AMEA-nın Rəyasət Heyətində Milli Məclisin deputatı, tarix elmləri doktoru, dosent Vasif Qafarov və Azərbaycan Respublikası Baş prokurorunun müavini, Azərbaycan Respublikasının Hərbi prokuroru, ədliyyə general-leytenantı Xanlar Vəliyevin “Azərbaycan ərazisi (1918-2025)” monoqrafiyasının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, nəşrin müəllifləri Milli Məclisin deputatı, tarix elmləri doktoru, dosent Vasif Qafarov və Azərbaycan Respublikası Baş prokurorunun müavini, Azərbaycan Respublikasının Hərbi prokuroru, ədliyyə general-leytenantı Xanlar Vəliyev, AR Milli Məclisin üzvləri, elmi ictimaiyyətin, Hərbi prokurorluğun nümayəndələri və KİV əməkdaşları iştirak ediblər.
Təqdimat mərasimini giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qonaqları salamlayaraq, onları Akademiyada görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. Qeyd edib ki, yüksək səviyyədə hazırlanmış nəşrin təqdimatının “Konstitusiya və Suverenlik İli”ndə baş tutması olduqca əlamətdardır və eyni zamanda AMEA-nın “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunmuş böyük tədbiridir.
AMEA rəhbəri bildirib ki, suverenlik tam ərazi bütövlüyünü ehtiva edən anlayışdır və Azərbaycan dövlətinin ərazisi də Ali Baş Komandan İlham Əliyevin liderliyində 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan tarixi Zəfər və 2023-cü ilin sentyabrında həyata keçirilən antiterror tədbirləri ilə tam bərpa olunmuş, Azərbaycan dövləti 30 ilə yaxın bir müddət sonra tam suverenliyinə qovuşmuşdur.
Təqdimatı keçirilən nəşrin məziyyətlərinə toxunan akademik İsa Həbibbəyli kitabda nəşrin müəlliflərinin iki istiqaməti, həm tarix, həm də hüquqi aspektlərə toxunduqlarını, Azərbaycanın və qonşu ölkələrin arxiv sənədləri əsasında fundamental monoqrafik əsər ortaya qoyduqlarını, tarixi hadisələrin obyektiv elmi mənzərəsini yaratdıqılarını bildirib.
Diqqətə çatdırıb ki, təqdim olunan tədqiqat işində tarix elmləri doktoru, dosent Vasif Qafarov tərəfindən tarixi Azərbaycan torpaqlarının Ermənistana verilməsi, soydaşlarımızın Qərbi Azərbaycandan sürgün edilməsi danılmaz faktlarla oxuculara çatdırılır. Həmçinin vurğulayıb ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin ermənilərin ərazi iddialarına qarşı hələ SSRİ dövründə apardığı böyük mübarizə və Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin liderliyində qazanılan tarixi Zəfər faktlarla meydana qoyulur.
Akademik İsa Həbibbəyli nəşrdə Azərbaycan Respublikasının Hərbi prokuroru, ədliyyə general-leytenantı Xanlar Vəliyev tərəfindən isə baş verən tarixi hadisələrin hüquqi aspektlərinə toxunulduğunu və faktlara hüquqi-siyasi qiymətin verildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli 1918-2025-ci ilin tarixi mənzərəsini əks etdirən bu nəşrin Azərbaycan tarixşünaslığına mühüm töhfə olduğunu, dövlət başçısının elan etdiyi Qərbi Azərbaycana qayıdış konsepsiyası ilə səsləşdiyini bildirib, kitabın humanitar və ictimai elmlərin mütəxəssisləri üçün mötəbər elmi mənbə olacağını vurğulayıb.
Daha sonra kitabın müəllifləri Vasif Qafarov və Xanlar Vəliyev geniş məruzə ilə çıxış edərək ərsəyə gətirdikləri elmi əsəri ictimaiyyətə təqdim ediblər.
