AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun, Türkiyənin Özyeğin Universitetinin hüquq fakültəsinin və Vəkillər Kollegiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Hüquqi məsuliyyət” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfrans Prezident İlham Əliyevin "Görkəmli publisist və tənqidçi, tanınmış hüquqşünas və şərqşünas alim Əhməd bəy Ağaoğlunun anadan olmasının 150 illiyinin keçirilməsi haqqında" 2019-cu il 10 aprel tarixli Sərəncamına əsasən təşkil edilib.
Tədbirdə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, professor Aytən Mustafazadə hüquq sisteminin müxtəlif sahələri üzrə hüquqi məsuliyyət, eləcə də ölkəmizdə və beynəlxalq aləmdə aktual sahələri olan süni intellekt və tibb hüququ, bu sahə üzrə mövcud problemləri tənzimləyən qanunvericilik aktları, cinayət, mülki məsuliyyət barədə məlumat verib.
Sonra çıxış edən Vəkillər Kollegiyasının İntizam Komissiyasının sədri Şahmar Məmmədov vəkillərin hüquq sistemində zəruri rolu, hüquqların müdafiəsi istiqamətində görülmüş işlər, hüquqi məsuliyyətin tətbiqi zərurəti barədə danışıb.
Özyeğin Universitetinin hüquq fakültəsinin dekanı, hüquq elmləri doktoru, professor Yener Ünver konfransın Azərbaycan və Türkiyənin hüquqşünasları arasında elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsində mühüm rol oynayacağını vurğulayıb. O, Türkiyədə mövcud hüquqi məsuliyyətdən danışıb.

Состоялась международная научная конференция на тему «Правовая ответственность»
Международная научная конференция на тему «Правовая ответственность» была проведена совместно Институтом права и прав человека НАНА, юридическим факультетом Турецкого университета "Özyeğin" и Коллегией адвокатов.
Конференция была организована в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 10 апреля 2019 года «О праздновании 150-летия со дня рождения выдающегося публициста и критика, известного юриста и ученого-востоковеда Ахмеда бека Агаоглу».
Директор Института права и прав человека, профессор Айтен Мустафазаде сообщила о юридической ответственности по различным аспектам правовой системы, а также о законодательных актах, уголовной и гражданской ответственности, которые регулируют существующие проблемы в этой области, включая актуальные в нашей стране и на международной арене области искусственного интеллекта и медицины.
Затем председатель Дисциплинарной комиссии Коллегии адвокатов Шахмар Мамедов рассказал о роли юристов в правовой системе, работе, проделанной для защиты прав, и необходимости применения правовой ответственности.
Декан юридического факультета Университета "Özyeğin", доктор юридических наук, профессор Йенер Унвер подчеркнул, что конференция сыграет важную роль в расширении научного сотрудничества между юристами Азербайджана и Турции. Далее он рассказал о существующей юридической ответственности в Турции.