Belaruslu alim Biofizika İnstitutunda məruzə ilə çıxış edib
Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Radiobiologiya İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən Eksperimental bioloji modellər üzrə bioloji modellərdə spontan və induksiyalı karsinogenezin öyrənilməsi laboratoriyasının rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Natalya Veyalkovanın iştirakı ilə AMEA-nın Biofizika İnstitutunda elmi seminar keçirilib.
Tədbirdə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Oktay Qasımov çıxış edərək rəhbərlik etdiyi müəssisənin tarixi, fəaliyyət istiqamətləri və aparılan elmi tədqiqat işləri barədə məlumat verib.
Bundan əlavə, iki qurum arasında elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasına dair müzakirələr aparılıb.
Daha sonra N.Veyalkovanın "Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Radiobiologiya İnstitutunun Dövlət Elmi Təşkilatının elmi tədqiqat istiqamətləri" mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzədə qeyd edilib ki, Radiobiologiya İnstitutu radioaktiv tullantılarla ətraf mühitin çirklənməsinin qarşısının alınması, həmçinin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması və keyfiyyətinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində metodlar hazırlayır.

Belarusian scientist makes a report at the Institute of Biophysics
Institute of Biophysics of ANAS has held a scientific seminar with the participation of Natalya Veyalkova, Head of the Laboratory of under the Institute of Radiobiology of the Belarus National Academy of Sciences.
Oktay Gasimov, Institute Director, ANAS corresponding member spoke of the history of the enterprise, activities and science research.
In addition, discussions have been held on establishing science cooperation between the two institutions.
Later, N. Veyalkova's report on "Science Research Subjects of the State Scientific Organization of the Radiobiology Institute of the Belarus National Academy of Sciences" has been listened. Radiobiology Institute prepares methods for the prevention of environmental pollution by radioactive wastes, as well as improving the quality of life and improving the quality of life, the report notes.