Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
06.03.2020 17:40
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, professor Aytən Mustafazadə ilə Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Vladimir Georgiyev arasında işgüzar görüş keçirilib.
Görüşdə gündəlikdə olan cari və perspektiv işlər nəzərdən keçirilib, qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Professor Aytən Mustafazadə rəhbərlik etdiyi müəssisənin əsas fəaliyyət istiqamətlərindən danışaraq, institutun Əcnəbilərin hüquqları və miqrasiya şöbəsində aparılan elmi araşdırmaları diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən Vladimir Georgiyev Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə əlaqədar Azərbaycanda xeyli sayda qaçqın və miqrantın olduğunu bildirib. O, Azərbaycanda Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının yeni layihəsi əsasında Beynəlxalq Treninq Mərkəzinin yaradılacağını deyib. V.Georgiyev bu layihənin ölkə üçün uğurlu olacağına inamını ifadə edib.
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun Əcnəbilərin hüquqları və miqrasiya şöbəsinin müdiri, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Rasim Ağasiyev isə çıxışında Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı ilə birgə layihə həyata keçirmək təklifini irəli sürüb. O, layihə çərçivəsində miqrantların vəziyyətinin elmi cəhətdən araşdırılmasını və qanun layihəsi olaraq Milli Məclisə təqdim edilməsini təklif edib.
Görüşdə iki qurum arasında əməkdaşlıq sənədinin vaxtının uzadılması və sənədə yeni bəndlərin əlavə olunması müzakirə olunub.

Обсуждено сотрудничество между Институтом права и прав человека и Международной организацией по миграции
06.03.2020 17:40
Состоялась деловая встреча с директором Института права и прав человека НАНА профессором Айтен Мустафазаде и главой Азербайджанского представительства Международной организации по миграции Владимиром Георгиевым.
На встрече обсуждались текущие и перспективные направления деятельности, вопросы взаимного сотрудничества.
Профессор Айтан Мустафазаде рассказала об основных направлениях деятельности возглавляемого ею научного учреждения и дала информацию о научных исследования, проводимых в отделе по правам и миграции иностранцев.
В своем выступлении Владимир Георгиев сказал, что в Азербайджане много беженцев и мигрантов в связи с армяно-азербайджанским нагорно-карабахским конфликтом. По его словам, в Азербайджане будет создан Международный учебный центр на основе нового проекта Международной организации по миграции. В.Георгиев выразил уверенность, что этот проект будет успешным для страны.
Заведующий отделом по правам и миграции иностранцев Института права и прав человека доктор философии по праву Расим Агасиев в своем выступлении предложил реализовать совместный проект с Международной организацией по миграции. Он предложил изучить положение мигрантов в рамках проекта и представить его в парламент в качестве законопроекта.
На встрече обсуждалось продление срока документа о сотрудничестве между двумя организациями и добавление новых пунктов в документ.