AMEA N.Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Aran regional filialı Kürdəmir rayon Mərkəzi Kitabxanası ilə birgə Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, istedadlı nasir, tanınmış ədəbiyyatşünas alim, ictimai xadim və pedaqoq, Xalq yazıçısı İsmayıl Şıxlının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirib.
Tədbirdə muzeyin Aran regional filialının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yaqut Bahadurqızı İsmayıl Şıxlının zəngin irsindən, obrazlar qalereyasından, əsərlərinin bədii-estetik xüsusiyyətlərindən bəhs edib. Bildirib ki, görkəmli alim öz yaradıcılığı ilə Azərbaycan xalqının bədii fikir salnaməsinə yeni səhifə yazmış söz ustadlarından biridir.
Sonra Kürdəmir rayon 6 saylı tam orta məktəbin dil-ədəbiyyat müəllimi Flora Əliyeva çıxış edərək İsmayıl Şıxlının klassik irsin ənənələrini uğurla davam etdirdiyini, folklor xəzinəsindən bəhrələndiyini, onun yaratdığı əsərlərdə dərin fəlsəfi mənanın olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə şairə Yadigar Təvəkkül, Kürdəmir rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sisteminin direktoru İradə Mahmudova çıxış edərək yazıçının zəngin ədəbi-bədii irsi ilə bağlı fikirlər səsləndirib, onun fəaliyyətinin bütövlükdə azərbaycançılıq məfkurəsinə sədaqətin və ənənəvi dəyərlərə ehtiramın bariz nümunəsi olduğunu söyləyiblər.
Daha sonra Kürdəmir rayon Mərkəzi Kitabxanasının əməkdaşları Məhinə Şirəliyeva və Məryəm Əliyeva yazıçının sevilən əsərlərindən seçmələr səsləndiriblər.
Sonda İsmayıl Şıxlının “Dəli Kür” romanı əsasında çəkilmiş eyniadlı filmdən fraqmentlər nümayiş etdirilib.

Aran regional branch of the National Museum of Azerbaijan Literature named after N.Ganjavi jointly with the Central Library of Kurdamir held an event dedicated to the 100th jubilee of prominent Azerbaijani literature specialist, talented poet, well-known literary scholar, public figure and educator, People's writer Ismayil Shikhli.
The director of the Aran regional branch of the museum, PhD in philology Yagut Bahadurqizi talked about the rich heritage of Ismayil Shikhli, the gallery of images, the artistic-aesthetic features of his works. He noted that the outstanding scientist is one of the masterpieces who opened new era in literature.
Then, Flora Aliyeva, a teacher of language and literature at the Kurdamir district secondary school No 6, said that Ismayil Shikhli’s heritage enriche folklore treasure, and it is noticed in his works.
The poet Yadigar Tavakkul, director of the Kurdamir Centrali Library System Irada Mahmudova spoke on the literary and artistic heritage of the writer and said that his activity as a vivid example of devotion to the Azerbaijani ideology and respect for traditional values.
Later, employees of the Central Library of the Kurdamir district Mahina Shiraliyeva and Maryam Aliyeva performed the favorite works of the writer.