Azərbaycan Respublikasında elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılması işinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında  AR Prezidentinin Sərəncamı
10.12.2018 17:37
Azərbaycan Respublikasında elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılması işinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında AR Prezidentinin Sərəncamı
Son illər Azərbaycan Respublikasında elmi fəaliyyətin təşkili, idarə edilməsi və inkişafı, elmi innovasiya fəaliyyətinin dəstəklənməsi və elmi nailiyyətlərin stimullaşdırılması sahələrində bir sıra tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Bununla yanaşı, müasir dövrün çağırışları yüksək ixtisaslı elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılması ilə əlaqədar vahid dövlət siyasətinin gerçəkləşdirilməsində, elmi fəaliyyətin mövcud potensiala uyğun monitorinqi, qiymətləndirilmə və proqnozlaşdırılma mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi və səmərəli istifadəsində qabaqcıl beynəlxalq təcrübənin, yeni idarəetmə modelləri və innovativ həllərin tətbiqini zəruri edir.
Bu istiqamətdə elmi işlər, elmi və elmi-pedaqoji işçilər haqqında ölkə üzrə informasiya resurslarının müasir texnologiyalar əsasında formalaşdırılması, vahid elektron informasiya sisteminin yaradılması, elmi fəaliyyətin monitorinqinin və qiymətləndirilməsinin aparılmasında elektron hesabat formalarının, elmmetrik və ekspert yanaşmalarına əsaslanan metodika və meyarların hazırlanması, həmçinin elm sahəsində diaqnostik təhlillərin gücləndirilməsi məsələləri mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan Respublikasında elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılmasının təkmilləşdirilməsi və elmi tədqiqatların səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədi ilə qərara alıram:
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası iki ay müddətində:
1. Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə, tabeliyində elm və təhsil müəssisələri olan qurumların təkliflərini nəzərə almaqla, elmi dərəcə və elmi adların verilməsi qaydalarının, elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsi və monitorinqi sahəsində idarəetmənin və tənzimləmənin təkmilləşdirilməsi, elmi tədqiqatlar haqqında məlumat bazasının yaradılması və elmi informasiyanın əlçatanlığının təmin edilməsi, eləcə də analitik, statistik təhlillərin və hesabatların keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması üçün vahid elektron məlumat sisteminin yaradılmasına dair təkliflərini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin;
2. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi barədə təkliflərini hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin.

In recent years, in the Republic of Azerbaijan have been taken a number of measures in the field of organizing and developing research activities, managing it, supporting research and innovation activities and stimulating scientific achievements.
At the same time, the challenges of the modern period dictate the need to apply advanced international experience, new management models and innovative solutions in implementing a unified state policy related to the attestation of highly qualified scientific and scientific-pedagogical personnel, monitoring scientific activities in accordance with the existing potential, improvement and effective using the mechanisms of its evaluation and forecasting.
The formation of a unified electronic information system, the preparation of electronic reports forms, methods and criteria based on scientifically-metric and expert approaches on the basis of modern technologies of information resources about scientific work, research and teaching staff are important in this direction, as well as strengthening the diagnostic analysis in the scientific field.
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to improve the attestation of scientific and scientific-pedagogical personnel and increase the level of scientific research in the Republic of Azerbaijan, I decide:
To Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan within two months:
1. Jontly with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and Azerbaijan National Academy of Sciences, taking into account the proposals of the structures in charge of scientific and educational institutions prepare and submit proposals to the President of the Republic of Azerbaijan on improving management and regulation in the field of assessment and monitoring of rules for assigning degrees and scientists titles, research activities, creation of a database of research and accessibility of scientific information, as well as establishment of a unified electronic information system to improve the quality of analytical, statistical analysis and reporting;
2. To prepare and submit to the President of the Azerbaijan Republic proposals for improving the activities of the Supreme Attestation Commission Under the President of the Republic of Azerbaijan.