Yanvarın 18-də akad.Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İlk olaraq AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə gündəlikdəki məsələlər haqqında məlumat verib. Elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılması işinin təkmilləşdirilməsinə dair AMEA-nın təkliflərindən danışan alim bildirib ki, hazırda ölkəmizdə elmi fəaliyyətin təşkili, idarə edilməsi və inkişafı, elmi innovasiya fəaliyyətinin dəstəklənməsi və elmi nailiyyətlərin stimullaşdırılması sahələrində bir sıra tədbirlər həyata keçirilir. A.Əlizadə vurğulayıb ki, bu işlərin davamı olaraq Prezident İlham Əliyevin "Azərbaycan Respublikasında elmi və elmi- pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılması işinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" müvafiq Sərəncam imzalayıb və bu sənədin icrası ilə bağlı AMEA-nın öhdəsinə düşən bir sıra vəzifələrlə bağlı təkliflər hazırlanıb.
Tədbirdə KEB-in akademik-katibi, akademik Vaqif Fərzəliyev bölmənin 2018-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair məruzə ilə çıxış edib. Alim bldirib ki, hesabat ilində bölməyə daxil olan elmi müəssisələrin fəaliyyətində dövlət proqramları, AMEA rəhbərinin sərancamları, Rəyasət Heyətinin qərarları əsas götürülüb. Dövlət proqramlarının Tədbirlər Planının müvafiq bəndlərinin icrasından danışan alim "Аzərbаycаn Rеspublikаsındа sənayenin inkişafına dair 2015-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı", "Azərbaycan Respublikası regionlarının 2014-2018-ci illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı", "Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2016-2020-ci illərdə Dövlət Proqramı" üzrə həyata keçirilən işlər barədə məlumat verib.
Bölməyə dair statistik məlumatları nəzərə çatdıran akademik-katib ötən ildə elmi müəssisələrdə 12 problemə aid 43 mövzu üzrə tədqiqat işinin aparıldığını və 2 mövzunun tamamlandığını deyib. Qeyd edib ki, bölmənin elmi müəssisələri və respublikanın ali təhsil müəssisələri elmi fundamental tədqiqatlar sahəsində 14 mühüm elmi nəticə əldə ediblər. Natiq elmi müəssisələr tərəfindən təklif edilən 4 tətbiqi xarakterli işin müxtəlif təşkilatlarda sınaqdan keçirildiyini və müsbət nəticələr əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, ötən il bölmə institutlarının 30 Azərbaycan patenti, 33 qrant aldığını qeyd edib.
Bölmənin kadr hazırlığından danışan V.Fərzəliyev bildirib ki, elmi müəssisələrdə fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 45 doktorant və 56 dissertant, elmlər doktoru hazırlığı üzrə 33 doktorant və 30 dissertant təhsil alır. Alim bölmənin elmi müəssisələrində 24 fəlsəfə və 6 elmlər doktoru dissertasiyasının müdafiə olunduğunu, 13 işin isə müdafiəyə hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Əlavə edib ki, hesabat ilində magistratura pilləsinə dövlət sifarişi əsasında 15 nəfər qəbul olunub.
Nəşriyyatçılıq fəaliyyəti barədə də məlumat verən məruzəçi bildirib ki, institutların əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış 9 monoqrafiya və 1 kitab işıq üzü görüb. 258 məqalə İmpakt faktorlu jurnallarda çap olunub ki, bunlardan 130-u "Clarivate Analytics" bazasına daxil edilib. 488-i xaricdə olmaqla 1147 məqalə və tezis nəşr olunub.
V.Fərzəliyev bölmənin institutlarında beynəlxalq elmi əlaqələrin hesabat ilində də davam etdirildiyini, bu istiqamətdə mütəmadi tədbirlər həyata keçirildiyini söyləyib. Akademik-katib hesabatda ölkə başçısının fərman və sərəncamlarının, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarlarının və AMEA prezidentinin sərəncamlarının icrası, struktur dəyişiklikləri, keçirilən konfrans və yubileylər, təltiflər, xarici ezamiyyətlər, elm və təhsilin inteqrasiyası, gənc alim və mütəxəssislərin fəaliyyətləri və digər məsələlərə də toxunub.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında akademikler - İbrahim Quliyev, Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, Əhliman Əmiraslanov, Nazim Məmmədov, Vaqif Abbasov, Abel Məhərrəmov, Adil Qəribov, AMEA-nın müxbir üzvləri - Bilal Bilalov, Əminağa Sadıqov, Oktay Qasımov, i.ü.f.d. Nazim Şükürov və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Daha sonra Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Kimya Elmləri Bölməsi üzrə mühüm elmi nəticələr akademiyanın illik hesabatına daxil edilib. Dövlət proqramlarının icrası ilə əlaqədar görülmüş işlər bəyənilib. Kimya sahəsində elmi-tədqiqat, təhsil, kadr hazırlığı və digər istiqamətlərdə tapşırıqlar verilib.

