services rendered by national leader Heydar Aliyev in the definition of the national idea and the ideology of Azerbaijanism, as well as the definition of Azerbaijani ideology as national ideology.
Then scientist answered numerous questions of the students of different universities of the country and the young people working in different spheres.
R.Huseynov highly appreciated the level of knowledge, intelligence and pleasure of young professionals with a wide worldview and interest in the discussions. The scientist said that Samed Seyidov, the founder and director of the Center for Political Psychology, has a great contribution to the development of such a bright, educated youth.
It should be noted that the Political Psychology Center is the first organization in the country to research the relationship between politics and psychology.
Young specialists regularly meet with prominent scholars, public figures, politicians, invited to the center, and listen to interesting lectures. At the same time, students are given the opportunity to follow the sessions of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe periodically for the purpose of international experience and habits, and to be sent to Strasbourg, the European House for business trips.