Akademik İsa Həbibbəyli Qubada “Azərbaycan – Özbəkistan Türk dünyası Tanıtım və Mədəniyyət Mərkəzi”nin açılışında iştirak edib
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) Quba filialında “Azərbaycan – Özbəkistan Türk dünyası Tanıtım və Mədəniyyət Mərkəzi”nin açılışına həsr edilmiş elmi-praktik konfrans keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin, Nizami Gəncəvi adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba filialının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransdan əvvəl filialın direktoru dosent Yusif Alıyev və qonaqlar Ulu Öndər Heydər Əliyevin Quba şəhərində yerləşən abidəsini və Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib.
Sonra filialda “Azərbaycan mütəfəkkirləri” barelyefinin açılışı olub və ardınca  “Azərbaycan – Özbəkistan Türk dünyası Tanıtım və Mədəniyyət Mərkəzi”nə baxış keçirilib.
Rəsmi və bədii hissələrdən ibarət olan konfransda AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, ADPU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru professor Mahirə Hüseynova, Quba RİH başçısının müavini Səidə Abasova, Nizami Gəncəvi adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru professor Abdulqappor Qırğızbayev, azərbaycanlı rəssam-modelyer, Əməkdar incəsənət xadimi Fəxriyyə Xələfova, “Özbəkistan-Azərbaycan” Dostluq Cəmiyyətinin icraçı direktoru professor Erkin Nuriddinov, ADPU-dan və Türkiyə universitetlərindən gəlmiş ziyalılar, Quba rayon ictimaiyyəti, şəhid ailələri, qazilər, filialın professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak edib.
Açılış nitqlərindən sonra filialın elm, təhsil və pedaqoji kadr hazırlığı sahələrində yüksək nailiyyətlər əldə etmiş, bu sahələrin inkişafına xüsusi töhfə vermiş, sosial-mədəni inkişafda fəal iştirak etmiş bir qrup əməkdaşa “Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin 100 illiyi (1921–2021)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı təqdim olunub.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının və Özbəkistan Respublikasının Xalq artisti Gülyanaq Məmmədovanın iştirakı və ADPU-nun Quba filialının və Quba Xaçmaz Regional Mədəniyyət İdarəsinin tabeliyində olan Quba Uşaq Musiqi Məktəbinin birgə təşkilatçılığı ilə hazırlanmış bədii hissə təqdim edilib.
Konfransdan sonra qonaqlar ADPU-nun Quba filialının tələbələrilə görüşüb, dərs prosesini izləyib, müəssisə ilə tanış olublar.

Академик Иса Габиббейли принял участие в открытии «Азербайджано-узбекского центра продвижения и культуры тюркского мира» в Губе
В Губинском филиале Азербайджанского государственного педагогического университета (АГПУ) состоялась научно-практическая конференция, посвященная открытию «Азербайджано-узбекского центра продвижения и культуры тюркского мира».
Мероприятие прошло при совместной организации Азербайджанского государственного педагогического университета, Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами и Губинского филиала АГПУ.
До начала конференции директор филиала доцент Юсиф Алиев и участники мероприятия посетили памятник общенациональному лидеру Гейдару Алиеву и Аллею шехидов в Губе.
Затем в филиале состоялось открытие барельефа «Мыслители Азербайджана». Далее гости ознакомились с «Азербайджано-узбекским центром продвижения и культуры тюркского мира».
На конференции, которая состояла из официальной и художественной частей, приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, проректор АГПУ по международным связям профессор Махира Гусейнова, заместитель главы ИВ Губинского района Саида Аббасова, ректор Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами профессор Абдугаффор Кыргызбаев, художник-модельер, заслуженный деятель искусств Фахрия Халафова, исполнительный директор Общества дружбы «Узбекистан-Азербайджан» профессор Эркин Нуриддинов, представители АГПУ и турецких университетов, общественность Губинского района, семьи шехидов, гази, профессорско-преподавательский и студенческий состав филиала.
После вступительных речей группе сотрудников филиала, которые достигли больших успехов в научной и образовательной деятельности, а также в области подготовки педагогических кадров, внесли особый вклад в развитие этих сфер и принимали активное участие в социальном и культурном развитии, были вручены юбилейные медали Азербайджанской Республики «100-летие Азербайджанского государственного педагогического университета (1921–2021)».
Затем при участии народной артистки Азербайджанской Республики и Республики Узбекистан Гюльянаг Мамедовой и при совместной организации Губинского филиала АГПУ и Детской музыкальной школы города Губа, которая функционирует под ведомством Губа-Хачмазского регионального управления культуры, прошла художественная часть мероприятия.
После конференции гости встретились со студентами Губинского филиала АГПУ, ознакомились с процессом обучения и самим учреждением.