Заслушан отчет о деятельности Отделения химических наук за 2018 год
18 января в Институте нефтехимических процессов имени академика Юсифа Мамедалиева Национальной академии наук Азербайджана состоялось очередное заседание Президиума НАНА.
Первым делом президент НАНА, академик Акиф Ализаде проинформировал собравшихся о вопросах, стоящих на повестке дня.
На мероприятии был расмотрен вопрос о научной и научно-организационной деятельности Отделения химических наук НАНА в 2018 году. Ученые, являющиеся сотрудниками научных учреждений и организаций отделения, представили данные о полученных важных научных результатах. Затем выступил академик-секретарь отделения, академик Вагиф Фарзалиев, который сообщил, что в своей деятельности в отчетном году научные учреждения отделения опирались на государственные программы, распоряжения руководителя НАНА и постановления Президиума. Говоря о реализации соответствующих пунктов государственных программ, ученый подробно рассказал о работах, проделанных в соответствии с «Государственной программой по развитию промышленности в Азербайджанской Республике на 2015-2020 годы», «Государственной программой социально-экономического развития регионов Азербайджанской Республики в 2014-2018 гг.», «Государственной программой реализации Национальной стратегии по развитию информационного общества в Азербайджанской Республике на 2016-2020 годы».
Приведя статистические данные по отделению, академик отметил, что в прошлом году в учреждениях отделения были проделаны исследовательские работы по 43-м темам, которые охватывали 12 проблем, 2 темы уже завершены. Он добавил, что научные учреждения отделения и высшие учебные заведения республики получили 14 важных научных результата в сфере фундаментальных научных исследований. Оратор сообщил, что 4 работы прикладного характера, которые были предложены научными учреждениями, прошли испытания в различных организациях, были получены положительные результаты. Академик-секретарь также добавил, что в отчетном году институты отделения получили 30 республиканских патентов и 33 гранта.
Говоря о подготовке кадров, академик отметил, что в научных учреждениях отделения по программе подготовки докторов философии обучаются 45 докторантов и 56 диссертантов, а по программе подготовки докторов наук – 33 докторанта и 30 диссертантов. Вагиф Фарзалиев сообщил, что в научных учреждениях были защищены 24 диссертации на соискание ученой степени доктора философии и 6 диссертаций на соискание ученой степени доктора наук, 13 работ готовы к защите. Он добавил, что в отчетном году на основе государственного заказа в магистратуру поступили 15 человек.
Говоря об издательской деятельности, докладчик отметил, что были изданы 1 книга и 9 монографий, подготовленных сотрудниками институтов, в журналах с импакт-фактором опубликованы 258 статей, 130 из которых напечатаны в журналах, вошедших в базу «Clarivate Analytics»; также изданы 1147 статей и тезисов, 488 из которых увидели свет за рубежом.
Оратор сообщил, что в отчетном году в институтах отделения была продолжена работа по налаживанию международных научных связей, в данной сфере постоянно осуществлялись соответствующие мероприятия. В своем отчете академик-секретарь также затронул такие вопросы, как исполнение указов и распоряжений Президента республики, постановлений Президиума НАНА и распоряжений президента НАНА, структурные изменения, прошедшие конференции и юбилеи, награждения, зарубежные командировки, интеграция науки и образования, деятельность молодых ученых и специалистов и т.д.
После прослушивания доклада состоялись дискуссии, были озвучены ответы на вопросы. Постановлением Президиума важные научные результаты, полученные в Отделении химических наук НАНА, были включены в годовой отчет Академии. Работы, проделанные в связи с выполнением государственных программ, были одобрены. Были даны поручения, нацеленные на повышение уровня научно-исследовательской и педагогической деятельности в области химических наук, подготовки кадров и т.д.