Novruz bayramı türkdilli xalqlarda etno-mədəni hadisədir
Bu gün AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Novruz bayramına həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Novruz bayramının ölkəmizdə xalqımızın milli tarixi bayramı kimi qeyd edildiyini bildirib. İnstitut əməkdaşlarını və tədbirdə iştirak edən qonaqları bayram münasibətilə təbrik edən alim onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra institutun Şifahi xalq ədəbiyyatı və yazılı abidələr şöbəsinin müdiri, Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin sədri, professor Məhərrəm Qasımlı, AMEA Qadınlar şurasının sədri, professor Rəna Mirzəzadə çıxış edərək öz təbriklərini çatdırıblar.
Tədbirdə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aynur Xəlilovanın “Novruz türk etno-mədəni hadisəsi kimi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.

Праздник Новруз - этнокультурное событие у тюркоязычных народов
Сегодня в Институте литературы им. Низами Гянджеви Национальной Академии Наук Азербайджана прошло мероприятие, посвященное празднику Новруз.
Вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли сказал, что праздник Новруз в нашей стране отмечается как национальный праздник нашего народа. Поздравляя сотрудников института и гостей с праздником, ученый пожелал им успехов в дальнейшей деятельности.
Далее выступили заведующий отделом института, председатель Союза ашугов Азербайджана, профессор Магеррам Гасымлы и председатель Совета женщин НАНА, профессор Рена Мирзазаде.
В ходе мероприятия д.ф.п.ф., доцент Айнур Халилова выступила с докладом на тему «Праздник Новруз как этнокультурное событие у тюркоязычных народов».