Akademik İsa Həbibbəyli Qubada “Azərbaycan – Özbəkistan Türk dünyası Tanıtım və Mədəniyyət Mərkəzi”nin açılışında iştirak edib
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) Quba filialında “Azərbaycan – Özbəkistan Türk dünyası Tanıtım və Mədəniyyət Mərkəzi”nin açılışına həsr edilmiş elmi-praktik konfrans keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin, Nizami Gəncəvi adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba filialının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransdan əvvəl filialın direktoru dosent Yusif Alıyev və qonaqlar Ulu Öndər Heydər Əliyevin Quba şəhərində yerləşən abidəsini və Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib.
Sonra filialda “Azərbaycan mütəfəkkirləri” barelyefinin açılışı olub və ardınca  “Azərbaycan – Özbəkistan Türk dünyası Tanıtım və Mədəniyyət Mərkəzi”nə baxış keçirilib.
Rəsmi və bədii hissələrdən ibarət olan konfransda AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, ADPU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru professor Mahirə Hüseynova, Quba RİH başçısının müavini Səidə Abasova, Nizami Gəncəvi adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru professor Abdulqappor Qırğızbayev, azərbaycanlı rəssam-modelyer, Əməkdar incəsənət xadimi Fəxriyyə Xələfova, “Özbəkistan-Azərbaycan” Dostluq Cəmiyyətinin icraçı direktoru professor Erkin Nuriddinov, ADPU-dan və Türkiyə universitetlərindən gəlmiş ziyalılar, Quba rayon ictimaiyyəti, şəhid ailələri, qazilər, filialın professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak edib.
Açılış nitqlərindən sonra filialın elm, təhsil və pedaqoji kadr hazırlığı sahələrində yüksək nailiyyətlər əldə etmiş, bu sahələrin inkişafına xüsusi töhfə vermiş, sosial-mədəni inkişafda fəal iştirak etmiş bir qrup əməkdaşa “Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin 100 illiyi (1921–2021)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı təqdim olunub.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının və Özbəkistan Respublikasının Xalq artisti Gülyanaq Məmmədovanın iştirakı və ADPU-nun Quba filialının və Quba Xaçmaz Regional Mədəniyyət İdarəsinin tabeliyində olan Quba Uşaq Musiqi Məktəbinin birgə təşkilatçılığı ilə hazırlanmış bədii hissə təqdim edilib.
Konfransdan sonra qonaqlar ADPU-nun Quba filialının tələbələrilə görüşüb, dərs prosesini izləyib, müəssisə ilə tanış olublar.

Scientific-practical conference dedicated to the opening of “Azerbaijan-Uzbekistan Turkic world Promotion and Cultural Center” was held at the Guba branch of the Azerbaijan State Pedagogical University (ASPU). The event was co-hosted by ASPU, Tashkent State Pedagogical University (TSPU) named after Nizami Ganjavi and by Guba branch of the ASPU. Before the conference, Isa Habibbeyli, president of ANAS, Yusif Aliyev, the director of the branch and the guests visited the statue of National Leader Heydar Aliyev and the Alley of Martyrs in Guba.
Later on, the opening of the bas-relief of “Azerbaijan thinkers” was held and the guests got acquainted with the Azerbaijan- Uzbekistan Turkic World Promotion and Cultural Center at the Guba branch.
Isa Habibbeyli, president of ANAS, vice-rector for international relations of ASPU, professor Mahira Huseynova, deputy head of the Executive Power of Guba district Saida Abasova, rector of Tashkent State Pedagogical University named after Nizami Ganjavi, professor Abdugappor Girgizboyev, honored art worker, Azerbaijan fashion designer Fakhriya Khalafova, executive director of Uzbekistan-Azerbaijan Friendship Society, professor Erkin Nuriddinov, intellectuals from Azerbaijan State Pedagogical University and Turkish universities, Martyrs’s families, veterans, teachers and students of the Guba branch participated at the conference. After the speeches, the jubilee medals of the Republic of Azerbaijan on “100th anniversary of Azerbaijan State Pedagogical University (1921-2021)” were presented to a group of members of the Guba branch who gained success in staff training in the sphere of science, education and pedagogy and contributed for development of these directions, actively participated in the social-cultural development.
A concert was also organized during the event.
At the end of the conference the guests met with the students of Guba branch of ASPU, watched the lesson process and got acquainted with the branch.