Noyabrın 14-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. İlk olaraq AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun 60 illik yubileyi münasibətilə təltif olunmuş əməkdaşlara mükafatları təqdim edib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin "Azərbaycan Milli Ensiklopediyası redaksiya heyətinin yeni tərkibinin təsdiq edilməsi haqqında" Fərmanı barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, sənədə əsasən, redaksiya heyətinin sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, sədrin birinci müavini Prezident Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyev, müavinləri AMEA-nın vitse-prezidenti, Neft və Qaz İnstitutunun direktoru, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın vitse-prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar Rzayevdir.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının baş redaktoru AMEA-nın prezidenti, Geologiya və Geofizika İnstitutunun direktoru, akademik Akif Əlizadə, məsul katibi AMEA-nın vitse-prezidenti, "Azərbaycan Milli Ensiklopediyası" Elmi Mərkəzinin direktoru, akademik Tofiq Nağıyevdir.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayevin və İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Əsgər Ələkbərovun təşəkkürləri səsləndirilib. Bildirilib ki, mədəniyyət naziri Ə.Qarayev məktubunda ölkə Prezidenti İlham Əliyevin himayəsi və iştirakı ilə keçirilən "Yeni dünya və yeni insan formalaşdırmaq: Yaradıcılıq və insan inkişafı" mövzusunda VI Bakı Beynəlxalq Humanitar Forum çərçivəsində baş tutan tədbirlərin yüksək səviyyədə təşkilində əməkdaşlığa və göstərilən dəstəyə görə AMEA rəhbərliyinə və kollektivinə təşəkkürünü ifadə edib. İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Ə.Ələkbərov isə Bakıda keçirilən "Müasir Azərbaycandan tarixi Şirvanşahlar dövlətinə səyahət" adlı beynəlxalq elmi konfrans və "Şirvanşahlar irsi dünya muzeylərində" adlı sərginin təşkilinə göstərilən əməkdaşlığa görə Akademiya rəhbərliyinə təşəkkür ünvanlayıb.
Sonra elmi-təşkilati məsələlərə baxılıb. İlk olaraq AMEA-nın "Türkologiya" jurnalının 2016-2018-ci illər üzrə fəaliyyəti haqqında müzakirə aparılıb. Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru, akademik Kamal Abdullayev bildirib ki, jurnal SSRİ Elmlər Akademiyası və Azərbaycan Elmlər Akademiyasının birgə nəşri kimi "Sovetskaya Türkologiya" adı ilə 1970-ci ilin aprel ayından nəşr olunur. Qeyd edib ki, jurnal 1992-ci ildən etibarən "Türkologiya" adı altında buraxılır. Müstəqilliyin ilk illərində nəşrin ciddi maliyyə çətinlikləri ilə üz-üzə qaldığını deyən akademik vurğulayıb ki, jurnal müəyyən fasilələrlə işıq üzü görüb. 2016-cı ildən etibarən AMEA Rəyasət Heyətinin təsisi ilə ildə dörd nömrəsi nəşr olunan jurnal Azərbaycan, türk, rus və ingilis dillərində məqalə çapını həyata keçirir.
Alim nəzərə çatdırıb ki, jurnal Rəyasət Heyətinin qərarına uyğun şəkildə profilini genişləndirib, türkologiya elminin tarixini, türk xalqlarının tarixi və mədəni zənginliklərini, yazılı abidələrini, mifologiyasını, dil və ədəbiyyat problemlərini, incəsənət nümunələrini, fəlsəfi fikrini, dünya türkoloji mərkəzlərini öyrənən məqalələrə geniş yer verir.
Akademik Kamal Abdullayev vurğulayıb ki, əcnəbilərin də xüsusi diqqət mərkəzində olan jurnalda son üç ildə yerli alimlərlə yanaşı, ABŞ, Almaniya, Fransa, Polşa, Çexiya, Macarıstan, Türkiyə, Rusiya, Misir, İran, Monqolustan, Əfqanıstan, Orta Asiya ölkələri, Cənubi Koreya, Yaponiyadan olan tanınmış elm adamlarının məqalələri çap edilib.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Rəyasət Heyəti jurnalın profilinin genişləndirilməsi ilə əlaqədar müxtəlif elm sahələrini əhatə edən yeni beynəlxalq məsləhətçilər şurasının tərkibinin təsdiqi və digər istiqamətlərdə tapşırıqlar verib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ "Azərbaycan faunası" – Milli İnformasiya Sisteminin yaradılması haqqında olub. AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov bildirib ki, zənginliyi ilə seçilən Azərbaycan faunası dünya biomüxtəlifliyində xüsusi yer tutmaqla yanaşı, Qafqaz faunasının 70 faizini özündə əks etdirir. Akademik milli faunanın dəqiq inventarlaşdırıldığını, sistematikasının tərtib edildiyini diqqətə çatdırıb: "Alim və mütəxəssislərin 80 illik elmi axtarışları nəticəsində milli faunada 1500 növ ibtidai canlı, 1200 növ parazit qurd, 290 növ rotatori, 360 növ xərçəngkimi, 200 növ molyusk, 25000-dən çox həşərat, 2000-ə yaxın hörümçəkkimi, 12 dəstəyə aid 100 növ və yarımnöv balıq, 2 dəstəyə aid 10 növ amfibi, 3 dəstəyə aid 54 növ sürünən, 16 dəstəyə aid 400 növ quş, 7 dəstəyə aid 110 növ məməli canlı təsvir edilib, bu canlıların növ tərkibi, biologiyası və ekologiyasına dair 200-ə yaxın monoqrafiya və kitab, minlərlə elmi məqalə dərc olunub".
