Yanvarın 18-də akad.Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İlk olaraq AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə gündəlikdəki məsələlər haqqında məlumat verib. Elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılması işinin təkmilləşdirilməsinə dair AMEA-nın təkliflərindən danışan alim bildirib ki, hazırda ölkəmizdə elmi fəaliyyətin təşkili, idarə edilməsi və inkişafı, elmi innovasiya fəaliyyətinin dəstəklənməsi və elmi nailiyyətlərin stimullaşdırılması sahələrində bir sıra tədbirlər həyata keçirilir. A.Əlizadə vurğulayıb ki, bu işlərin davamı olaraq Prezident İlham Əliyevin "Azərbaycan Respublikasında elmi və elmi- pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılması işinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" müvafiq Sərəncam imzalayıb və bu sənədin icrası ilə bağlı AMEA-nın öhdəsinə düşən bir sıra vəzifələrlə bağlı təkliflər hazırlanıb.
Tədbirdə KEB-in akademik-katibi, akademik Vaqif Fərzəliyev bölmənin 2018-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair məruzə ilə çıxış edib. Alim bldirib ki, hesabat ilində bölməyə daxil olan elmi müəssisələrin fəaliyyətində dövlət proqramları, AMEA rəhbərinin sərancamları, Rəyasət Heyətinin qərarları əsas götürülüb. Dövlət proqramlarının Tədbirlər Planının müvafiq bəndlərinin icrasından danışan alim "Аzərbаycаn Rеspublikаsındа sənayenin inkişafına dair 2015-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı", "Azərbaycan Respublikası regionlarının 2014-2018-ci illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı", "Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2016-2020-ci illərdə Dövlət Proqramı" üzrə həyata keçirilən işlər barədə məlumat verib.
Bölməyə dair statistik məlumatları nəzərə çatdıran akademik-katib ötən ildə elmi müəssisələrdə 12 problemə aid 43 mövzu üzrə tədqiqat işinin aparıldığını və 2 mövzunun tamamlandığını deyib. Qeyd edib ki, bölmənin elmi müəssisələri və respublikanın ali təhsil müəssisələri elmi fundamental tədqiqatlar sahəsində 14 mühüm elmi nəticə əldə ediblər. Natiq elmi müəssisələr tərəfindən təklif edilən 4 tətbiqi xarakterli işin müxtəlif təşkilatlarda sınaqdan keçirildiyini və müsbət nəticələr əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, ötən il bölmə institutlarının 30 Azərbaycan patenti, 33 qrant aldığını qeyd edib.
Bölmənin kadr hazırlığından danışan V.Fərzəliyev bildirib ki, elmi müəssisələrdə fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 45 doktorant və 56 dissertant, elmlər doktoru hazırlığı üzrə 33 doktorant və 30 dissertant təhsil alır. Alim bölmənin elmi müəssisələrində 24 fəlsəfə və 6 elmlər doktoru dissertasiyasının müdafiə olunduğunu, 13 işin isə müdafiəyə hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Əlavə edib ki, hesabat ilində magistratura pilləsinə dövlət sifarişi əsasında 15 nəfər qəbul olunub.
Nəşriyyatçılıq fəaliyyəti barədə də məlumat verən məruzəçi bildirib ki, institutların əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış 9 monoqrafiya və 1 kitab işıq üzü görüb. 258 məqalə İmpakt faktorlu jurnallarda çap olunub ki, bunlardan 130-u "Clarivate Analytics" bazasına daxil edilib. 488-i xaricdə olmaqla 1147 məqalə və tezis nəşr olunub.
V.Fərzəliyev bölmənin institutlarında beynəlxalq elmi əlaqələrin hesabat ilində də davam etdirildiyini, bu istiqamətdə mütəmadi tədbirlər həyata keçirildiyini söyləyib. Akademik-katib hesabatda ölkə başçısının fərman və sərəncamlarının, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarlarının və AMEA prezidentinin sərəncamlarının icrası, struktur dəyişiklikləri, keçirilən konfrans və yubileylər, təltiflər, xarici ezamiyyətlər, elm və təhsilin inteqrasiyası, gənc alim və mütəxəssislərin fəaliyyətləri və digər məsələlərə də toxunub.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında akademikler - İbrahim Quliyev, Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, Əhliman Əmiraslanov, Nazim Məmmədov, Vaqif Abbasov, Abel Məhərrəmov, Adil Qəribov, AMEA-nın müxbir üzvləri - Bilal Bilalov, Əminağa Sadıqov, Oktay Qasımov, i.ü.f.d. Nazim Şükürov və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Daha sonra Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Kimya Elmləri Bölməsi üzrə mühüm elmi nəticələr akademiyanın illik hesabatına daxil edilib. Dövlət proqramlarının icrası ilə əlaqədar görülmüş işlər bəyənilib. Kimya sahəsində elmi-tədqiqat, təhsil, kadr hazırlığı və digər istiqamətlərdə tapşırıqlar verilib.

Division of Chemical Sciences reported on scientific-organizational activities for 2018
Institute of Petrochemical Processes named after Academician Yusif Mammadaliyev held the next meeting on January 18 at ANAS Presidium.
Firstly, President of ANAS, academician Akif Alizadeh informed on issues on the agenda.
The event considered the issue of scientific and scientific-organizational activities of the Division of Chemical Sciences  of ANAS for 2018. Scientists of scientific institutions and organizations of the Division informed on the obtained important scientific results.
Then, Academician-Secretary of the Division, academician Vagif Farzaliyev reported that, the scientific institutions of the Division in their activities for the 2018 relied on government programs. Speaking about the implementation of the state programs, scientist spoke in detail about the work done in accordance with the “State Program for the Development of Industry in the Republic of Azerbaijan for 2015-2020”, “State Program for the Social and Economic Development of Regions of the Republic of Azerbaijan in 2014-2018”, “State Program for the Implementation of the National Strategy for the Development of the Information Society in the Republic of Azerbaijan for 2016-2020”.
In 2018, was carried out the research work on 43 topics covered 12 issues, 2 topics have already been completed. He added that, the scientific institutions of the department and higher educational institutions of the republic received 14 important scientific results in the field of basic scientific research. The speaker said that 4 works of an applied nature, which were proposed by scientific institutions, were tested in various organizations, positive results were obtained. Academician-Secretary also added that, in 2018, institutes of the Division received 30 republican patents and 33 grants.
Speaking on training, academician noted that, 45 doctoral students and 56 PhDs are trained in the departments of the Division for the training of PhD students of philosophy and 33 doctoral students and 30 candidates for dissertation at the training program of doctors of science. Vagif Farzaliyev said that, 24 theses for the degree of Doctor of Philosophy and 6 theses for the degree of Doctor of Science were defended in scientific institutions, 13 works are ready for defense. He added that, in the reporting year on the basis of the state order in the magistracy received 15 people.
Speaking about publishing, the speaker noted that, 1 book and 9 monographs prepared by institute employees published 258 articles in impact-factor journals, 130 of which were published in the journals included in the Clarivate Analytics database; 1147 articles and abstracts were also published, 488 were published abroad.
Then, were held discussions on report. By the decree of the Presidium, important scientific results obtained at ANAS Division of Chemical Sciences were included in the annual report of the Academy, were given instructions aimed to improving the level of research and teaching activities in the field of chemical sciences, personnel training, etc.