Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Bitki Sortlarının Qeydiyyatı və Toxum Nəzarəti üzrə Dövlət Xidməti 2019-cu ildə ölkə ərazisində kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı üçün istifadəsinə icazə verilmiş və mühafizə olunan seleksiya nailiyyətlərinin Dövlət Reyestrinin siyahısını açıqlayıb.
Siyahıya əsasən, AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin alimləri “Yaqub” və “Çingiz” tut ipəkqurdu cinsləri və “Çingiz x Yaqub” və “Yaqub x Çingiz” hibridlərinin yaradıcısı kimi patent alıblar. Sözügedən tədqiqat işləri “Azərbaycan Respublikasında baramaçılığın və ipəkçiliyin inkişafına dair 2018–2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”na əsasən aparılıb.
Qeyd edək ki, ümumilikdə 2019-cu il ərzində qeydiyyata alınan 232 bitki sortu və hibridlərin müəlliflərinə patent və şəhadətnamələr verilib.

Scientists at Sheki Regional Scientific Center received a patent as creators of silkworm breeds and hybrids
21.02.2020 09:41
The State Seed Registration and Control Service under the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan has published a list of the State Register of selection achievements approved for use in agricultural production in the country in 2019.
According to the list, the scientists of the Sheki Regional Scientific Center of ANAS received patents as the creators of the varieties “Yagub” and “Chingiz” of silkworm and hybrids “Chingiz x Yagub” and “Yagub x Chingiz”. The research work was carried out in accordance with the "State Program for the Development of Cocoon Production and Sericulture in the Republic of Azerbaijan for 2018-2025."
The authors of 232 plant varieties and hybrids registered in 2019 were granted patents and certificates.