Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda proqramlaşdırma dili ilə bağlı təlimlər keçirilir
AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda “Genom data analizi üçün Python” adlı proqramlaşdırma dilinin tədrisi ilə bağlı təlimlər başlayıb.
Məqsəd bu dilin köməyi ilə yeni nəsil Sekvensləmə texnologiyaları vasitəsilə alınmış bioloji datanın emalı və interpretasiyasını həyata keçirməkdir.
Təlim institutun Biotexnologiya şöbəsinin elmi işçisi Orxan Bağırlı tərəfindən aparılır.
Qeyd edək ki, “Python” böyük araşdırma mərkəzlərində geniş istifadə olunur və elmi hesablamalar üçün bir çox kitabxanalara malikdir. Həmçinin biologiya sahəsində ən çox istifadə olunan proqramlaşdırma dillərindən biridir. Hazırda “Google”, “Intel”, “CISCO”, “Hewlett-Packard”, “Qualcomm”, “IBM” və “NASA” kimi qurumlar bir çox layihələrini Python dilində işləyib hazırlayırlar.

В Институте генетических ресурсов проходят учения по языку программирования
В Институте генетических ресурсов НАНА начались учения по языку программирования под названием «Python для геномного дата-анализа».
Цель заключается в реализации обработки и интерпретации биологической даты, полученной путем технологий секвенирования нового поколения с помощью этого языка.
Обучение ведется научным сотрудником Отдела биотехнологий института Орханом Багирли.
Отметим, что "Python" широко используется в больших научных центрах и обладает многими библиотеками для осуществления научных вычислений. Также является одним из наиболее используемых языков программирования в области биологии. В настоящее время многие структуры, как "Google", "Intel", "CISCO", "Hewlett-Packard", "IBM" "NASA" и "Qualcomm" разрабатывают проекты на языке Python.