AMEA-nın müxbir üzvü Rəna Məmmədovanın biobiblioqrafik göstəricisi hazırlanıb
Mərkəzi Elmi Kitabxana musiqişünas alim, AMEA-nın müxbir üzvü Rəna Məmmədovanın biobiblioqrafik göstəricisini hazırlayıb.
AMEA Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən çap olunan göstəricinin elmi redaktoru akademik Teymur Bünyadov, redaktoru dosent Şəhla Tahirqızı, tərtibçiləri Gülarə Abdullayeva və Nərgiz Novruzovadır.
Biobiblioqrafik göstəricidə sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, professor Rəna Məmmədovanın elmi pedaqoji yaradıcılığı və ictimai fəaliyyəti haqqında qısa oçerk, həyat və fəaliyyətinin əsas tarixləri və alimin 1974-2020-ci illərdəki elmi əsərlərinin biblioqrafiyası əks olunub. Göstəriciyə alimin monoqrafiyaları, broşürləri, dövri mətbuatda və ayrı-ayrı məcmuələrdə, konfranslarda Azərbaycan, rus və ingilis dillərində çap olunmuş məqalələri, həmçinin konfranslardakı çıxışları, rəhbərlik etdiyi və məsləhətçisi olduğu dissertasiyaların mövzuları daxil edilib.
Göstəriciyə daxil edilmiş biblioqrafik təsvirlər xronoloji qaydada, əlifba sırası ilə əks olunub.
Vəsaitdən istifadəni asanlaşdırmaq məqsədi ilə biblioqrafiyanın sonunda alimin əsərlərinin və onun haqqında yazan müəlliflərin əlifba göstəricisi tərtib edilib.
Biobiblioqrafik göstərici sənətşünaslıq sahəsində çalışan alim və mütəxəssislər, ali məktəb tələbələri, həmçinin geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Biobibliographic index of corresponding member of ANAS Rena Mammadova has been prepared
The Central Scientific Library has prepared a biobibliographic index of musicologist, corresponding member of ANAS Rena Mammadova.
According to the decision of the Presidium of ANAS, the scientific editor of the published index is academician Teymur Bunyadov, the editor is associate professor Shahla Tahirgizi, the compilers are Gulara Abdullayeva and Nargiz Novruzova.
The biobibliographic index includes a short essay on the scientific and pedagogical creativity and public activity of Doctor of Arts, Professor Rena Mammadova, the main dates of life and activity and the bibliography of the scientist's scientific works in 1974-2020. The index includes monographs, brochures, articles published in periodicals and separate journals, conferences in Azerbaijani, Russian and English, as well as speeches at conferences, dissertation topics he supervises and advises.
The bibliographic descriptions included in the index are presented in chronological order, in alphabetical order.
The biobibliographic index is intended for scientists and specialists working in the field of art scince, university students, as well as a wide range of readers.