AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutu (GEİ), Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzi Baytarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu (BETİ) və Heyvandarlıq Elmi-Tədqiqat İnstitutu (HETİ) arasında birgə elmi-texniki əməkdaşlığa dair üçtərəfli, GEİ ilə HETİ arasında isə ikitərəfli müqavilə imzalanıb.
“Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalına və emalına dair Strateji Yol Xəritəsi”nə, “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa və “Azərbaycan Respublikasında baramaçılıq və ipəkçiliyin inkişafına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq imzalanan müqavilələrdə tərəflərin baramaçılıq və ipəkçilik, o cümlədən kənd təsərrüfatı heyvanlarının genetik ehtiyatlarının öyrənilməsi sahəsində birgə elmi-tədqiqatların aparılmasında, habelə elmi-pedaqoji, digər fəaliyyət sahələrində birgə əməkdaşlığı nəzərdə tutulur.
Müqavilələri GEİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzi BETİ-nin direktoru, baytarlıq üzrə fəlsəfə doktoru Sialə Rüstəmova və HETİ-nin direktoru, dosent Mahir Hacıyev imzalayıblar.

ANAS Institute of Genetic Resources of (IGR), the Veterinary Research Institute of the Center for Agrarian Science and Innovations of the Ministry of Agriculture (CASI) and the Research Institute of Animal Husbandry (RIAH) signed a tripartite agreement on scientific and technical cooperation. IGR and CASI signed an agreement on bilateral cooperation.
The signed documents provide for the implementation of tasks arising from the “Strategic Roadmap for the Production and Processing of Agricultural Products in the Republic of Azerbaijan”, the Law of the Republic of Azerbaijan “On Science” and the “State Program for the Development of Silkworm Breeding and Sericulture for 2018-2025 in the Republic of Azerbaijan”.
Agreements were signed by Director of IGR, correspondent member of ANAS Akparov Zeynal, Director of CASI, PhD in Veterinary Medicine Siala Rustamova and Director of RIAH, Associate Professor Mahir Gadjiev.