Fevralın 12-də AMEA ilə “Azərkosmos” ASC-nin birgə layihələrinin müzakirəsinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev son iki ildə AMEA-nın beş institutunun “Azərkosmos” ASC ilə müştərək qrand layihələrdə iştirak etdiyini və birgə təqdiqatlar apardığını deyib.
Daha sonra “Azərkosmos” ASC-nin qrup rəhbəri Aqil Əhmədov təmsil etdiyi qurumun fəaliyyətinə dair təqdimatla çıxış edib. Qrup rəhbəri “Azersky” peykinin xidmətlərindən, optik və radar peyklər vasitəsilə təsvirlərin alınması və onların rəqəmsal emalı, bitki örtüyü xəritəsinin yaradılması və məhsuldarlığının proqnozlaşdırılması, suvarma sistemləri tətbiq olunmuş sahələrin peyk təsvirlərinin əldə edilməsi, respublikanın müxtəlif ərazilərində aparılan kosmik monitorinq, ölkə ərazisində göllərin kadastrının hazırlanması və s. istiqamətlərdə görülən işləri diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın müvafiq institutları ilə birgə həyata keçirilən tədqiqatların əhəmiyyətini vurğulayan A.Əhmədov bildirib ki, bu tədqiqatlar əsasən bir çox rayonlarda torpaqların şoranlaşmasının, bəzi neft və qaz çıxarılan ərazilərin çirklənməsinin müəyyən edilməsi, işğal olunmuş ərazilərdə filiz yataqlarının monitorinqi və digər müştərək işlərdən ibarətdir.
Təqdimatda A.Əhmədov təklif olunan əməkdaşlıq istiqamətlərini də sadalayıb. Qeyd edib ki, bu istiqamətlər kənd təsərrüfatı, ekologiya, coğrafiya, torpaqşünaslıq, geologiya, energetika, neft-qaz, alternativ enerji və başqa sahələri əhatə edir.
Sonra “Azərkosmos” ASC-nin sədr müavini Rövşən Rüstəmov təmsil etdiyi qurumun AMEA ilə birgə əməkdaşlıq imkanlarından söz açıb. O, qeyd olunan sahələrdə tədqiqatların dəstəklənməsinin zəruriliyini qeyd edərək, bu istiqamətdə akademiyanın təcrübəsinin öyrənilməsinin böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. R.Rüstəmov gələcəkdə kosmosun birgə tədqiqi, nanopeyklərin hazırlanması, kosmik eksperimentlər və s. sahələrdə fəaliyyətin perspektiv planda olduğunu deyib.
Görüşdə Rəyasət Heyətinin üzvü v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Bilal Bilalov, Strateji Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin rəhbəri, siyasi elmlər doktoru Fətəli Abdullayev, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, AMEA-nın aqrar məsələlər üzrə müşaviri, akademik Qərib Məmmədov, Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilov, Zoologiya İnstitutunun direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifov və başqaları çıxış ediblər.
Tədbirdə əldə olunan peyk təsvirlərinin arxivləşdirilməsi və qorunması, bu arxivlərdən tədqiqatçıların istifadə imkanları, topoqrafik deşifrələmə, kosmos siqnallarının təhrif olunmadan alınması, təsvirlərin əldə edilməsi zamanı yerüstü ölçmələr, ərazilərin spektral xassələrinə görə təsnifatı, təbii fəlakətlər zamanı müəyyən vaxt şəraitində ardıcıl müşahidəetmə və digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb.

A meeting devoted to the discussion of joint projects with “Azerspace” and ANAS was held.
The meeting was attended by the Vice-President of ANAS, academician Ibrahim Guliyev, Deputy Chairman of “Azerspace” OJSC Rovshan Rustamov, Academician-Secretary of ANAS Division of Earth Sciences, academician Fakhraddin Kadirov, Advisor of ANAS on Agricultural Issues, academician Garib Mammadov, corresponding member of ANAS Bilal Bilalov, head of the Center for Strategic Scientific Research of ANAS, Doctor of Political Sciences Fatali Abdullayev, head of the Head Office of Science and Education of the Presidium of ANAS, corresponding member of ANAS Aminaga Sadigov and other representatives of both organizations.
Opening the event academician Ibrahim Guliyev said that, over the past two years, 5 Institutes of ANAS have participated in grand projects jointly with “Azerspace” have been taken important steps for implemention of joint research.
Head of the “Azerspace“ OJSC group Agil Ahmmadov delivered a paper on activities of the organization he represents. The team leader spoke about the work done in such areas as the operation of the Azersky satellite, taking pictures using optical and radar satellites and their digital processing, creating a map of vegetation and forecasting yields, obtaining satellite images of the areas where irrigation systems were used, conducting space monitoring at various sites of the republic, compiling an inventory of lakes in the country, etc.
Agil Ahmmadov also listed the areas in which he proposed to cooperate. He said that, these areas cover such sectors as agriculture, ecology, geography, soil science, geology, energy, oil and gas, alternative energy, etc.
At the event, Deputy Chairman of “Azerspace“ OJSC Rovshan Rustamov spoke about the possibilities of cooperation between the Academy and OJSC. Noting the importance of conducting research in the above areas, he stressed that, it is necessary to study the significant experience of the academy in these areas.
Academician Garib Mammadov, corresponding members of ANAS Bilal Bilalov, Aminaga Sadigov, Doctor of Political Sciences Fatali Abdullayev, Director of the Shamakhi Astrophysical Observatory of ANAS, corresponding member of ANAS Namig Jalilov, Director of the Institute of Zoology of ANAS, PhD in Physics and Mathematics of ANAS Elman Yusifov and others spoke.