AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutu (GEİ), Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzi Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu (BETİ) və Heyvandarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu (HETİ) arasında birgə elmi-texniki əməkdaşlığa dair üçtərəfli, GEİ ilə HETİ arasında isə ikitərəfli müqavilə imzalanıb.
“Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalına və emalına dair Strateji Yol Xəritəsi”nə, “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa və “Azərbaycan Respublikasında baramaçılıq və ipəkçiliyin inkişafına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq imzalanan müqavilələrdə tərəflərin baramaçılıq və ipəkçilik, o cümlədən kənd təsərrüfatı heyvanlarının genetik ehtiyatlarının öyrənilməsi sahəsində birgə elmi-tədqiqatların aparılmasında, habelə elmi-pedaqoji, digər fəaliyyət sahələrində birgə əməkdaşlığı nəzərdə tutulur.
Müqavilələri GEİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzi BETİ-nin direktoru, baytarlıq üzrə fəlsəfə doktoru Sialə Rüstəmova və HETİ-nin direktoru, dosent Mahir Hacıyev imzalayıblar.

Институт генетических ресурсов НАНА (ИГР), Научно-исследовательский институт ветеринарии Центра аграрной науки и инноваций Министерства сельского хозяйства (НИИВ) и Научно-исследовательский институт животноводства (НИИЖ) подписали трехсторонний договор по научно-техническому сотрудничеству, а между ИГР и НИИЖ подписан договор по двухстороннему сотрудничеству.
Подписанные документы предусматривают выполнение задач, исходящих из «Стратегической дорожной карты по производству и обработки сельскохозяйственной продукции в Азербайджанской Республики», закона АР «О науке» и «Государственной программы по развитию разведения шелкопряда и шелководству за 2018-2025 гг. в Азербайджанской Республики».
Договоры подписаны директором ИГР, членом-корреспондентом НАНА Зейналом Акперовым, директором НИИВ, доктором философии по ветеринарии Сиалой Рустамовой и директором НИИЖ, доцентом Махиром Гаджиевым.