Tanınmış neftçi alim, AMEA-nın müxbir üzvü Zöhhak Yaqub oğlu Abbasov 2019-cu il martın 1-də ömrünün 80-ci ilində vəfat edib.
Zöhhak Abbasov 1939-cu il aprelin 10-da Goranboy rayonunun Sarov kəndində anadan olmuşdu. O, 1956-cı ildə Gəncə Neft Texnikumunu, 1961-ci ildə Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası) dağ mühəndis ixtisası üzrə bitirmişdi.
1973-cü ildə texnika elmləri namizədi və 1989-cu ildə elmlər doktoru elmi dərəcələrini almış, 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdi.
Z.Abbasov 1961-1965-ci illərdə Qazaxıstanda “Xəzəryanı geoloji-kəşfiyyat ekspedisiyasında” operator, dərin qazma üzrə böyük geoloq, 1965-ci ildə qazma idarəsinin baş geoloqu, 1965-1975-ci illərdə “Qaradağneft” Neftqazçıxarma İdarəsinin nəzdində Elmi-Tədqiqat İstehsalat İşləri Sexinin elmi-tədqiqat laboratoriyasında mühəndis, baş mühəndis və bu müəssisənin direktoru vəzifələrində çalışmışdı.
O, 1969-1973-cü illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Dərin Neft-Qaz Yataqları Problemləri İnstitutunun aspirantı olmuşdu. 1975-ci ildən başlayaraq həmin qurumda böyük elmi işçi, Neft-qaz hasilatı texnikası şöbəsinin müdiri və 1995-2003-cü illərdə isə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini işləmişdi. 2003-cü ildən AMEA-nın Geologiya İnstitutunda Neft-qaz hasilatı texnologiyası şöbəsinin müdiri, 2016-2017-ci illərdə isə Neft və Qaz İnstitutunda Qaz-kondensat sistemlərində faza keçidləri və böhran halları şöbəsinin müdiri idi.
Z.Abbasovun fəaliyyətinin əsas elmi istiqamətləri qazkondensat qarışığının yüksək təzyiq və temperatur şəraitində faza vəziyyətinin eksperimental və analitik öyrənilməsi, onların əsasında lay və quyuların göstəricilərini hesablamaq üçün yeni metodiki yanaşmaların işlənib hazırlanması, qazkondensat quyularının məhsuldarlığını artırmaq məqsədilə onların quyuətrafı zonasının müxtəlif qazlarla işlənilməsi, məsaməli mühitin kollektorların və onları doyduran flüidlərin xassələrini nəzərə almaqla retroqrad proseslərinin mexanizminin öyrənilməsi və s. təşkil edirdi.
Tanınmış neftçi 162 elmi işin, o cümlədən 3 monoqrafiya, ixtiralara görə 5 müəlliflik şəhadətnaməsi, 4 Azərbaycan  və 1 Rusiya patentinin, 3 metodiki tövsiyənin müəllifi idi. Onun rəhbərliyi ilə 8 elmlər namizədi yetişdirilmişdi.
Alim 1997-ci ildən indiyədək ABŞ-ın Neftçi-Mühəndislər Cəmiyyətinin üzvü idi. Cəmiyyətin Azərbaycan bölməsinin yaradıcılarından biri olan Z.Abbasov 1997-1998-ci illərdə bu təşkilatın vitse-prezidenti vəzifəsində çalışmışdı. O, respublika qrant layihələrinin rəhbəri və iştirakçısı idi.
AMEA-nın müxbir üzvü Z.Abbasovun elmi fəaliyyəti dövlətimiz tərəfindən də yüksək qiymətləndirilmiş, o, “Əmək veteranı”, “SSRİ ixtiraçısı”, “Tərəqqi” medalları ilə təltif olunmuşdu.
Tanınmış alim və səmimi insan Zöhhak Abbasovun xatirəsi onu tanıyanların qəlbində daim yaşayacaqdır.

Научное сообщество Азербайджана понесло тяжелую утрату
Известный ученый, заведующий отделом Института геологии и геофизики, член-корреспондент Национальной Академии наук Азербайджана Аббасов Зоххак Якуб оглы скончался на 80 году жизни 1 марта 2019 года.
Зоххак Аббасов родился 10 апреля 1939 года в селении Саров Горанбойского района. В 1961 году окончил Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности по специальности горной инженерии.
В 1973 году защитил кандидатскую диссертацию по технике, а в 1989 году получил ученую степень доктора наук, в 2001 году был избран членом-корреспондентом НАНА Азербайджана.
В 1961-1965 гг. З. Аббасов был оператором «Прикаспийской геологоразведочной экспедиции» в Казахстане, старшим геологом по глубокому бурению, в 1965 году перешел на должность главного геолога управления бурения, в 1965-1975 гг. был инженером, главным инженером и директором лаборатории Научно-исследовательского производственного цеха при Управление нефтегазодобычи «Гарадагнефть».
В 1969-1973 гг. был аспирантом в Институте проблем глубоких нефтегазовых залежей НАН Азербайджана, с 1975 года старшим научным сотрудником этого учреждения. С 2003 года стал заведующим отделом Института геологии и геофизики Национальной академии наук Азербайджана.
Основные научные достижения ученого - аналитическое и экспериментальное изучение фазового состояния флюидов при высоких термобарических условиях и разработка на их базе новых методических подходов расчета показателей газовых и газоконденсатных пластов и скважин, обработка призабойной зоны газоконденсатных скважин в целях повышения их продуктивности, изучение механизма ретроградных процессов с учетом коллекторских и физико-химических свойств пористой среды и насыщающих ее флюидов; впервые уравнение энергии для вертикального потока газа и газоконденсатной смеси решено с учетом работы расширения газа, термодинамического эквивалента сил трения, фазовых переходов и принципиально новой схемы расчета баланса энергии для мгновенной массы газа на участке конечной длины; им изучен механизм влияния остаточной воды на углеводородотдачу залежи c учетом фазового состояния флюидов, коллекторских свойств пород и термобарических условий в пласте.
Известный геолог был автором 162 научных работ, 3 монографий, 5 изобретений, 4 азербайджанских и 1 российского патента. Под его руководством подготовлены 8 кандидатов наук.
С 1997 года ученый был членом Общества инженеров- нефтяников США, в 1997-1998 был вице-президентом этой организации. Он был удостоен званий «Ветеран труда», «Изобретатель СССР», а также медали «Терегги».