AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun, Türkiyənin Özyeğin Universitetinin hüquq fakültəsinin və Vəkillər Kollegiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Hüquqi məsuliyyət” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfrans Prezident İlham Əliyevin "Görkəmli publisist və tənqidçi, tanınmış hüquqşünas və şərqşünas alim Əhməd bəy Ağaoğlunun anadan olmasının 150 illiyinin keçirilməsi haqqında" 2019-cu il 10 aprel tarixli Sərəncamına əsasən təşkil edilib.
Tədbirdə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, professor Aytən Mustafazadə hüquq sisteminin müxtəlif sahələri üzrə hüquqi məsuliyyət, eləcə də ölkəmizdə və beynəlxalq aləmdə aktual sahələri olan süni intellekt və tibb hüququ, bu sahə üzrə mövcud problemləri tənzimləyən qanunvericilik aktları, cinayət, mülki məsuliyyət barədə məlumat verib.
Sonra çıxış edən Vəkillər Kollegiyasının İntizam Komissiyasının sədri Şahmar Məmmədov vəkillərin hüquq sistemində zəruri rolu, hüquqların müdafiəsi istiqamətində görülmüş işlər, hüquqi məsuliyyətin tətbiqi zərurəti barədə danışıb.
Özyeğin Universitetinin hüquq fakültəsinin dekanı, hüquq elmləri doktoru, professor Yener Ünver konfransın Azərbaycan və Türkiyənin hüquqşünasları arasında elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsində mühüm rol oynayacağını vurğulayıb. O, Türkiyədə mövcud hüquqi məsuliyyətdən danışıb.

An international scientific conference on "Legal Responsibility" was held
An international scientific conference on "Legal Responsibility" was held jointly by the Institute of Law and Human Rights of ANAS, the Law Faculty of the Ozyegin University of Turkey and the Bar Association.
The conference was organized in accordance with President Ilham Aliyev's Decree dated April 10, 2019 "On the 150th anniversary of the birth of prominent publicist and criticist, well-known lawyer and orientalist scientist Ahmed bey Agaoglu".
Director of the Institute for Law and Human Rights, Professor Ayten Mustafazadeh informed about legal responsibility for various aspects of the legal system, as well as legislative acts, criminal and civil liability that regulate existing problems in this area, including artificial intelligence and medicine, which are relevant in our country and in the international arena.
Then, chairman of the Bar Association's Disciplinary Commission, Shahmar Mammadov, spoke about the role of lawyers in the legal system, the work done to protect rights and the need to apply legal responsibility.
Dean of the Law Faculty of Ozyegin University, Doctor of Law Sciences, Professor Yener Unver stressed that the conference will play an important role in expanding scientific cooperation between Azerbaijani and Turkish lawyers. He spoke about the existing legal responsibility in Turkey.