Müəlliflər müasir müstəqil Azərbaycanın mövcudluğunun səbəbkarının Ümummilli Lider Heydər Əliyev olduğunu vurğulamaqla, onun ən layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin dühası və qətiyyəti, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın dəstəyi və qayğısı, xalqımızın müdrikliyi və əzmkarlığı, hərbçilərimizin şücaəti və qəhrəmanlığı sayəsində Azərbaycanın tarixi torpaqlarının işğaldan azad edilməsindən söz açıblar. Bildirilib ki, bütün bunlar təqdimatı keçirilən kitabda da öz əksini tapıb. Bu kitabda Azərbaycanın tarixi ərazisinin ümumi mənzərəsinə nəzər salınıb, Azərbaycan Cümhuriyyətinin (1918-1920) ərazisi, onun ümumi sahəsi və sərhədlərinin əhatəsi öyrənilib. Kitabda 1920-ci ilin aprel işğalından sonrakı sovet dövründə Azərbaycan SSR ərazilərinin Ermənistana verilməsi prosesi konkret faktlar və dövrün ilkin arxiv sənədləri əsasında araşdırılıb. Monoqrafiyada Azərbaycan Cümhuriyyətinin 114 min kvadratkilometr ərazisinin Azərbaycan SSR dövründə 86,6 min kvadratkilometrə endirilməsi və Azərbaycanın ərazisinin xalqın iradəsinə zidd olaraq onun əlindən alınması prosesinin obyektiv mənzərəsi yaradılıb.
Azərbaycan Respublikası Baş prokurorunun müavini, Azərbaycan Respublikasının Hərbi prokuroru, ədliyyə general-leytenantı Xanlar Vəliyev sözügedən araşdırmanın aysberqin görünən tərəfi olduğunu vurğulayaraq, tarixən Azərbaycan ərazilərinin işğala, xalqının soyqırımına məruz qalması faktlarının, ermənilərin Azərbaycanın müxtəlif ərazilərinə yerləşdirilməsi prosesinin mütəxəssislər tərəfindən birgə kompleks araşdırılmasına zərurət olduğunu bildirib.
Tədbirdə, həmçinin Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri tarix elmləri doktoru, professor Anar İsgəndərov, AR ETN Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov, AMEA Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru tarix elmləri doktoru, professor Kərim Şükürov, Milli Məclisin deputatı siyasi elmlər doktoru, professor Hikmət Babaoğlu və Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri akademik Abel Məhərrəmov çıxış edərək kitabda tədqiq olunan problemin aktuallığını vurğulayaraq, əsərdə böyük elmi yeniliklərə imza atıldığını, yeni elmi müddəalar irəli sürüldüyünü və onların konkret dəlillərlə əsaslandırıldığını yüksək qiymətləndiriblər. Eyni zamanda kitabın Azərbaycan, Qafqaz və beynəlxalq münasibətlər tarixi ilə məşğul olan mütəxəssislər, bu ixtisas üzrə təhsil alan tələbə və magistrantlar, eləcə də yaxın keçmişimizin tarixi ilə maraqlanan geniş oxucu dairəsi üçün çox faydalı olacağını qeyd ediblər.
Daha sonra Hərbi prokuror Xanlar Vəliyev çıxış edərək tədbirin təşkilinə görə Akademiya rəhbərliyinə və iştirakçılara minnətdarlığını bildirib.

В Президиуме НАНА состоялась презентация монографии «Территория Азербайджана (1918-2025)», авторами которой являются депутат Милли Меджлиса, доктор исторических наук, доцент Васиф Гафаров и заместитель генерального прокурора Азербайджанской Республики, военный прокурор страны, генерал-лейтенант юстиции Ханлар Велиев.
На мероприятии принимали участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, авторы издания – депутат Милли Меджлиса, доктор исторических наук, доцент Васиф Гафаров и заместитель генерального прокурора Азербайджанской Республики, военный прокурор страны, генерал-лейтенант юстиции Ханлар Велиев, члены Милли Меджлиса АР, представители научной общественности, Военной прокуратуры и СМИ.
Открыв церемонию вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли поприветствовал гостей и отметил, что рад их видеть в Академии наук. Академик сообщил, что презентация подготовленного на высоком уровне издания в «Год Конституции и Суверенитета» является очень знаменательным событием, в то же время данная церемония – крупное мероприятие, которое проводится в НАНА в рамках «Года Конституции и Суверенитета».