Bu nəşrlərin içərisində 4 cildlik "Azərbaycanın Heyvanlar Aləmi" kitabının xüsusi yer tutduğunu deyən natiq əsərdə fauna müxtəlifliyinin təsnifatı və təbiətdəki rolu ilə yanaşı, ölkənin kənd təsərrüfatında və sənayesində istifadə xüsusiyyətlərinin əks etdirildiyini vurğulayıb. Bölmənin akademik-katibi bununla belə, kitabın nəşrindən 20 ildən çox vaxt keçdiyini, bu dövr ərzində dünya zooloji tədqiqatlarında ən müasir metodların tətbiqi ilə kəskin dəyişiklik və yüksəlişlər baş verdiyini, müasir informasiya texnologiyalarının bu sahəyə də güclü siraət etdiyini söyləyib. Akademik Əhliman Əmiraslanov AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi, AMEA-nın Zoologiya İnstitutu tərəfindən Rəyasət Heyətinə bu sahədəki mövcud vəziyyətlə bağlı təkliflər verildiyini də əlavə edib.
Rəyasət Heyəti yuxarıda sadalananları, eləcə də zooloji tədqiqatların milli informasiya təminatının gücləndirilməsinin, bu sahədə "Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair 2017-2020-ci illər üçün Milli Strategiya"da və digər müvafiq dövlət sənədlərində qeyd edilən hədəflərin həyata keçirilməsinin vacibliyini nəzərə alaraq qərar qəbul edib. Məsələ ilə bağlı AMEA-nın Zoologiya İnstitutuna müvafiq tapşırıqlar verilib.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyəti nəzdində Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin Əsasnaməsinin təsdiqi ilə bağlı qərar qəbul olunub.
Rəyasət Heyətinin digər qərarı ilə Cavid Şahmuradov AMEA-nın "Elm və Texnologiya Parkı" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin direktoru vəzifəsinə təyin olunub.

Next meeting of Presidium of ANAS
On November 14, the next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held. Firstly, academician Akif Alizadeh, President of ANAS, presented awards to employees awarded with the 60th anniversary of the Institute of Economy of ANAS in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan.
Participants were informed about the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On approval of the new composition of the Editorial Board of the Azerbaijani National Encyclopedia". It was noted that the head of the editorial staff was President of Azerbaijan Ilham Aliyev, first deputy - chairman of the Presidential Administration, academician Ramiz Mehdiyev, vice-president of ANAS, director of Oil and Gas Institute, academician Ibrahim Guliyev, vice-president of ANAS , Director of Literature Institute named after Nizami Ganjavi, academician Isa Habibbeyli and chairman of Azerbaijan Writers' Union, People's Writer Anar Rzayev.
It was noted that the editor-in-chief of the Research Center of "National Encyclopedia of Azerbaijan" is the president of ANAS, the director of the Institute of Geology and Geophysics, academician Akif Alizadeh, the responsible secretary, the vice-president of ANAS, director of the Scientific Center of Azerbaijan National Encyclopedia, academician Tofig Nagiyev.
Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Abulfas Garayev and Chairman of the Board of the Administration of Icheri Sheher State Historical-Architectural Reserve Asker Alakbarov’s gratitude letter was read.
Then, scientific-organizational issues were considered. Firstly, the activity of the "Turkology" journal of ANAS for 2016-2018 was discussed. The rector of the Azerbaijan University of Languages, academician Kamal Abdullayev said that the journal had been published in April 1970 as a joint publication of the Academy of Sciences of the USSR and the Academy of Sciences of the Soviet Union. He noted that the journal was published in 1992 under the name "Turkology". Speaking about the serious financial difficulties of the publication during the first years of independence, the academician emphasized that the journal was published at intervals.
Academician Kamal Abdullayev underlined that in the last three years included articles of scientists fromUS, Germany, France, Poland, Czech Republic, Hungary, Turkey, Russia, Egypt, Iran, Mongolia, Afghanistan, Central Asia, South Korea and etc.
Taking into account the above, Presidium issued a statement on the composition of the new International Advisory Board covering various fields of science in connection with the expansion of the magazine profile and other assignments.
The next issue on the agenda was the creation of the "Azerbaijan fauna" - the National Information System. Academician Ahliman Amiraslanov, academician-secretary of the Department of Biology and Medical Sciences of ANAS, said that the fauna of Azerbaijan, which is rich in its richness, occupies a special place in the world biodiversity, and also contains 70 percent of the Caucasian fauna. As a result of 80 years of scientific research of scientists and specialists, 1500 species of primitive, 1200 species of parasitic worm, 290 species of rotators, 360 species of crustaceans, 200 species of mollusks and more than 25,000 insects have been found in national fauna , About 2000 species of spiders and other species are reflected".
The 4-volume "The World of Animals of Azerbaijan" book is of great importance among the publications. The academic secretary of the department, however, said that more than 20 years have elapsed since the publication of the book, with changes and upsurges in the application of modern methods in world zoological research, and that modern information technology has made a strong impetus to this area. Academician Ahliman Amiraslanov added that the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS, the Institute of Zoology of ANAS, has presented to the Presidium proposals on the current situation in this area.
Taking into account the above-mentioned issues, as well as the strengthening of the national information provision of zoological research, as well as the importance of implementing the goals set out in the "National Strategy for the Protection and Sustainable Use of Biodiversity of the Republic of Azerbaijan for 2017-2020" and other relevant state documents, Presidium made a decision. Relevant assignments were given to the Institute of Zoology of ANAS.
The decision on the approval of the Statute of the Center for Strategic Studies under the Presidium of ANAS was adopted at the event.