Genetik Ehtiyatlar İnstitutu ilə Respublika Taun Əleyhinə Stansiya arasında müqavilə imzalanıb
AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutu (GEİ) ilə Səhiyyə Nazirliyinin (SN) S.İmaməliyev adına Respublika Taun Əleyhinə Stansiyası (RTƏS)  arasında elmi-texniki əməkdaşlığa dair müqavilə imzalanıb.
Müqaviləni GEİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov və SN RTƏS-in direktoru Tahir Vəliyev imzalayıblar.
Beş il müddətinə imzalanan müqavilədə Azərbaycanda yoluxucu xəstəliklərin insan və kənd təsərrüfatı heyvanlarında yayılmasının bioloji, ekoloji və ictimai-sosial xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi, xəstəlik törədicilərinin genetik müxtəlifliyinin ölkə üzrə müəyyənləşdirilməsi, onların bioloji, ekoloji və ictimai-sosial amillərlə bağlılığının öyrənilməsi, mübarizə üsullarının hazırlanması kimi məsələlər nəzərdə tutulub.

Соглашение, подписанное между Институтом генетических ресурсов НАНА (ИГР) и Республиканской противочумной станцией (РПС) направлено на научно-техническое сотрудничество.
Документ подписали директор ИГР, член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов и директор РПС Тахир Валиев.
Договор, заключенный на пять лет, предполагает Изучение биологических, экологических и социально-социальных характеристик инфекционных заболеваний человека и сельскохозяйственных животных в Азербайджане, идентификация генетического разнообразия болезней в стране, а также изучение их приверженности биологическим, экологическим и социально-социальным факторам и др. совместные работы и мероприятия.