Novruz bayramı türkdilli xalqlarda etno-mədəni hadisədir
Bu gün AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Novruz bayramına həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Novruz bayramının ölkəmizdə xalqımızın milli tarixi bayramı kimi qeyd edildiyini bildirib. İnstitut əməkdaşlarını və tədbirdə iştirak edən qonaqları bayram münasibətilə təbrik edən alim onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Daha sonra institutun Şifahi xalq ədəbiyyatı və yazılı abidələr şöbəsinin müdiri, Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin sədri, professor Məhərrəm Qasımlı, AMEA Qadınlar şurasının sədri, professor Rəna Mirzəzadə çıxış edərək öz təbriklərini çatdırıblar.
Tədbirdə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aynur Xəlilovanın “Novruz türk etno-mədəni hadisəsi kimi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.

Today, ANAS Institute of Literature after Nizami Ganjavi held an event dedicated to the Novruz holiday.
ANAS Vice-President, Director of the institute, academician Isa Habibbeyli said that, Novruz holiday is celebrated in our country as a national holiday of our people. Congratulating the staff of the institute and guests on the holiday, the scientist wished them success in their future activities.
Then, head of the Department of the institute, chairman of the Union of Ashugs of Azerbaijan, Professor Maharram Gasimli and chairman of ANAS Council of Women, Professor Rana Mirzazadeh delivered a speech.
During the event, PhD in Philology, Associate Professor Aynur Khalilova delivered a paper on “Novruz holiday as an ethno-cultural event among Turkic-speaking peoples”.