Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Bitki Sortlarının Qeydiyyatı və Toxum Nəzarəti üzrə Dövlət Xidməti 2019-cu ildə ölkə ərazisində kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı üçün istifadəsinə icazə verilmiş və mühafizə olunan seleksiya nailiyyətlərinin Dövlət Reyestrinin siyahısını açıqlayıb.
Siyahıya əsasən, AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin alimləri “Yaqub” və “Çingiz” tut ipəkqurdu cinsləri və “Çingiz x Yaqub” və “Yaqub x Çingiz” hibridlərinin yaradıcısı kimi patent alıblar. Sözügedən tədqiqat işləri “Azərbaycan Respublikasında baramaçılığın və ipəkçiliyin inkişafına dair 2018–2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”na əsasən aparılıb.
Qeyd edək ki, ümumilikdə 2019-cu il ərzində qeydiyyata alınan 232 bitki sortu və hibridlərin müəlliflərinə patent və şəhadətnamələr verilib.

Государственная служба регистрации и контроля семян при Министерстве сельского хозяйства Азербайджанской Республики опубликовала список Государственного реестра селекционных достижений, допущенных к использованию для сельскохозяйственного производства в стране в 2019 году.
Согласно списку, ученые Шекинского регионального научного центра НАНА получили патенты как создатели сортов «Ягуб» и «Чингиз» тутового шелкопряда и гибридов «Чингиз х Ягуб» и «Ягуб х Чингиз». Научно-исследовательская работа проводилась в соответствии с «Государственной программой развития коконоводства и шелководства в Азербайджанской Республике на 2018-2025 годы».
Авторам 232 сортов и гибридов растений, зарегистрированных в 2019 году, были выданы патенты и сертификаты.