Bu gün AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda bu müəssisənin əməkdaşı İradə Vəzirovanın “Abbasqulu ağa Bakıxanovun şəxsi arxivinin təsviri” kitabının təqdimat mərasimi keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Paşa Kərimov Abbasqulu ağa Bakıxanovun tarix elminə və ictimai həyata, Azərbaycan maarifçiliyinə verdiyi töhfələrin, xüsusilə gənclər arasında yaydığı maarifçilik ideyalarının əhəmiyyətini vurğuladı.
A.Bakıxanov irsinin tədqiqində Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşlarının rolunu xüsusi qeyd edən P.Kərimov bildirdi ki, görkəmli ədibin 1934-cü ildən toplanmağa başlanmış şəxsi arxiv sənədləri institutun fondunda saxlanılır. Ədibin arxivi hazırda 57 saxlama vahidindən ibarətdir.
“Abbasqulu ağa Bakıxanovun şəxsi arxivinin təsviri” kitabının məziyyətindən danışan P.Kərimov kitabda görkəmli alim, şair, mütəfəkkir, hərbi diplomat Abbasqulu ağa Bakıxanovun həyat və yaradıcılığına aid sənədlərin, onun haqqında yazılan məqalələrin təsvirinin verildiyini bildirdi. Alim qeyd etdi ki, “Elm və təhsil” nəşriyyatında çapdan çıxmış yeni nəşrdə ilk dəfə olaraq görkəmli ədibin şəxsi arxivində mühafizə olunan sənədlərin izahlı elmi təsviri verilir. Kitabın A.Bakıxanovun həyatı və fəaliyyəti ilə məşğul olan tədqiqatçılar üçün mühüm mənbə olduğunu söyləyən P.Kərimov bu cür dəyərli əsərin işıq üzü görməsi münasibətilə müəllifi təbrik etdi, ona yaradıcılıq uğurları arzuladı.
Sonra çıxış edən Əlyazmalar İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dosent Əkrəm Bağırov bildirdi ki, Abbasqulu ağa Bakıxanov XIX əsrin birinci yarısında təşəkkül tapan Azərbaycan maarifçiliyinin əsas nümayəndəsi sayılmaqla yanaşı, Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinə ensiklopedik biliyə malik görkəmli tarixçi, coğrafiyaşünas, astronom, şair və nasir kimi daxil olmuşdur. Alim nəşrdə A.Bakıxanova aid yüzdən çox məktub, təliqə, dörd arxiv iş qovluğu, “Müasirləri Bakıxanov haqqında” kitabının makina çapı, üç müqavilə, iki teleqram, üç raport, 23 elmi məqalə, 31 məktub zərfi, beş şəkil və digər sənədlərin yer aldığını qeyd etdi.
Sonda müəllif İ.Vəzirova tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkür etdi, nəşrin işıq üzü görməsində əməyi olanlara minnətdarlığını bildirdi.
© Bütün hüquqlar qorunur. Xəbərlərdən istifadə edərkən www.science.gov.az saytına istinad zəruridir.AC

The book about the life of Abbasgulu agha Bakikhanov presented to the public
Today at the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fuzuli of ANAS the presentation of the book "Description of Abbasgulu agha Bakikhanov’s personal archive" by associate of the institute Irada Vezirova.
Opening the event, Deputy Director of the Institute for Science, Doctor of Philology Pasha Karimov emphasized the importance of the contributions Abbasgulu agha Bakikhanov made in the science of history, social life, and stressed the importance of educational ideas, spread them among young people.
Noting the role of the Institute of Manuscripts in the heritage study of A.Bakikhanov, Pasha Karimov said that the personal archive documents the outstanding writer, accumulated since 1934, is stored in the fund of the Institute. Currently A.Bakikhanov’s archive consists of 57 items.
Speaking about the merits of the book "Description of Abbasgulu agha Bakikhanov’s personal archive" P.Kerimov noted that the book describes the documents relating to the life and work of the outstanding scientist, poet, thinker and military diplomat Abbasgulu aga Bakikhanov, as well as articles written about him. The scientist noted that publishing in the "Science and Education", a new edition for the first time gives the interpretation and scientific description of the documents stored in the personal archive of the outstanding writer. Noting that the book is an important source for researchers engaged in the study of the life and work A.Bakikhanov, P.Kerimov congratulated the author on the publication of such a valuable product, and wished her success.
Speaking further the leading researcher of the Department of International Relations of the Institute of Manuscripts, PhD in Philology, Associate Professor Akram Baghirov noted that Abbasgulu agha Bakikhanov, who was one of the prominent representatives of Azerbaijani enlightenment of the first half of the XIX century, entered the history of Azerbaijani literature as an outstanding historian, geographer, astronomer, poet and novelist, has an encyclopedic knowledge. The scientist noted that in the new edition reflected more than a hundred letters, notes, four archive folders, machine print book "Contemporaries of Bakikhanov", three instruments, three of the report, 23 scientific articles, 31 envelope for letters, 5 pictures and other documents.
In conclusion, the author I.Vezirova expressed gratitude to the organizers and participants of the event thanked all those who took part in the publication of the book.