Руководитель НАНА подчеркнул, что суверенитет – это понятие, символизирующее абсолютную территориальную целостность государства, и территория Азербайджанской Республики была полностью восстановлена благодаря исторической Победе, одержанной под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в 44-дневной Отечественной войне, и реализованным в сентябре 2023 года антитеррористическим мероприятиям, спустя почти 30 лет Азербайджанское государство восстановило свой суверенитет.
Говоря о достоинствах книги, академик Иса Габиббейли сообщил, что в издании авторы затрагивают два направления – и исторические, и правовые аспекты; опираясь на архивные документы, которые хранятся в Азербайджане и соседних странах, авторы написали фундаментальную монографию, в которой создана объективная научная картина исторических событий.
В исследовательской работе, продолжил руководитель НАНА, доктор исторических наук, доцент Васиф Гафаров, опираясь на неоспоримые факты, повествует о передаче исторических земель Азербайджана Армении и изгнании наших соотечественников из Западного Азербайджана; также здесь говорится о борьбе против территориальных претензий армян, которую общенациональный лидер Гейдар Алиев вёл ещё в советский период, и исторической Победе, одержанной под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева.
Академик Иса Габиббейли отметил, что военный прокурор Азербайджанской Республики, генерал-лейтенант юстиции Ханлар Велиев затрагивает в издании правовой аспект происходящих исторических событий и, опираясь на факты, даёт им политико-правовую оценку.
Руководитель НАНА подчеркнул, что данный труд, в котором представлена историческая картина 1918-2025 гг., является важным вкладом в историографию Азербайджана и перекликается с объявленной главой государства Концепцией возвращения в Западный Азербайджан, книга станет весомым научным источником для специалистов, занятых в области гуманитарных и общественных наук.
Затем авторы книги Васиф Гафаров и Ханлар Велиев выступили с обширным докладом и представили общественности написанный ими научный труд.
Подчеркнув, что спасителем современного независимого Азербайджана является великий лидер Гейдар Алиев, авторы рассказали об освобождении исторических земель Азербайджана от оккупации благодаря гению и решительности достойного продолжателя его дела – Президента Ильхама Алиева, поддержке и заботе Первого вице-президента Мехрибан Алиевой, мудрости и настойчивости нашего народа, отваге и героизму наших военнослужащих. Сообщалось, что всё это нашло своё отражение и в представляемой вниманию общественности книге, в которой говорится об исторической территории Азербайджана в целом, о территории Азербайджанской Демократической Республики(1918-1920), её общей площади и границах. В монографии на основе конкретных фактов и архивных документов того времени изучается процесс передачи территорий Азербайджанской ССР Армении в советский период после оккупации страны в апреле 1920 года, в результате чего территория АДР в 114 тысяч квадратных километров уменьшилась в период Азербайджанской ССР до 86,6 тысяч квадратных километров. Таким образом, в книге создана объективная картина происходящих процессов.
Заместитель генерального прокурора Азербайджанской Республики, военный прокурор страны, генерал-лейтенант юстиции Ханлар Велиев подчеркнул, что указанное исследование – всего лишь вершина айсберга, и отметил, что есть необходимость в комплексном исследовании специалистами фактов оккупации территорий Азербайджана, совершённых против нашего народа геноцидов и расселения армян на различных территориях Азербайджана.
На мероприятии также выступили председатель Комитета Милли Меджлиса по науке и образованию доктор исторических наук, профессор Анар Искендеров, генеральный директор Института математики и механики МНО АР член-корреспондент НАНА Мисир Марданов, директор Института истории и этнологии имени А.А.Бакиханова НАНА доктор исторических наук, профессор Керим Шукюров, депутат Милли Меджлиса доктор политических наук, профессор Хикмет Бабаоглу и заведующий кафедрой Бакинского государственного университета академик Абель Магеррамов. Они подчеркнули актуальность исследуемой в монографии проблемы и высоко оценили научную новизну работы, выдвинутые новые научные положения и их обоснование конкретными фактами. Отмечалось, что книга будет полезна для исследователей, занятых в сфере истории Азербайджана, Кавказа и международных отношений, студентов и магистрантов, обучающихся по этим специальностям, а также для широкой читательской аудитории, интересующейся нашей новейшей историей.
Далее выступил военный прокурор Ханлар Велиев. Он поблагодарил руководство Академии наук за организацию мероприятия и всех участников церемонии.