AMEA-nın müxbir üzvü Nizami Cəfərov: "Azərbaycan dilinin orfoqrafiya lüğətinin təkmilləşdirilməsinə ehtiyac vardır"
07.03.2017 10:32
Martın 6-da AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında humanitar elmlər üzrə tədqiqatların vəziyyəti və inkişaf perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb. İclasda çıxış edən Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Nizami Cəfərov Azərbaycan dilçiliyinin müasir dövrdəki problemlərinə toxunub, onların həlli yollarına dair təkliflərini səsləndirib.
O, xüsusən də orta məktəb dərsliklərinin vəziyyətindən söz açıb. Dərsliklərdə yol verilən nöqsanların aradan qaldırılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Alim Azərbaycan dilinin orfoqrafiya lüğəti ilə bağlı məsələyə də münasibətini bildirib. N.Cəfərov dərslik və tədris vəsaitlərinin hazırlanmasında, kino, efir və s. mətnlərinin tərtibində, həmçinin hər bir fəaliyyət sahəsində istinad və istifadə edilən lüğətin  təkmilləşdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
O, həmçinin AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin əldə etdiyi mühüm nəticələrin dünya elminə inteqrasiyası, burada elmi tədqiqatların dərinləşdirilməsi və yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması ilə bağlı tövsiyyələrini də səsləndirib.

Correspondent member of ANAS Nizami Jafarov: "There is a need to improve the spelling dictionary of the Azerbaijani language"
07.03.2017 10:32
On March 6, at a meeting of the Presidium of ANAS were held discussions on the status and prospects for the development of research in the humanities. Speaking at the meeting, the head of Ataturk Center in Azerbaijan, Corresponding Member of ANAS Nizami Jafarov touched upon the problems of Azerbaijani linguistics of the modern period, voiced proposals on ways to solve them.
In particular, he spoke about the state of school textbooks. Stressed the need to eliminate shortcomings in textbooks.
The scientist expressed his attitude to the issue of the spelling dictionary of the Azerbaijani language. N.Jafarov noted the importance of improving dictionaries used in the preparation of textbooks and teaching aids, as well as in the compilation of texts.
He also voiced his proposals in connection with the integration into the world science of the important results achieved by the Department of Humanitarian Sciences of ANAS, the deepening of scientific research and the training of highly qualified personnel.